Yeni İş Fikirleri

Bir Milyoncu Japon Pazarı Nasıl Açılır? Ürünler Nereden Alınır?

Japon pazarı açmak isteyenler franchise hizmeti alarak da iş yerlerini açabilir. Toptancılardan bir milyoncu malzemelerini temin edebilir ve yüksek oranlarda kar marjı elde edebilirsiniz. Maliyetlere satışını yapacağınız ürünlere ve dükkan büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. Ülkemizde en uğrak noktalardan biri haline gelen 3,5′ çularda neredeyse aranan tüm ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler tedarikçiler tarafından Japonya’ dan getirilmekte ve çok ucuza mal edilmektedir.

Japon Pazarı Franchise

Made in Japan, made in China logolu ürünler ile çok sık karşılaşıyoruz. Bu ürünlerin satışını yapmak için elbette ki Japonya’ya gitmenize gerek yok. Önceleri ülkemizde hayretle karşılanan bir uygulama olan bir milyoncu Japon pazarları daha sonra müşterilerin en uğrak yeri haline geldi. Ucuz olmalarının yanı sıra aranan tüm ürünlerin de bulunuyor oluşu pek çok avantajı beraberinde getiriyor. Kar marjının elde edilmesi ile bu alışveriş noktaları artık franchise hizmeti vermeye başladı. 

japon-pazarı-franchise
Japon Pazarı Franchise

Tabi bu iş için öncelikle talep edilen ücreti ödemeniz gerekiyor. Tüm eksiklikler giderilmeli ve daha sonra faaliyete başlanmalıdır. Artık bu mağazalar herkes tarafından bilindiği için isimlerinin avantalarından yararlanmanız da kolay oluyor. Bu anlamda tabela ve isim aşamalarının tamamlanması gerekmektedir. Taraflar daha sonra birbirleri ile karşılıklı sözleşmeler imzalamaktadır. Bayilik şartları daha katidir. Tarafların bu şartlara karşılıklı olarak uyması gerekmektedir. Bayilik hizmeti alınan firma, işletmenin faaliyete geçmesi amacı ile tüm ürünleri tedarik ediyor. Girişimciye ise gerekli olan tutarı karşılamak kalıyor.

Dekor ve dizayn işlemleri bu anlamda firmaya aittir. İndirimler, satılacak olan ürünlerin fiyatları, kampanyalar vs. hepsi firmanın bilgisi dahilinde ve istediği ölçüde yapılmalıdır. İşletmenizde barkod sistemini kullanmanız gerekmektedir. Satış yapılırken aynı marketlerde olduğu gibi ürünlerin barkodlarını okutup müşterilere fiş vermeniz gerekiyor. Şayet ürünler kırıldığında bu barkod sistemi sayesinde hasarı firma karşılıyor. Ayrıca bu sizden yüksek meblağlarda kar etmenizi de sağlayacaktır. Ürünleriniz tükendiğinde toptancılara gitmenize gerek kalmadan tekrar firma tarafından bu ürünler temin edilecektir. Ucuz çanta satan toptancılar ile görüşerek buralardan çanta temin edebilir ve iş yerinizde satabilirsiniz.

Bir Milyoncu Malzemeleri Nereden Alınır?

Bu malzemelerin teminini yurt dışından yapabileceğiniz gibi ülkemizde bulunan toptancılardan da alabilirsiniz. İstoç, Tahtakale vb. yerlerde bulunan toptancılardan bu ürünleri tedarik edebilirsiniz. Zaten buralarda bulunan ürün çeşitleri de fazla olduğu için gümrüğe takılma gibi bir durumla karşılaşmadan ürünleri elde edebilirsiniz. Mutfakta kullanılan küçük ev aletleri, pratik malzemeler, dekoratif aletlerden, banyo malzemelerine, elektronik eşyalardan elektrikçi malzemelerine kadar pek çok ürün buralardan temin edilebilmektedir. Deterjandan iç giyime, temizlik malzemelerinden tornavida setlerine varana kadar pek çok ürün bu mağazalarda bulunmaktadır. Bu mağazaların temel amacı piyasa fiyatı altında satış gerçekleştirmek ve hedef kitlenin aradığı ürünü bulmasını kolaylaştırmaktır.

bir-milyoncu-malzemeleri-nereden-alınır
Bir Milyoncu Malzemeleri Nereden Alınır?

Tabi bir milyoncu açtığınızda tüm ürünlerin şu zamanda 1 TL olmasını bekleyemeyiz. Çünkü artık 1 milyoncular yerlerini 3,5′ çu ya da 5 milyonculara bırakmıştır. Buralarda satışı yapılacak olan pek çok ürün bulunmaktadır. Okulların açılması ile birlikte kırtasiye masrafları oldukça çok satılmaktadır. Veliler için de maliyet oldukça önemlidir. Bu ortamların en çok bayanlara hitap etmesi doğaldır. Çünkü ev tekstili, mutfak eşyalarının yanı sıra makyaj malzemesi ya da doldurma parfüm arayanların da en çok  tercih ettiği yerlerden birisi yine japon pazarları olacaktır. Çocuklara hitap eden mekanlar olduğu da söylenebilir. Çünkü buralarda tokadan oyuncağa kadar pek çok ürün satılmaktadır.

Japon Pazarı Nasıl Açılır?

Ülkemizde küçükten büyüğe her kesimin hitap ettiği yerler arasında Japon pazarları gelmektedir. Ancak bu sektöre girmeden evvel iyi bir araştırma yapmak gerekmektedir. Çünkü bu sektörde rekabet olayına çok fazla rastlanmaktadır. Çünkü adım başı her yerde üç buçukçulara rastlamak mümkündür. Tabi bu işi yapan kişilerden bilgi almak istediğinizde size bilgi vermeleri beklenemez. Çünkü bu işi ilk kez yapacak kişi siz olmadığınıza göre son yapacak olan da siz değilsiniz. İstanbul’da bulunan ayakkabı toptancıları ile ilgili detaylı bilgi alarak da dükkanınızda ayakkabı satışı yapabilirsiniz.

Japon pazarı açmadan evvel tüm masrafların düşünülmesi gerekiyor. Bu anlamda firanchise hizmeti almak daha mantıklı görünüyor. Çünkü ürünleri tek tek tedarik etmek, taşımak, dükkana getirmek oldukça zor olacaktır. Lokasyon da bu iş için oldukça önemlidir. Uğrak noktalarda olmanız müşteri çevrenizin artmasına yardımcı olacaktır. Tabi sermayesiz yola çıkmamanız gerekiyor.Dükkan kiralayacağınız için bir kira bedeli, depozito yatırmak, ürünler için ücret ödemek durumundasınız. Param vardı işletmemi kurdum demekle de bitmiyor ne yazık ki. Kasada durması için, müşterilere aranan ürünleri daha kolay bulunabilmesi için görevlendirilecek olan çalışanlarınızın olması gerekiyor. Ki bunlara da maaş vereceksiniz.

japon-pazarı-nasıl-açılır
Japon Pazarı Nasıl Açılır?

Dükkan masrafları da en önemli maliyetler arasında. Elektrik, su, kış aylarında doğalgaz faturası derken bir de ilk aylarda kar edememe gibi bir durum söz konusu olduğunda iş içinden çıkılamaz bir hal alıyor.

Japon Pazarı Kar Marjı Ne Kadardır?

Sonuç olarak yaptığınız iş ticari bir faaliyet olduğundan kazanmanız ya da kaybetmeniz tamamen sizin ticari zekanız ve rekabet şartları ile ilgili bir durumdur. Bu sorunun bu sebeple net bir cevabı yoktur. Risk almaktan korkan biriyseniz ticaretin her kolunda risk olduğunu hatırlatırız. Lok asyön her işte olduğu gibi bu işte de olmazsa olmaz faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Mahalle aralarına sıkışmış dükkanlar kimse tarafından fark edilmeyeceğine göre satış yapmanız çok da mümkün olmayacaktır. 

İktisatta ilk olarak öğretilen bir kural vardır. Ürünler kıt ancak insan ihtiyaçları sınırsızdır. Bir milyonculara gittiğimizde hep bir şeyler alma isteğimizin gelmesi işte bu yüzdendir. Aynı ürünün farklı renklerini bile almayı başaran kadınlar oldukça sırtınız yere gelmeyecektir. 🙂 Cam ve süs eşyalar ise dukkanacmak.com olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Ürün çeşitliliğini ne kadar fazla yaparsanız müşteri kitleniz de o kadar fazla olacaktır.

Bu mekanlar sadece kadınların tercih ettiği yerler değil. Tornavida ya da bir ampul almak için mağazanıza bir erkek müşteri de gelebilir. Şu ürün siz de var mı diye sorulduğunda müşterinizi geri çevirmemek adına hem en çok aranan ürünleri bulundurmalı hem de fiyatları makul seviyelerde tutmanız gerekmektedir. Zaten bu tarz mağazaların bu derece popüler olmasının sebepleri arasında satılan ürünlerin fiyatlarının çok fazla olması gösterilebilir.

1 Milyoncu Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Maliyet hesaplaması girişimciler için her zaman kafa karıştırıcı olmuştur. Çünkü dükkan açacağınız bölgeye ve hatta dükkan büyüklüğüne göre bu maliyetlerin değişebileceğini söylemek daha mantıklı olacaktır. Mallarını stoklamanız, dekorasyon yaptırmanız, dükkan kiralamanız derken, personel, personelin sigorta giderleri vs. derken bu giderler için 50 bin TL ile 100 bin TL arasında bir meblağı gözden çıkarmanız gerekmektedir. İş yeri dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilir ve örnek dekorasyonları inceleyebilirsiniz.

Ucuz üründen kasıt kalitesiz ürün değildir. Sektör araştırması yaptığınızda bu mağazalarda en çok bayan müşterilerin olduğu ve çok kalabalık oldukları birer gerçektir. İyi para kazanılacak ve kar elde edilecek olan işler arasında gelmektedir. Ancak kalitesiz ürünlerin satılması durumunda müşteri memnuniyeti söz konusu olmayacağından dolayı kısa süre içinde kepenk indirmek durumunda kalabilirsiniz.

İşlerinizi yoluna koyduktan sonra bir açılış yapabilirsiniz. Ayrıca dönem dönem düzenlenecek olan kampanyalar ile müşteri kitlenizi artırabilirsiniz. Ürünlerin fiyatlarının düşük olması sizi yanıltmasın. Toptan satışlarda da yüksek meblağlar kazanılmaktadır. Tabi rekabet koşullarına da hakim olmanız gerekmektedir. O iş de sizde. Müşteriniz ile iyi ilgilenerek, güler yüzlü davranarak çevrenizdeki dükkanlara rağmen size gelmelerini sağlayabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi nokta dükkan kiralarının çok da yüksek olmaması gerektiğidir. Satış oranın yükseltme tüyoları isimli içeriğimize göz atarak da kar marjınızı nasıl artırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bir milyoncular, üç buçukçular, Japon pazarları derken sektör aldı başını gitti. Siz de bu sektöre dahil olarak, ya da bayilik alarak kazanmaya başlayabilirsiniz.

Hakan DENİZ

Dükkan açmak sitesinde 6 yıldır gündeme dair güncel haberler paylaşmaktayım.

EDİTÖR TAVSİYESİ

15 Yorum

 1. kocaelin de bu işe uygun dükkanım var cevresinde yada yakınında bu işi yapan yok ihtiyac duyulan bir bolge ve tek boş dukkan acmak isteyene yardımcı olurum tel 055

 2. Çankırı Merkezde Şehir içinde 600 m2 Sıfır dükkanım var İlgilenen olursa yardım Cı olurum

  1. Serkan bey görüşmek isterim
   Tanışıyor da olabiliriz
   Bu hususta babam ile ilgili bir adımımız olacak ama henüz fizibilite aşamasındayız
   Arzu ederseniz Katatekin Hastanesindeyim görüşmeye beklerim

 3. Bayilik almak istiyorum Erzurum Ardahan Gürcistanı birbirine bağlıyan Nato yolu üzeri 70 mahalle 1 ilçemizin bulunduğu benzer bir dükkanın olmadığı bir yerde bayilik alıp milyoncu mağazası açmak istiyorum .Gerekli çevre ve elemana sahibim.

 4. ortalama 300 metrekare dükkanım var burda hiç böyle bişi yok olursa tek ben olucam bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

  1. Bende bu işi düşünüyorum Kayseri’de kendi tukanimiz var. kiracı değiliz. Havaalanı yolu üzerinde. Yurt dışından temelli dönüş yaptım. Bana ulasirmisiniz.

 5. bu işe uygun dükkanım var cevresinde yada yakınında bu işi yapan yok ihtiyac duyulan bir bolge ve tek boş dukkan acmak isteyene yardımcı olurum tel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu