Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Bileziklerini Satarak Solucan İşine Girdiler

Bileziklerini Satarak Solucan İşine Girdiler
288 kez okundu.

Kahramanmaraş’ta yaşayan iki kadın, bileziklerini satarak solucan çiftliği kurdu. Büyük başarı hikayesine sahip olan kadın, bu şekilde ayda 4 tonluk bir üretim yapmayı başardı. Aslı Nur Emiroğlu ve Emine Korelioğlu, yaklaşık 18 aydan önce, sahip olduğu bilezikleri satarak bu işe girişmeye karar verdi. Çatova Mahallesinde bulunan bir ahırı kiralayan ikili, eşlerininde desteğini alarak 700 metrekarelik alanda 100 bin solucanla birlikte bu işe başlamış oldu. Martil Organik Solucan Gübresi üretim tesisinin açılmasıda bununla birlikte tamamlanmış oldu.

İkili aradan geçen bir buçuk yıl içinde, bu alanda pek çok iş başardı. Kendi imkanlarıyla başlamış oldukları bu işte, her geçen gün biraz daha gelişmeye devam ettiler. Bu alanda 1.5 yıl içinde solucan sayısında sürekli artış olarak günümüzde 4 milyona ulaşmış oldu. Solucanların aylık olarak üretmiş olduğu gübre miktarı ise, çiftçilere tarlada ve bahçede kullanılmak üzere satılıyor. Aslı Nur Eminoğlu, u iş fırsatı sayesinde bütçelerine katkıda bulunduklarını söylerken, çok zor imkanlar altında bu işe başladıklarını söylemiş oldu:

“Yaptığımız geniş kapsamlı araştırmaların sonucunda, solucan çiftliği kurmaya karar verdik. Bu işe girerken eşlerimizinde desteğini aldık. Biz bu işe başlarken sahip olduğumuz bilezikleri sattık. Eşlerimiz ve kendi çabamızla birlikte her gün işi büyüterek bu yola devam ettik. Başlangıç evresinde 100 bin civarında olan solucan sayısı, şu anda 4 milyonu bulmuş durumda. Bunun sayısı sürekli olarak artmaya devam ediyor.” Diye konuştu.Korelioğlu ise, kadınların her alanda olduğu gibi bu alanda da büyük başarılara imza atabileceğini söyledi.

“Türkiye’nin en büyük ovalarından biri olan Elbistan’da yaşıyoruz. Bölgemizde bulunan arazilerde yoğun bir şekilde kimyasal gübre kullanılıyor. Bizim amacımız ise tamamen daha sağlıklı, daha ucuz ve daha erimli olan gübre kullanımını arttırmaktır. Bu gübrenin kullanılmasını ve diğer çiftçilerimize de aşılanmasını oldukça önemsiyoruz. Solucan gübresi geçtiğimiz yıl yayınlanmış olan yönetmelikle birlikte bundan sonra organik gübre olarak kabul edilmiş oldu. Buna yönelik tüm çiftçilerin organik tarımı başlatmaları için elimizden geleni yapacağız. Başlarda bu işe girmemizde pek çok tepki aldık. Bize elimizin hamuruyla bu işe kalkışmamız bile söylendi. Onlara buradan sesleniyoruz. Biz kadınız istediğimiz her işi başarırız ve her zaman başaracağız.” Diye konuştu.

Solucanlar Çok Verimli

Solucanların oldukça verimli canlılar olduğunu belirten ikili, uygun bir ortamda bunlar beslendiğinde oldukça başarılı sonuçların ortaya çıkabileceğinden bahsetti. Eğer gerekli olan tüm şartlar sağlanırsa, bu hayvanların sayıca 16 kat kadar fazla üreyebileceği biliniyor. Bunun yanında hayvan gübrelerine aynı zamanda bitkisel atıklarınında eklendiğini belirten bu ikili, bu sayede doğal bir tarım ürünü elde ettiklerini dile getirdi. Tamamen organik olarak üretimi sağlandığında ise, verim artışını gerçekten arttırdığını dile getirmiş oldular. Bu şekilde yapmış oldukları iş girişimden bahseden kadın, parası olmadığı için iş sektörüne yönelemeyen kişilere ilham oldu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git