Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Bulgaristan’dan Gelip, Türkiye’de Lavanta Tarlası Kurdu

Bulgaristan’dan Gelip, Türkiye’de Lavanta Tarlası Kurdu
253 kez okundu.

Bulgaristan’dan gelerek Türkiye’de Tekirdağ’ın Saray ilçesine yerleşen Fatma ve Rasim Tülmen çifti, bir fidanla başlamış oldukları bu macerada, şimdilerde 3 dönüm tarlaya sahip durumda. Büyük bir başarı hikayesine sahip olan çift, şu anda ülkenin pek çok yerine lavanta satışı yapıyor. Bu konu hakkında konuşan Fatma Tülmen, lavantanın bir dönümünün en az 4 bin liralık kar bıraktığını söyledi. Bu nedenle herkese bu işi tavsiye ettiklerini söyleyen Tülmen, bu şekilde ülkenin gelişmeye devam edeceğini sözlerine ekledi. Daha önceki zamanlarda hayatlarını Bulgaristan’da geçiren çift, ani bir kararla Türkiye’ye yerleşme kararı almış. Burada Tekirdağ’ın Saray ilçesinde yaşamayı uygun bulmuşlar. Aslında çifte vatandaş olan bu çift, 1960 yılından itibaren Bulgaristan’da lavanta üretmeye devam ediyordu. Bu çalışmayı Türkiye’de de başlatan çift, aslında bir hevesle başladıkları bu işte çok kısa bir süre içinde sonuç aldı. Onlarıda şaşırtan bu sonuç sonrası 3 dönümlük bir alana ulaşmış oldular.

Dönümbaşı 4 Bin Lira Kar

Bu konuda konuşan Fatma Tülmen, lavantanın ülke şartlarına göre çok karlı bir ürün olduğunu sözlerine ekledi. Bu kadar karlı bir ürün olmasına karşılık, ülkede yeterince ilgi çekmediğini belirten kadın bu duruma çok şaşırdıklarını söyledi. Bir sene içinde 1.5 milyon lavanta kökü sattıklarını belirtirken ülkenin pek çok yerine satış yaptıklarını belirtti. Ancak kadının belirttiğine göre bazı bölgelerden lavantaya olan talepler daha büyük. Bu bölgeler ise başta İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri olmuş durumda. En çok ilgi gösteren iller ise Malatya, Şanlıurfa, Bayburt ve Çanakkale olmuş.Bir dönümü en az bu şekilde kar bırakan lavanta 8 litre ile 15 litre arasında bir yağ veriyor. Yağın litre fiyatında da bu yıl büyük bir artış var. Geçtiğimiz yıl yağ fiyatları 70 euro civarında olurken, bu yıl 130 euro oldu. Kar bu şekilde olduğundan dolayı, pek çok insan yüksek gelir elde edebilmek adına tercihini bu alandan yana kullanmış. Özellikle Bulgaristan gelirinin çoğunu lavantanın oluşturduğunu belirten kadın, halkın genel olarak meslek tercihinin bu alandan yana olduğunu söylüyor.

Lavanta üretim şirketinin müdürü ise bu konuya ilişkin şöyle konuştu “Trakya ve ilçelerinde dağlık kesimlerde lavanta üretimi var. Biz sadece Trakya bölgesinde değil, tüm ülke genelinde bu satışı yapıyoruz. Aynı zamanda sadece çiftçilere değil, bal arıları içinde satış yapıyoruz. Arıcılıkta da lavanta kullanılır. Dünya genelinde de aromatik bitkilere olan değer arttı. İnsanlar artık tercihini daha çok doğal ürünlerden yana yapmak istiyor. Özümüze bir dönüş var. Bunun nedeni ise gerçekten suni olan şeylerden bıkmamızdan kaynaklanıyor. Niğde, Erzurum ve Çankırı gibi çeşitli illerden bizi arayanlar oluyor. Devletin bu alanda vermiş olduğu desteklerden yararlanarak bu şekilde lavanta işine atılmak isteyenler var. Bunların ise çoğunu kadınlar oluşturuyor. İleride bu alanda pek çok güzel projenin yapılacağını düşünüyoruz.’’ diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git