Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Cari Açık Sorunu Bitecek

Cari Açık Sorunu Bitecek
194 kez okundu.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, uzun zamandan beri en önemli ülke sorunlarından biri haline gelen cari açık sorununa çözüm bulmak için harekete geçtiklerini söyledi. Cari açık sorununun ülkedeki en büyük sıkıntılardan biri haline geldiğini belirten Şimşek, bu şekilde ülkenin daha kırılgan bir yapıya sahip olduğunun altını çizdi.

Ekonomiden sorumlu Başbakan yardımcısı bugün JW Marriott Otel’de düzenlenen törene konuşmacı olarak katıldı. Törende gündeme ilişkin konulara açıklık getiren bakan, ileriki dönemdeki çalışmalardan bahsetti. Geçmiş zamanlarda sektörde bir dışa bağımlılığın olduğunu söyleyen Şimşek, özellikle 2002 yılının başlarından itibaren bunun açık bir şekilde görüldüğünü belirtti. Özellikle 2002 yılında yüzde 76 seviyesinde olan dışa bağımlılık, bu zamana kadar büyük bir gelişme yaşamıştır ifadelerine yer verdi. Türkiye’de var olan en büyük sorunlardan birinin cari açık olduğunu belirten bakan, özellikle bu durumun tasarruftan yana bir sıkıntı oluşturduğunu sözlerine ekledi. Tasarrufları arttırabilmek adına, bilgi, teknoloji ve ar-ge ürünlere yönelinmesini söylerken, bu şekilde uzun vadeli olarak yüksek kar marjının yaratılabileceği iş imkanlarına erişme şansı olduklarını söyledi.

Bunun yanında bakanın törendeki gündem maddeleri arasında imalat sanayisi de bulunuyordu. Özellikle ithalata bir bağımlılığın olduğunu belirten Şimşek, bu durumu sona erdirmek için ellerinden gelenin her şeyi yapabileceklerini belirtti.Özellikle ülkenin şu zamanlarda en önemli planının ise, ülkenin ithalata olan bağımlılığı azaltma konusu olduğunu söyledi. “Başlangıç olarak imalat sanayi ithalatı yaklaşık olarak 105 milyar dolar civarında. 2 bin 768 ürün var ve biz 1064 ürünü bu programa aldık. Önümüzdeki bir yıllık dönem içinde bunun hızlandırılmasını sağlayacağız. 43 ürün için şimdiden çalışmalara başladık. Sadece 43 ürün için tutar ise 20 milyar dolar ithalata denk delir. Bu ürünler için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Bu klasik bir ithal ikamesine benzemiyor bunun için yeniden bir ekosistem oluşturuyoruz. Hükümet olarak ar-ge reformu yapıyoruz ve ilk kez konuya tasarım desteği getirdik. Yüksek katma değerli ürünlerde en önemli bileşen tasarımdır. Yani ar-ge bu konunun en kritik kısmını oluşturuyor.

Cari Açık Sorunu Bitecek

Cari açık sorununa ilişkin ise “Cari açık ülkeyi daha kırılgan bir hale getiriyor. Bu durumdan sonra küresel iştahın merhametine bırakılmış oluyorsunuz. Biz elimizden geldiğince tasarrufları arttırarak ülkemizi daha güçlü bir şekilde konumlandırmaya çalışıyoruz. Ve bu konuda da önemli bir mesafe almış durumdayız. Tasarrufları arttırma konusunda ar-ge ve inovasyonla birlikte daha yüksek kar marjını edinmiş olacağız. Bu şekilde alanda önemli şekilde tasarruf elde etmiş ve bunu kazanç olarak kullanmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda Bireysel Emeklilik sistemide vatandaşların önemli ölçülerde tasarruf etmesine neden olan bir sistem. Bu sayede tüm alanlarda ciddi bir çalışma tamamlanmış oluyor. Bu nedenle vatandaşlara da vakit kaybetmeden bireysel emeklilik sisteminin inceliklerini öğrenmeyi tavsiye ediyorum” diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git