Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Çaykur Yeni Fabrikasını Yıl Sonunda Açacak

Çaykur Yeni Fabrikasını Yıl Sonunda Açacak
160 kez okundu.

Çaykur Genel Müdürü Sütlüoğlu, yıl sonunda vatandaşları memnun edecek pek çok yeni gelişmeden bahsetti. Hedeflemiş olduklarını bir bir yerine getirmekten bahseden Sütlüoğlu, özellikle yıl sonuyla birlikte firmanın ismine yakışacak bir projeye isimlerini yazdıracaklarını belirtti.

Sütlüoğlu, yazılı açıklamasında İyidere İlçesinde kurulacak olan çay paketleme fabrikasına dair durumlara açıklık getirdi. Buna göre fabrikanın çok büyük bir adımının tamamlandığını ve neredeyse bu iş için son aşamalara geldiğinden bahsetti. Çalışmaların son derece hızlı bir şekilde sürdüğünü belirten Sütlüoğlu, bu fabrikanın aynı zamanda turizme yönelik planlandığını ve buna yönelik belirli bir plan içinde olduklarını belirtti. Sütlüoğlu’nun açıklaması ise, bu fabrikanın çay üretim aşamalarını tek tek göstereceğini ve buna yönelik bir merkez olacağını ifade eden cinstendi. Bunun yanında neredeyse fabrika yapım aşamalarının son kısmına geldiklerini ve bundan sonra ise, montaj kısmının geçileceğini ilişkin bilgi verdi. Projenin özellikle bölge için büyük bir önem taşıdığını belirten Çaykur Genel Müdürü, bu nedenle bu alanda titizlikle çalışmalar yürütüldüğünü belirtiyor. Projenin önemi ise Dünya çapında ilk olması. Çay sektöründe daha önce böylesine bir çalışmanın olmadığını belirten Sütlüoğlu daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü:“Fabrikamız mimari yapısı ve yöresel destinasyonu ile birlikte bölge turizmine yeni bir boyut getirmiş durumdadır. Özellikle buraya kurulacak olan makine parkı sayesinde bu bölgenin en gelişmiş ve modern fabrikası haline gelecek. Bu makinelerin bir kısmı yurtiçinden alırken, bir kısmı ise özel olarak yurtdışından getirilmiş oldu. Bunlar için halen monte işlemleri devam ediyor. Harman, temizleme makineleri ve siloda neredeyse son aşamalara ulaşmış olduk. Makine parkında ise şu anda son çalışmalar halen devam ediyor. Alanında tek olma özelliği taşıyan akıllı ambar ise şu anda tamamlanmış durumda. Şu an için onunda test çalışmaları başlamış bulunuyor. Aslında bu yatırım için herşeyin kusursuz bir hal almasını çok istiyoruz. Ve bu nedenle hep birlikte canla başla çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Açılacak Yeni Fabrikanın Özellikleri

Çevreci olarak tasarlanan bu fabrikada, güneşten en iyi şekilde yararlanabilmek için çalışmalara başlandı. Özelikle fotovoltaik güneş panelleri bu nedenle bu alanda kullanılıyor. Deniz suyu sayesinde de bu binanın iklemlendirilmesi yapılmış olacak. Deniz suyunun taşınması ise borularla birlikte olacak. Bunun yanında binanın çatısına gelen yağmur suyu toplama sayesinde de, bu alanda herhangi bir israfın oluşmasının önüne geçilmiş olacak.

Aynı zamanda gün ışığından maksimum düzeyde yararlanmak içinde burada çalışmalar yapılmış durumda. Bunun için imalat kısımları camla kaplanmış bir vaziyette. Bu sayede gün ışığından en iyi şekilde verim elde edilirken, iyi bir tasarruf sağlanmış oluyor. Kuru çayın yüklenmeside yine robotik sistemler üzerinden yapılıyor. Bu sayede zaman kaybının önüne en iyi şekilde geçilmiş oluyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git