Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Bu Sektörler Diğerlerinden Şanslı

Bu Sektörler Diğerlerinden Şanslı
331 kez okundu.

Uzun zamandan beri iş kurma hayali taşıyan kişiler için, son çare devletten gelmişti. Bu kişilere devlet tarafından verilen destek sayesinde, onların maddi anlamda herhangi bir sıkıntı çekmeden yeni işlerine ulaşmaları mümkün bir hale geldi. Bu çalışmanın verdiği güçle, yeni iş kuracak olan kişiler daha iyi bir ortamda bu amaçlarını yerine getirirken, işsizlik sorununa da iyi bir çözüm getirilmiş oluyor. Vatandaşların hibe konusunda akıllarında en çok yer etmiş olan soru ise, hangi işler için hibenin verileceğidir.

Hangi Sektörler Bunlar?

Günümüzde pek çok sektör için devlet tarafından hibe yardımı yapılıyor. Kurumun bu alanda baktığı durum ise, daha çok projenin ne şekilde olduğudur. Örnek vermek gerekirse, yeni bir işe başlayacak olan kişi sadece kafasında belirlemiş olduğu bir sektör üzerinden hibe alamaz. Projenin tam olarak bitirilmiş ve gerçeğe döndürülmeye uygun olması gerekir. Ancak gerçekçi projelerde, kurum tarafından verilmekte olan krediye ulaşmak mümkün olacaktır.

Hibe verilen sektörlere baktığımızda ise, oldukça çeşitlilik sağlandığını çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz. İmalat, inşaat, toptan ve perakende, depolama, kültür ve eğlence, ulaştırma, depolama, bilgi ve iletişim, iklimlendirme, spor sektörleri için hibe verilmektedir. Her geçen yıl bu sektörlerin arasına yeni sektörler eklenmeye devam ediyor. Bu sayede kişilerin iş kurmak için daha avantajlı bir yere sahip olması sağlanmış oluyor.Bunun yanında hibe verilmeyen sektörlerde belirlenmiş durumdadır. Eğer kişiler akıllarındaki bu sektörler üzerinden iş hayatına atılacaksa, bu kişilere hibe çıkmayacağını belirtmek gerekiyor. Bu sektörler ise 2018 yılı itibariyle şu şekilde belirlemiştir. Otobüs firmacılığı, rentecar, alkollü içecek hizmetleri, emlakçılık, büyükbaş ve küçükbaş alımı, emlakçılık, muhasebecilik alanlarına hibe verilmez.

Hibe sağlanan iş sektörleri için, onların tam olarak iş hayatına atılmalarına ve zorlanmadan tüm işleri yönetmesine yardımcı olacak bir miktar belirlenmiştir. Bu sektörler için 50 bin TL oranında bir kredi verilir. Eğer kişilerin projesi için bu miktar çok yetersiz geliyorsa, o zaman kurum tarafından sağlanan diğer kredi tipi için harekete geçilebilir. Bu ise 100 bin TL oranında yine kurum tarafından verilen kredidir. Ancak bu kredi türünün sıfır faizsiz olarak alınabileceğini belirtmek gerekiyor. Bir yıl geçtikten sonra sıfır faizsiz olarak bu kredinin ödemelerini geri yapmak durumunda kalırsınız. Özellikle yeni iş sahibi olan kişilerin, sektöre alışması ve diğer maddi zorlukları bitirebilmesi açısından bu tarz bir sistem geliştirilmiş durumdadır. Faizler ise kurum tarafından yapılmakta olup doğrudan bankalara yapılıyor. Hibe alabilmek bu şekilde olurken, girişimcilerden istenen ise, hayata geçirilebilir bir projeye sahip olmasıdır. Bu adımdan sonra gerekli şartları taşıyan ve kurum tarafından şart olarak gösterilen kursu tamamlayarak girişimcilik sertifikası alan kişiler, onlar için sunulan hibe kredi imkanından çok rahat bir şekilde faydalanabilir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git