Bu Sektörde Rekor Ciro Yakalandı

Bu Sektörde Rekor Ciro Yakalandı
137 kez okundu.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, bugün verilen toplantıda son dönemin büyüme rakamlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 2017 yılında artışın hızlı bir şekilde devam ettiğini söyleyen başkan, bu alanda 110 milyar liralık bir ciro yakaladıklarını ve tüm sektörlerin içinde bunun bir rekor olduğunu söyledi. Sonuçlara ilişkin olarak aynı zamanda şunları kaydetti:

“2016 ve 2017 yıllarında ülke ekonomisi olarak gerçekten oldukça zorlu dönemler yaşanmış durumdaydı. Özellikle turizm alanına bu durum oldukça büyük bir şekilde yansımış oldu. Özellikle jeolopolitik konum nedeniyle  sıkıntılı bir durum ortaya çıkabiliyor. Ancak buna rağmen bu alandaki cirolar hızlı bir şekilde yükselmeye devam etti. Özellikle 2016 yılının Temmuz ayında var olan durumlar nedeniyle cirolarda düşüş görülse de, aslında bizim sektörümüz için oldukça hızlı bir toparlanma sürecine girilmiş oldu. 2017 yılına girdiğimizde ise, gözle görülür bir şekilde artışlar devam etti. Ciroda ise yakalamış olduğumuz rakam 110 milyar lira oldu. Cirolar şu anda enflasyon üstünde olarak artış göstermeye devam ediyor. 2018 yılındaki ciro hedefimiz ise şu anda 125 milyar lira, 2023 yılında ise bu alanda 200 milyar liralık bir ciro hedefliyoruz.” Şeklinde konuştu.

Ziyaretçi Sayısı 2 Milyarı GeçecekAlışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü aynı zamanda ziyaretçi sayısına ilişkinde verileri kişilere sunmuş oldu. Buna göre 2017 yılı itibariyle 397 adet olan AVM sayısı, 2018 yılında 410’a çıkmış durumdaydı. 2023 yılına geldiğimizde ise bu sayısının 475’e yükselmesini hedeflediklerini sözlerine ekledi. Ziyaretçi sayısının ise 2018 yılında 2,3 milyar olacağı tahmin ediliyor. 2023 yılındaki ziyaretçi sayısı ise 2,8 milyar civarında olacak diye tahmin ediliyor. Belgü şu anda bulunan noktada 58 milyar dolarlık bir yatırımın olduğunu söylerken, bu şekilde 520 bin civarında nitelikli çalışanın istihdam edildiğini sözlerine ekledi. Bunun yanında ülkede bulunan yatırım durumuyla ilgili bilgilerde verildi. Türkiye’de bulunmakta olan AVM’lerin 82’sinin yabancı yatırımcılar tarafından gerçeğe dönüştürüldüğünün bilgisini veren Belgü, diğer kısmın ise Türkler tarafından yapıldığına işaret etti.

AVM Kira Durumu

Başkanın aynı zamanda gündemi arasında AVM kiralarıda vardı. Kira tutarların TL birimine dönmesi için bazı çalışmalar yaptıklarını belirten Belgü, bu duruma ilişkin şöyle konuştu:

“10 senelik bir zaman zarfının içinde AVM kiralarının nasıl TL’ye çevrileceği konusunda araştırmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. 10 senenin sonunda ise, bu rakamların tamamen TL’ye dönmesini istiyoruz. TL bazında perakendeci olan kişilere kredi verilmeli ve onlarda bu kiraları gpeşin olarak ödemeli. Tüm AVM’lerde ciddi şekilde indirim yapılsın. Böylelikle perakendeci kiraları tam olarak TL’ye dönüşsün istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalar için yolun henüz çok başındayız. Kısa süre içinde konuyla ilgili tüm detayları sizinle paylaşmaya başlayacağız. Bu durumu bankalarla görüşmeye başladık.” diye konuştu. Başkan Hulusi Belgü, merakla beklenen toplantıyı sözlerini bu şekilde noktalayarak sonlandırmış oldu. İlerleyen zamanlarda konu hakkında yeniden bir bilginin verilmesi bekleniyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git