Faiz yok, kar payı var! Esnafın Bankalarla İmtihanı

Faiz yok, kar payı var! Esnafın Bankalarla İmtihanı
1.906 kez okundu.

Ülkemizde faaliyet gösteren birçok katılım bankası tüketicilerin her türlü nakit ihtiyaçları, konut ve taşıt ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla faizsiz kredi vermektedir. Hiç bir şekilde faiz ödemeden kredi alabilmenin yolu katılım bankalarına başvuru yapmaktan geçiyor. Katılım bankaları islami şartlara uygun olarak ihtiyaç, konut ve taşıt kredisinden yararlanmak isteyenlere faizsiz kredi vererek faizsiz kredi almak isteyen ve bu konuda titiz davranan müşterilerinin ihtiyaçlarına çözüm sunmaktadır.

İslami şartlara uygun olarak faiz ödemeden konut sahibi olmak isteyenler kar amaçlı olarak sağlanan finansmanlardan yararlanarak katılım bankalarından aldıkları krediler ile ev sahibi olabilirler.

İslami Bankaların İsimleri

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalar mevduat ve katılım yatırım bankaları olarak sınıflara ayrılmaktadır. Özellikle kar amaçlı faizsiz kredi veren bankalar katılım bankalarıdır. Mevduat bankaları ise faiz işletilerek ihtiyaç ssahiplerine düşük faiz oranları ile kredi vermektedir. Katılım bankaları adı altında hizmet veren bankalar tüketicilere fon aracılığıyla faizsiz olarak konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadır. Katılım bankaları da kendi içinde kamu ve özel sermayeli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Helal Kredi Veren Katılım Bankaları

Faizsiz  kredi veren kamu sermayeli katılım bankaları Ziraat Katılım Bankası ile Vakıfbank katılım bankasıdır.

Helal kredi veren özel sermayeli katılım bankaları ise; Türkiye Finans katılım bankası Albaraka Türk katılım bankası ve Kuveyt Türk katılım bankasıdır. Kendi içinde özel sermayeli ve kamu sermayeli olmak üzere ikiye ayrılan katılım bankalarının her ikisinden de faizsiz kredi alarak acil nakit ihtiyaçlarınızdan, konut ve taşıt alımlarınızı sıfır faizli olarak yapabilirsiniz.

Detaylı Bilgiler

Ev sahibi olmayı isteyenler öncelikle alacakları konuta karar vermelidir. Öncelikle katılım bankalarından faizsiz kredi alarak almayı düşündüğünüz ev için karar vermelisiniz. Ev sahibi olmak isteyenler öncelikle alacakları ev için peşinat olarak para bulundurması gereklidir Örneğin 125 bin liralık bir evin 25 bin lirası kadar parası olması gereklidir. Bankalar verdikleri konut kredisinin % 80′ ine kadar kredi verdiği için peşinat bulmak için mutlaka altın veya döviz bulundurulması gereklidir Alacağınız evin mutlaka tapusu ve iskanını alınmış olması gereklidir. Katılım bankaları da diğer bankalar gibi alınacak olan eve ipotek koyacaktır. İpotek işleminin yapılabilmesi için almaya karar verdiğiniz evin mutlaka iskanının alınmış olması gerekmektedir. Bankaya başvuru yapmadan önce peşinatı buldunuz, evin tapusunu aldınız geriye kaldı katılım bankasına başvuru yapmak. Satın alınacak olan evin tapusu ve kimlik belgeniz gelir belgeniz ile katılım bankasına başvuru yaparak konut kredisi alabilirsiniz. Konut kredisi başvurusu yapmadan önce isterseniz bankaya internet üzerinden ön başvuruda bulunabilirsiniz. Ön başvuru yaparak faizsiz konut kredisi alabilmeye uygun olup olmadığınız kontrol edebilirsiniz. Başvuruda bulunan kişilerin ve satın alınacak konutun şartlarının uygunluğu araştırıldıktan sonra bir engel bulunmadığı takdirde başvuru onaylanarak konut için gerekli finansman para hesabınıza yatırılmak suretiyle kullandırılır.Hesaplamalar;

Katılım bankalarından sıfır faiz oranı ile konut kredisi aldınız peki fon üzerinden sağlanan faizsiz kredinin geri ödemelerini nasıl yapacaksınız. Katılım bankalarının verdiği faizsiz kredilerin geri ödemeleri diğer bankaların faiz oranlarına yakındır. Katılım bankalarından konut kredisi alanlara 120 aya kadar geri ödeme olanağı da sunulmaktadır. 100 bin lira 120 ay vadeli olarak verilen konut kredilerinin hesaplamaları ise şöyledir;

Kuveyt Türk;  100 bin TL 120 vade ile paranın geri ödemeleri % 1.03 kar oranı ile aylık: 1.455, 60 TL toplam geri ödeyeceğiniz meblağ 174.671,68 TL olacaktır.  10.000 TL 36 ay vadeli paranın geri ödemeleri % 1.27 kar oranı ile aylık 362,97 toplam geri ödeyeceğiniz meblağ ise 13.066,93 TL olacaktır.

Albaraka Türk Katılım; 100 bin TL 120 AY vade aylık ödeme: 1469,61 toplam geri ödenecek olan rakam ise: 176,353 TL’ dir. 10 bin lira 36 ay vadeli kredinin aylık ödemesi 542.29 TL toplam geri ödenecek rakam ise 19,522 TL olacaktır. Diğer finansman türlerini hesaplamak için tıklayınız.

Türkiye Finans Bankası; 100 Bin TL ve yine 120 ay vade ile aylık ödemeniz bu bankamızdan 1.512,04 TL toplam geri ödeyeceğiniz rakam ise 181,444.80 TL  olacaktır. Diğer finansman türlerini hesaplamak için tıklayınız.

Ziraat Katılım ; 100 bin TL için aylık geri ödemeniz 1.404 TL toplam ödemeniz ise 168.517 TL olacaktır.  Diğer finansman türlerini hesaplamak için tıklayınız.

Vakıf Katılım ; 100 bin TL 120 ay da %0,99 kar payı ile aylık 1.427,78 TL toplam ödeyeceğiniz rakam ise 171.333,72 TL olacaktır. Türkiye’de Hizmet veren katılım bankaları bunlarla sınırlıdır. Tercih yapmadan önce mutlaka kar payı oranlarını karşılaştırın.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git