Başarılı Liderin Karakteristiği

Başarılı Liderin Karakteristiği
730 kez okundu.

Liderlik sonradan edinilecek bir konu olup olmadığı hep tartışılsa da liderlerin genel olarak aynı karakteristik özellikleri taşıması da kendilerinde bir alt yapılarının olduğunu göstermektedir. Alınacak eğitimler ile bunun pekiştirilmesi ve çok daha güçlü olması sağlanabilmektedir. Ancak bir liderin genel olarak kendine özgü olan karakteristik özellikleri de bulunmaktadır ve bunlardan bazılarını burada belirtmekteyiz.

Özellikle adından söz ettiren ve yeniliklere imza atan bazı kişilerin gündelik hayattaki davranışları ve özelliklerini topladığımızda bazı sonuçlara ulaşmak mümkün olabilmektedir. Facebook kurucusu Zuckerberg günlük olarak gri tişört ve siyah pantolon tercihini sabitlemiş. Bunun nedeni ise sabah ne giyeceğim sorunundan ve zaman kaybından kurtulmak.Twitter CEO’su olan Jack Dorsey 17 saatlik mesaisine sabah saat beşte kalkarak yaptığı meditasyon ile hazırlanıyor. Jeff Bezos ise günlük sekiz saatlik uykunun oldukça önemli olduğunu ve bundan vazgeçmediğini ifade ediyor. Tarihin en büyük gangsteri olan Al Capone güvenliğe oldukça önem veriyordu. Aracı özel olarak tamamen kurşun geçirmez bir tank gibiydi.

AOL kurucularından olan Steve Case ise düşünceler ve farklı kültürlerdeki atasözlerine fazla dikkat ettiğini anlatıyor. Bu şekilde farklı bakış açıları yakaladığını ifade ediyor. Elon Musk ise her sabah yatağının sağ tarafından kalktığını ve güne geleceğin daha iyi olacağını düşünerek başladığını ifade ediyor. Tüm bu özellikler ve davranışlar bu kişilerin sıradan olmak yerine bir konuya tutku ile bağlı olduklarını gösteriyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git