Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Çaykur’da İşçiler Artık 180 Gün Çalışacak

Çaykur’da İşçiler Artık 180 Gün Çalışacak
137 kez okundu.

Bugün Çaykur ve Öz Gıda İş Sendikası arasında yeni bir ek protokol imzalandı. Bu prokole göre, şu anda çalışmakta olan 9 bin 500 kişiden oluşan mevsimlik işçilerin, çalışma süresi 120 günden 180 güne çıkartılmış oldu.

Buna göre işçilerin çalışma süresi toplam olarak 6 aya çıkartıldı. Çaykur Genel Müdürü ise, bu alınan kararın tüm işçilere ve bölgeye hayırlı olması temennisinde bulundu. Bu şekilde işçiler için çok büyük bir avantajın ortaya çıktığını belirtti. Bunun yanında Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Şahin’de konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. İşçilere bu konuda 2007 yılında bir söz verdiklerini belirten Şahin, bu sözü yerine getirdikleri için çok mutlu olduklarını belirtti.

Şahin aynı zamanda konuşmasına şu şekilde devam etti “Bugün aslında tarihi bir anlaşmaya imza atmış olduk. 2007 yılında Çaykur’daki faaliyetlerimizin başladığı sırada, işçi arkadaşlarımız için bu tarz bir söz vermiştik. 5620 sayılı yasada bildirilen azami sürenin 5 ay 29 güne çıkartılması bizim hedefimiz olacak diye konuşmuştuk. Bu yıl içinde Cumhurbaşkanımızın yetkisiyle taşeron ve mevsimlik işçilerle ilgili bu önemli değişiklik yapılmış oldu. Bu projeyi gerçekleştirirken ilk olarak işçi arkadaşlara nasıl en iyi şekilde imkan sunabiliriz diye düşündük. Bunu düşünürken birinci öncelik ise çay sektörünü ve Çaykur’u düşünmek oldu. Özellikle Çaykur’un geleceğini daha güvenli bir şekilde oluşturmak istedik. Bugüne kadar aslında pek çok kez belirli imkanları karşılıklı anlayışlar içinde elde etmiş olduk. Bugün belkide o zamanların taçlandırılmasını yaşamış bulunuyoruz. İnşallah bu kampanyadan sonra mevsimlik işçilerimiz 180 gün boyunca çalışmış olacaklar. Özellikle 180 günden fazla çalışma imkanıda yine Çaykur büyüdükçe ve daha çok imkana sahip olunca inşallah olacaktır. Belki bir gün yine hep birlikte 9 ay 29 gün için bir protokole imzamızı atarız. Bütün arkadaşlara hayırlı olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.Hak-İş Genel Başkanı ise, mevsimlik işçilerin çalışma süresinin eskisinden daha uzun bir hale getirilmesi hakkında, bu durum Çaykur’da meydana gelen değişimin ve gelişimin işaretidir diye konuştu. Buna göre her geçen gün hizmet konusunda daha kaliteli ve verimli bir hale geldiğini belirten Hak-İş Genel Başkanı gelinen noktadan son derece memnuniyet duyduklarını sözlerine ekledi. Bu şekilde Çaykur’un başarısının her geçen gün biraz daha büyümesi için aralıksız olarak çalışacaklarını belirten Başkan, onu ileriye taşımak için her zaman hazır olduklarını belirtti. Bunun yanında sözlerine şu şekilde devam etti “Bu işletmenin geleceği aslında bizim ekmek kapımızın geleceği konumundadır. Çaykur’un elde etmiş olduğu bu başarı aslında bizim bir başarımızdır. Bu nedenle Çaykur’un geleceğe taşınması için bugün hep birlikte bir adım attık. Bu şekilde mevsimlik işçilerin gelecek zamanda kendileri için oldukça iyi bir adım atmasını da sağlamış olduk.” dedi. Konuşma bu şekilde sonlanırken mevsimlik işçilerde aynı şekilde durumdan memnuniyetlerini bildirdi.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git