Çiçekçi Açmak İçin Bayilikler ve Tavsiyeler

Cazip piyasa koşulları ile sektörde öncülük eden alternatif iş fikirlerinden bir tanesi de çiçekçi dükkanı açmaktır. Kendi iş yerini kurmak isteyen girişimcilere yönelik tavsiye edilebilir nitelikte olan ve yüksek kar marjı ile sizlerin beklentilerine karşılık verebilecek nitelikte iş fikirlerinden bir tanesidir.

Neden?

Bir kişiye çiçek almak, hediye etmek ve o çiçeğe birden fazla anlam yükleyebilmek mümkündür. Öyle ki hastanız olduğunda ziyaretine gittiğinizde çiçek alarak geçmiş olsun dileklerinizi iletmekte, sevdiğiniz insana çiçek aldığınızda sevginizi dile getirmekte ve kutlamalarda anlamalarda hayatınızın her alanında kendinizi iyi bir şekilde ifade edebileceğiniz hediye ve sunumlar ile gerçekleştirebilmektesiniz. Çiçekleri sevmek ve bu sevgiyi ticarete dönüştürmek ise olayın farklı bir boyutudur.

Kazanç Ortalaması

Çiçekçi dükkanları, işyerinin açıldığı bölgeye ve müşteri potansiyeline göre aylık ortalama 3.000 ile 15.000 arasında para kazanmaktadır. Tabi bu kar miktarı yaz sezonunda artış göstermektedir. Yaz mevsiminde, sünnet düğünü, evlilik töreni gibi tören ve anma günlerinin yoğun olması nedeniyle çiçek satışları artmaktadır. Bu durumda çiçekçi dükkanı açmak isteyenlerin en çok para kazanmayı hedefledikleri alandır. Günümüzde hızla yayılan ve gelişim gösteren çiçekçilik ve süs bitki sektörü piyasada verimliliği hızla katlayıp zirveye tırmanmakta olan iş fikirleri arasında yer almaktadır.Sektörde yer alan 3 farklı çiçekçi açmak girişimleri bulunmaktadır. Bunlar toptancılar, perakendeciler ve tedarikçiler.

Gerekenler;

Çiçek Toptancıları; Saksı bitkileri ve kesme çiçek üretiminde bulunan bireyler Dükkanlar ile doğrudan çalışarak satma ve teslim etme işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.Her toptancı farklı şekillerde çiçek teminatı yapar kimi toptancı çiçeklerini kendisi üretiyor iken kimisi ise çiçekçilik ile uğraşan seralardan ve benzeri ticari alanlardan çiçek teminatı yaparak oldukça uygun kar marjı ile gelir giderini elinde çevirmektedir. Girişimciler daha çok perakendecilik veya tedarikçiliğe yönelmektedir. İşe ilk başlarken toptancılığa yönelmek deneyimsiz bireyler için zorlayıcı olacaktır.

Perakende çiçek satanlar çiçekçiler; Sunulan hizmet ve arayışlar için farklı işlevselliklere sahip perakendecilik AVM çiçek dükkanlarından köşe başı çiçekçilerine kadar bir çok alanda etkinlikler hazırlayarak hızlı bir süreçte teslim edilme ve girişimcilik açısından da daha muhafazakar bir modül oluşturmaktadır.

Çiçek tedarikçileri; Dükkanı açmak ile ilgili girişim sağlanabilecek alternatif bir iş fikri olan çiçekçi açmak tedarikçiliği ile çelenkler, köpük, sepet ve benzeri ürünleri temin edip alışveriş sağlamalısınız.

Dükkan için bilinmesi gereken bazı temel hususlar mevcut bulunmaktadır. Çiçekçilik sektörü normal bazda alışılagelmişliğin de dışına çıkarak farklı bir boyut kazandı. Bu açıdan başarı kaydetmek istiyorsanız o vakit sanatsal ve yaratıcı yetenekleriniz olmalıdır. Çiçekçilik ile ilgili bitki besleme konusunda tecrübeli ve bilgi edinmiş olunmalıdır. Öyle ki bu alanlar toprak değiştirme, bitki besleme, ışık ve ısı kontrolü ile ilgili bili sahibi olunmalıdır. İşyeri açmak ile ilgili deneyim ve tecrübeye sahip iseniz sizlerde çiçek alım satımı için dükkan açabilir, bunun için gerekli olan işlemleri uygulayarak çiçekçilik sektörüne adım atabilirsiniz.

İyi bir iş planı ile çiçekçilik sektöründe iyi para kazanabilirsiniz. En önemli şey ise, müşteri potansiyelidir. Bu kapsamda çiçekçi dükkanı açmak için iyi bir araştırma ve iyi bir iş planı hazırlamak olmazsa olmazlardandır.

İş girişimi alanında çiçekler üzerinde iş fikrine yönelmekte olan girişimcilere yönelik gelir elde edilebilecek ürünler canlı ve cansız olarak temin edebileceğimiz çiçeklerden oluşabilir.

Sektörde yeni iseniz bu alanda bir iş planı oluşturmalı ve profesyonel aranjmanları nasıl yöneteceğinizi iyi bilmeniz gerekir.

İş girişiminde yine en önemli olan noktalardan bir tanesi de ürün reklamı ve pazarlama taktiğidir. Bu alanda da yapmanız gereken davranış pazarlama stratejisini iyi bilmek ve müşteri potansiyeline hakim olmaktır.

Maliyet

Üretkenliğinizi göz önüne alıp çiçekçi franchising veren firmalar ile ilgili hem internet sayfalarından hem de bu tarz yerleşim alanlarından bilgi edinerek en uygun ürünleri nasıl temin edeceğinizi araştırın. Çiçekçi açmak isteyen kişiler bu iş girişimi için ortalama 15 ile 17 bin TL kadar sermayeyi hazırda bulundurmalı. Bayilik alacak olan bireyler ise bayilik alacakları firmayla irtibata geçerek isim hakkı bedeli ve kurulum maliyeti ile firmanın talep ettiği tutarda ödeme konusunda bilgi edinebilirler.

Meyve Şehri firması

Yetkili firması Fruit And The City olan bayilik veren firma hem görünüş bakımından güzel hem de damak zevkinize hitafen üretilmiş ürünler ile bayilik vermektedir. Özellikle büyük şehirlerde bayilik veren firma Türkiye geneli tüm bölgelerdeki yatırımcılara çeşitli olanaklar ile bayilik fırsatı sunmaktadır. Hizmet kapsamında olan ürünler meyve şekerlemeleri, çikolata buketleri ve benzeri ürünleri kapsamaktadır. Kuruluş yılı  olan firmaya toplamda 9 tane şubeye sahiptir. Firma tarafından tanınan olanaklar kapsamında girişimcilere eğitöm, yer seçimi, proje ve pazarlama desteği sağlanmaktadır. Gerekli maliyet ve bayilik bilgilerini 0212 280 55 18 numaralı telefondan alabilirsiniz.

Çiçek Noktası

Online satış sistemi üzerinden satış işlemine dahil olarak bayilik alıp yüksek kazançlı kar elde etmek isteyen girişimcilere hitafen imkan sağlayan firma Çiçek Noktası’ na talep edilen formu eksiksiz doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Firma tarafından hiçbir şekilde bayilik alan kişinin farklı iş girişimciliğinde de bulunabileceği ön görülmektedir. Yani kişi Çiçek Noktası kapsamında bayilik almış iken faklı bir çiçek firması ile de çalışabilir.

Online satış sistemi üzerinden satış işlemine dahil olarak bayilik alıp yüksek kazançlı kar elde etmek isteyen girişimcilere hitafen imkan sağlayan firma Çiçek Noktası’ na talep edilen formu eksiksiz doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Firma tarafından hiçbir şekilde bayilik alan kişinin farklı iş girişimciliğinde de bulunabileceği ön görülmektedir. Yani kişi Çiçek Noktası kapsamında bayilik almış iken faklı bir çiçek firması ile de çalışabilir. Bayilik ile ilgili soru ve başvuru işlemleri için 0850 850 4321 numaralı telefonu arayarak irtibat kurabilirsiniz.

Yeni iş fikirlerinden olan İşyeri Açmak Kaça Mal Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 yorum

    Nuray Gündüz 13 Mart, 2018 Cevapla

    Bayilik almak istiyorum

Yorum yazın