Dükkan Açmak

Çalışmayan Ev Hanımına Senetle Telefon Verilir mi? (GÜNCEL)

06.01.2020
Çalışmayan Ev Hanımına Senetle Telefon Verilir mi? (GÜNCEL)

Ev hanımlarının gerekli olan finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bankalar tarafından kredi vermektedir. Şekerbank, PTT, Albaraka Türk, Aktifbank, Enpara.com ev hanımlarının kredi alabileceği bankalar arasında yer almaktadır. Geliri olmayan ev hanımları cep telefonu alımlarında da finansmana ihtiyaç duymaktadır. Banklardan kredi alınamadığı durumlarda ise senetle cep telefonu alınabilmektedir. Bu içeriğimizde geliri olmayan ve çalışmayan ev hanımlarının senetle alışveriş yapıp yapamayacağını inceleyeceğiz.

Ev Hanımlarına Kredi

Ev hanımları bankalar tarafından geliri olmayan kişiler olarak nitelendirilmektedir. Bankaların kredi verme şartları arasında gelir belgesi sunmak olduğundan dolayı, ev hanımları kredi kullanmakta zorlanmaktadır. Ancak bankaya ek gelir vb. sunabilecek durumda olanların başvuruları kabul edilmektedir. Bu istisnai durumlar aşağıdaki gibidir; 

 • Ev hanımının bir şirket ortağı olması ve durumundan dolayı düzenli olarak gelir elde etmesi
 • Bir gayrimenkule sahip olması ve ipotekli kredi kullanabilmesi
 • Gayrimenkule sahip olan kadının bir kira geliri olması 
 • İpotek olarak gösterilecek olan malda eşin rızasının olması 
 • Resmi olarak kanıtlanmayan gelir varsa da kredi taksit tutarlarının aylık geliri geçmemesi
ev-hanımlarına-kredi

Ev hanımlarına kredi

 • Kredi talebinin 36 ay vadeyi aşmaması
 • Ev hanımının daha evvelki borçları sebebi ile hakkında herhangi bir takip başlatılmamış olması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan ev hanımları bankalardan kredi almak için gittiğinde şayet durumları riskli olarak görülürse banka tarafından taleplerinin reddedilmesi gibi bir durum da söz konusu olabilmektedir. Özetle ev hanımlarının bankalardan kredi alabilmek için ek gelir beyan etmesi, ipotek sunması, emekli maaşı geliri olması, kefil göstermesi ya yüksek kredi notuna sahip olması gerekiyor.  Ev hanımları kredi kartı talebi ile de bankaya gidebilir. Ancak nasıl ki kredi konusunda durumları riskli olarak nitelendiriliyorsa, kredi kartı başvuruları da reddedilebilir ya düşük limitli olabilir. Konumuza yeniden dönecek olursak, cep telefonu alımları için taksit yasağı kalktı. Ancak ev hanımlarının kredi kartları olmadığından, ya da kartlarındaki limitleri düşük olduğundan veyahut eşleri tarafından kendilerine çıkarılan ek kartların limitleri yetersiz olduğundan dolayı cep telefonu cihazı almaları zor olmaktadır. Bu sebeple aşağıdaki yöntemlere başvurulabilir. Kredi ile cep telefonu satan mağazaları inceleyerek bu mağazalardan cep telefonu alabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Senetle Cep Telefonu

Geçmiş dönemlerde kredi kartına taksitle telefon almak yasaklanmıştı. Bu sebeple cep telefonu alımları için alternatif yollar geliştirilmişti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından verilen karara göre fiyatı 3500 ve altında olan cihazlar için de artık geçerli olan taksit seçeneği maksimum 6 olabilmektedir. Ancak kredi kartı limiti olmayanların en sık tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi senetle cep telefonu almaktır.

Elden taksitle ya da senetle cep telefonu satan pek çok mağaza bulunmaktadır. Bu mağazalar gelir belgesi talep etmediğinden dolayı kendilerinden senetle cep telefonu alımı yapılabilir. Ayrıca acil finansman ihtiyacı olanlar senetle bu cep telefonlarını alarak daha sonra bozdurmakta ve finansman elde etmektedir. Bu işlem şu şekilde yürür. Öncelikle senetle cep telefonu satan mağazaya gidiyorsunuz. Buradan almak istediğiniz cihazı beğeniyorsunuz. Firma tarafından sunulan vadeler genelde 24 ay olmaktadır. Ancak senetle elden taksitli olarak cep telefonu alacak kişilerin kefil göstermesi gerekir. Sözleşmede kefilin imzasına da yer verilir. Peşinatsız cep telefonu satışı yapan pek çok mağaza bulunmaktadır. Bu mağazalardan da herhangi bir peşinat ödemeden taksitli olarak telefon alabilirsiniz.

Ancak senet yaptırımları olan bir evraktır. Bu sebeple taksitlerin zamanında ödenmesi gerekmektedir. Zamanında 2 taksit ödenmemesi durumunda şahsın hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Cihazı teslim almak için ilk taksitin ödenmesi şartı da aranmaktadır. İlk taksit ödenene kadar cihazı almanız mümkün olmuyor. İnternet üzerinden de senetle telefon satışı yapan pek çok mağaza yer almaktadır. Kargo cihaz ile birlikte sözleşmeyi de getirir. Şahıs sözleşmeyi imzaladıktan sonra faturayı firmaya geri göndermekle yükümlü olmaktadır.

Senetle Cep Telefonu Nerelerden Alınır?

Senetle cep telefonu satan pek çok mağaza bulunmaktadır. Bu mağazalar cep telefonu alacak şahıslardan herhangi belge, evrak talep etmezler. Yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece kefil göstermelerini isterler. Senetle telefon alımlarında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Öncelikle şahıslar taksit sayısı kadar senet imzalayacaktır. Senetlerin üzerinde doğru rakamların yazıldığından emin olmak gerekmektedir.

senetle-cep-telefonu-satan-mağazalar

Senetle cep telefonu satan mağazalar

Taksit ödemesi yapıldıktan sonra tek tek senetler alınacaktır. Senetle telefon satan mağazalar aşağıdaki gibidir;

 • Çetinler A.Ş. 
 • Evkur 
 • Beko Bayraktar
 • Arçelik 
 • Mutlu Evim
 • İks Alışveriş 
 • Soylu Avm 
 • Özşanal Avm
 • Simport mağazaları

Ayrıca teknoloji marketlerden de senetle alışveriş yapılabilmektedir. Mediamarkt, Teknosa gibi mağazalardan elden taksitle ya da senetle mobil cihaz alınabilmektedir.  Senetle cihaz almak için aranan tek şart 18 yaşının tamamlanmasıdır. Resmi bir belge olduğu için yaş şartına haiz olmak dışında mağazaların aradığı bir şart yoktur.

GSM Operatörlerinden Telefon Almak

GSM operatörleri cep telefonu almak için en çok tercih edilen yöntem olmaktadır. Bu şekilde satılan cep telefonlarının taksitleri faturalara yansımaktadır. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone bu şekilde cihaz satışı yapan operatörler olarak karşımıza çıkıyor. Bu firmalardan cihaz alabilmek için ilk şart faturalı hatta sahip olmak ve bu hattı en az 6 aydır kullanmaktır. Nasıl ki bankalar kredi verirken müşterileri ile ilgili istihbarat yapıyorsa, firmalar da müşterilerinin cihaz alabilme durumlarını incelemektedir.

gsm-operatörlerinden-telefon-almak

GSM operatörlerinden telefon almak

Ev hanımları cep telefonu almak için bu operatörlere gidebilir. Cihaz alabilmek için ödenmemiş faturalarının olmaması gerekiyor. Müşterilerin ödeme potansiyelleri ve kullanmış olduğu tarifeler de dikkate alınarak cihaz satışları yapılabiliyor. Kredi kartı olmayan ya da limitleri yetersiz olan ev hanımları bu şekilde cihaz alımlarını gerçekleştirebilirler. Firma tarafından genelde tarifeleri yüksek olan müşteriler tercih edebilmektedir. Elden taksitle iphone satan mağazalardan da cihaz alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu şekilde cihaz alımlarının kolaylaşması için tarifeler artırılmaktadır. Daha çok internet, sms ve konuşma ile tarifeler artırılıyor. Cihazın taksiti ise faturaya yansıtılmaktadır. 

Ev hanımlarının senetle cihaz almalarının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bu mağazalar müşterilerinin meslekleri, maddi durumları vb. ile ilgilenmezler. Önemli olan senetlerin zamanında ödenmesidir. Senetle peşin fiyatına alım yapılmadığından dolayı, taksitli fiyat üzerinden satış yapılmaktadır. Bu yöntemler peşin alımlara göre daha maliyetli olsa da, peşin cihaz alamayan müşteriler bu yöntemi tercih etmektedir. Ayrıca cihaz alımları için teknoloji marketlere giderek detaylı bir araştırma yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.