Çiftçiye Erken Destek Müjdesi Geldi

Çiftçiye Erken Destek Müjdesi Geldi
205 kez okundu.

Çiftçilerin uzun zamandan beri beklediği haberler tek tek paylaşılmaya devam ediyor. Bunun son adımı ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından açıklanmış oldu. Bakan Fakıbaba, çiftçilere tarımsal anlamda destek olunacağının bilgisini verirken bunu erken tarihlerde alacaklarını belirtmiş oldu. Basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamada, pek çok önemli konuya değinen Bakan Fakıbaba, özellikle çiftçilerin merakla beklediği konularıda aydınlatmış oldu. Türkiye’nin dünyanın en büyük tarım sektörlerinden biri durumunda olduğunu belirten Bakan, özellikle gıda üretim konusunda ülkenin başı çektiğinin bilgisini verdi. Bu zamandan sonra ülkenin tarım konusunda daha iyi bir şekilde değerlendirebileceğini umduğunu belirten Bakan, aynı zamanda tüketici ve üreticilerle birlikte eş zamanlı olarak çalışmaya başlayacaklarının bilgisini vermiş oldu.

Fakıbaba, bunun yanında Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile yapılan görüşmelerin sonrasında, çiftçi için ödenen desteklerde bir değişikliğe gidildiğini belirtmiş oldu. Bu yıl yapılan bu erken ödeme desteğinin gelecek yılda aynı şekilde süreceği bilgisini veren Fakıbaba, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Tarımsal alandaki destekler eski zamanlarda altıncı veya yedini ayların içinde verilirdi. 2018 yılında ise bu desteğin Şubat ayında verilmesini uygun gördük. Seneye de yine aynı şekilde olmasını sağlayacağız gibi gözüküyor. Her gittiğim yerde çiftçi kardeşlerimizde bu durumdan bir hayli memnun gibi gözüküyor. Sürekli olarak bize Allah razı olsun, biz eski zamanlarda Haziran’da Temmuz’da bu destekleri alıyorduk, şimdi ise Şubat ayında bu desteği almış oluyoruz diyor ve teşekkür ediyor.” diye konuştu.Sürekli Hizmet Talimatı Verilmiş Durumda

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, aynı zamanda bu süreç içinde çok yoğun bir çalışmanın içinde olduklarını belirtti. Özellikle çeşitli kurum ve kuruluşlarla sık sık biraraya geldiklerini belirten Bakan, bu şekilde konu hakkında birbirlerine fikir alışverişlerinde bulunduklarının altını çizmiş oldu. Özellikle bu süreç içinde üretici ve tüketiciyle de yüzyüze görüşme gayreti içinde olduğundan bahseden Bakan, bunun sağlıklı bir yöntem olduğunun altını çizdi.

“Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızdan konu hakkında sürekli olarak talimat alıyoruz. Hafta içinde pek çok farklı yere giderek burada gerekli çalışmaları sürdürüyorum. Yapacağımız tüm konular için bu alanda söz veriyoruz. Ancak yapmamızın mümkün olmayacağı işler için söz vermekten kaçınıyoruz. İnşallah bu alanda her geçen gün biraz daha iyiye gideceğiz” dedi.

Bunun yanında çiftçilerde desteğin erken gelmesinden son derece memnun olduğunu belirtti. Şanlıurfalı bir çiftçi, verilen bu erken destek sayesinde daha rahat bir şeklide ürün hazırlayabildiğinden bahsederken, çiftçi açısından bu durumun son derece önemli olduğunun altını çizdi. Erken ödemelerin çiftçinin işine geldiğini belirten Albayrak, bu sayede tarla bakımı gibi konularda daha rahat bir halde yapılmış oluyor. Özellikle kendini zorlamadan bu alanda daha rahat bir şekilde çalışmaları sürdürmüş oluyor diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git