Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Çatısında Yeri Bulunan 10 Bin Lira Kazanacak

Çatısında Yeri Bulunan 10 Bin Lira Kazanacak
411 kez okundu.

Binasının çatısında elektrik üreterek, ihtiyaç fazlası olan elektriği satan kişilere vergi muafiyeti getirilmiş oldu. Buna göre artık çatısında 21 m2’lik bir boş alan bulunan kişiler, çatısına güneş enerji sistemi kurarak bu şekilde yıllık olarak 10 bin TL’lik bir kazanç elde edebilecek. Yıllık bu kadar gelir elde etmek isteyen kişilerin ise, 14 bin dolarlık güneş enerji sistemini kurmaları gerekecek. Özellikle Dünya çapında büyük bir ilgi gören bu sistem, vatandaşların kendi kendilerine elektriğini üretmelerine neden olacak gibi gözüküyor. Bunun yanında elektriğin fazla şekilde elde edilmesinden sonrada, kendileri için ek gelir oluşturmaları mümkün bir hale gelecek.

BKM Genel Kurulunca, torba tasarı olarak bilinen kanun tasarısı resmen onaylanmış oldu. Bu yasayla birlikte çok büyük değişiklikler vatandaşları bekliyor olacak. Aynı zamanda bu yasa, günümüzün en çok ilgi çeken konusu olan yenilebilir enerji konusunda da pek çok durumu kapsıyor.

Apartmanlarda bulunanlar dahil olmak üzere, konutların çatılarında veya cephelerinde yenilebilir enerji sisteminin kullanılması için, harekete geçildi. Bu kapsamda vatandaşların bu sisteme yönelmesi açısından teşvik başladı. Buna göre elektrik enerjisinin ihtiyaçtan fazlasını tedarik şirketine satan kişiler, vergiden muaf esnaf olarak kabul edilecek. Bu şekilde üretim tesislerinin gücü 10 kilovatı geçemeyecek ve bu tüketim tesiside yine aynı bölgede olacak. Bu sistemden enerjiyi satan kişilerin ise, belge düzenleme, beyanname verme, defter tutma gibi yükümlülükleri taşıması gerekmeyecek.Nelere Dikkat Edilmeli?

Sisteme yönelik bilgi veren yetkililer bazı durumlara dikkat edilmesinin daha hızlı bir şekilde işlemleri sonuçlandıracağından bahsetti. Buna göre yetkili şu şekilde konuştu “Örnek vermek gerekirse 3 kwlik bir tesis içinde yaklaşık olarak 12 adet 270wp standartında güneş paneli kullanılmalı ve bunların yerleştirilmesi için, çatıda en az olarak 21m2’lik bir boş alan bulundurulmalıdır. Çatının bu kısmında anten, baca gibi unsurlar bulunmamalıdır. Paneller çatının tipine göre usta ekip tarafından hazırlanarak bu şekilde çeşitli cihazlarla birlikte senkronize edilerek hazırlanır. Çeşitli işlemlerin hemen ardından tesis tam olarak elektrik üretimi için hazır konuma gelir. Daha sonra dağıtım firması ve TEDAŞ bu durumu kabul ettikten sonra, sisteminiz resmi olarak elektrik üretimi için hazır olacaktır. Burada en büyük nokta ise, bu önemli işi gerçekten ustaların eline bırakmaktır. Özellikle bu alanda işin uzmanı kişilerle görüşmeli ve gerçekten kendini bu alanda kanıtlamış olan firmalarla görüşmelisiniz.” diye konuştu.

Sistem Kendini Amorti Ediyor

Maliyetin türüne bağlı olarak aslında bir fiyat verilebileceğini söyleyen yetkililer, genel olarak standart bir fiyatın verilemeyeceğinden bahsediyor. Zira konuya etki eden ve fiyatların şeklini değiştiren kurulum sırasında pek çok konu bulunuyor. Bu sistemin genel olarak yıllık 8 bin 700 liralık bir getirisinin olduğundan bahseden yetkililer, özellikle kendileri için iyi bir ek gelir arayan kişilere bu sistemi öneriyor.Çatısında Yeri Bulunan 10 Bin Lira Kazanacak Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Mustafa dedi ki:

    Bende yer var telefon numarasını bu

Sayfa başına git