Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


BES’ten Cayanlara İkinci Fırsat Geldi

BES’ten Cayanlara İkinci Fırsat Geldi
240 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemine dair basın mensuplarından gelen soruları cevapladı. Gündemin en çok merak edilen konularını yanıtlayan Bakan, özellikle BES sisteminden cayanlar için ikinci bir fırsatın geldiğini belirtti.

Buna yönelik çalışanlara yeni bir fırsat oluşturduklarını belirten Bakan, sistemden ayrılan ancak bu sisteme yeniden geri dönmek isteyenlere bir imkan verileceğini söyledi. BES sisteminin, ulusal tasarrufların arttırılması ve bu şekilde sermaye piyasalarında uzun zamanlı olarak fon kazandırılması için son derece önemli bir sistem olduğunu belirtti. Öte yandan bakana göre, katılımcılar bu sistemin içinde yapmış oldukları katkıyla birlikte ekonominin gelişmesine de büyük bir katkı sağlamış oluyor.

2003 yılında uygulanmaya başlanan Bireysel Emeklilik Sisteminin, özellikle 2013 yılından sonra devlet katkısıyla birlikte oldukça iyi bir aşamaya geldiği biliniyor. 2013 yılından beri bu alanda ortaya çıkan olumlu ivmelere dikkat çeken Bakan, özellikle son 3 aylık dönemde bu gelişimin çok yakından hissedildiğini belirtti. Buna göre 9 Mart itibariyle BES katılımcı sayısının 6,9 milyon olarak güncellendiğini söyledi.

Bunun yanında Bakan Şimşek sözlerine şu şekilde devam etti. “Şu anda sözleşme ve sertifika sayısında büyük bir artış bulunuyor. Şu andaki sayı ise 8.2 milyon oldu. Yani bu durum devlet katkısıyla birlikte 80,1 milyar civarına ulaşmış oldu. Son bir yıllık dönem içinde katılımların sayısı yüzde 3, sertifika ve sözleşme sayısı yüzde 3,5, toplam fon büyüklüğünde ise %25’lik bir artış elde edilmiştir. Sistem aracılığıyla emekli olan kişi sayısı ise 68 bin 450 kişi olmuş durumdadır.” diye konuştu.İş akdine bağlı olarak çalışanların Bireysel Emeklilik Sisteminden faydalanabilmesi için, 2017 yılının ilk aylarında OKS sisteminin hayata geçirildiğini söyleyen Bakan, aynı zamanda katkı payının da vatandaşlara verildiğini ve cayma hakkını kullanmadan birikime devam eden kişilere de bin lira tutarında bir katkının sağlandığını belirtti.

Gençler Daha Çok Sevdi

Sistemde bulunan kişilerin büyük bir çoğunluğunun gençlerden oluştuğunu söyleyen bakan, en çok ilgiyi bu kesimden aldıklarını söyledi. Bakanın belirttiğine göre bireysel emeklilik sisteminin üçte ikisi 34 yaş altındaki gençlerden oluşuyordu. Bakan:

“Bu durum özellikle genç kesimin Bireysel Emeklilik Sistemine ne kadar çok ilgi gösterdiğini ve tasarruf yapma eğiliminde olduğunu gösteren cinstendi. Öte yandan düşük gelirli alanlarda çalışan kesimlerinde sisteme katılımının, yüksek gelirli olan kişilere göre yine aynı olduğu bu şekilde ortaya çıkmış oldu. Sistemdeki katkı paylarını incelediğimizde ise, bunların %42’sinin kamu, %58’inin ise özel sektör çalışanları ile yönlendirilmiş olup, fon tutarı yüzde 64’ü faizsiz, yüzde 36’ı ise faizli olan fonlarda günümüzde 2,3 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumdadır.

Şimşek bunun yanında sistemin her geçen gün biraz daha geliştiğini ve sistemde yer alan sorunların çözülmeye devam edildiğini bundan sonra her şeyin yükselen bir grafik içinde devam etme ihtimalinin çok daha fazla olduğunu belirterek konuşmasını sonlandırdı.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git