Dükkan Açmak

Bankaların Limited Şirketlerine Özel Kredileri

Bankaların Limited Şirketlerine Özel Kredileri

Kobi olarak (Küçük ve orta ölçekli işletme) ticari faaliyette bulunan şirketler, bankaların nakdi ve gayri nakdi kobi kredilerinden yararlanabilir. Bankalardan ticari kredi kullanabilmek için mutlaka halihazırda mevcut bir firmaya sahip olunması gereklidir. Ayrıca işletmesi en az 1 yıl faal olarak çalışan ve bilançoya sahip olan şirketler bankalardan kredi alabilir.

Yeni kurulan şirketlere kredi verilir mi?

Yeni kurulan şirketlere bankaların kredi vermemesinin sebebi şirketlerin bilançolarının olmamasından kaynaklıdır. Bankaların nakdi olarak kullandırdıkları kredilerin verilme şartlarından ve istenilen evraklardan olan mali bilançosu olan her şirket kolaylıkla kredi kullanabilir.

Nakdi krediler 24 ay vade ile uygun faiz geri ödeme olanakları ile kullandırılan ticari kredileridir. Kobi kuruluşları bir şirket kurarak bu şirket ünvanı üzerinden ticaret yaptıkları için yıllık mali bilanço ile gelir vergisine tabidir. Yıllık mali bilançosu olan ve en az 1 yıl faal olarak ticaret yapan şirketler ihtiyaçlarını karşılamak üzere bankalardan kredi alabilir. Genellikle şirketler sigorta, vergi, maaş, SSK ödemelerinde nakit sıkışıklığının giderilmesi amacıyla kredi aldıkları gibi işletme için gerekli nakliyede kullanılmak üzere taşıt kredilerinden de yararlanmaktadır.

Yeni kurulan şirketlere bankaların kredi vermediklerini sebebinin ise bilançolarınn olmadığı belirtmiştir. Peki yeni kurulan hiç bir şirket bankalardan kredi alamayacak mıdır? Tabi kide Hayır. Kalkınma bankaları yeni kurulan şirketlere yılda 1 kere olmak üzere kredi vererek kolaylık sağlayan bankalardır Kalkınma bankalarından yeni kurulan şirketlerin kredi alabilmesi için 1 yıllık faal olma şartı yoktur. 50.000 TL tutarına kadar 36 ay vadede 6 ay ay geri ödemesiz olmak üzere verilen kredileri kalkınma bankaları vermektedir. Yeni kurulan şirketlerden, sicili temiz olanlar kefil göstererek ipoteksiz olarak verilen kredi alabilme imkanı bulunmaktadır.

Limited şirketlerine avantaj

Bankaların şirketlere verdiği ticari kredilerinden yararlanabilmek için bir firmaya sahip olunması ve küçük ölçekli işletme sahiplerinden büyük holdinglere kadar ticari kredilerin verilebilmesi için firmaların bir yıl aktif olarak faaliyette olması ve bankalar arasında pürüz yaşamaması gereklidir. Limited şirketleri ortak olarak en az 50 bin lira sermaye koyulma şartı ile kurulan bir şirket türüdür. Limited şirketi için bankalardan kredi almak isteyenlerin şirketin geçmişinin temiz olması ve  bilançoda gelir rakamının iyi olması ve verilen krediyi geri ödeyebilecek nitelikte olması dışında herhangi bir şart koyulmadan bankalardan limited şirketi için kredi alınabilmektedir.

Devlet bankaları ve diğer bankalar tüm şirketler için ticari krediler vermektedir. Bunun için teminat gösterilmesi gerekmekte ve şirketin yıllık mali bilançosu ve gelir durumuna dair belge verilmesi gereklidir. Bankalar genellikle verdikleri kredileri vadedilen vadede geri almak istemektedir ve müşterilerden teminat göstermelerini talep etmektedir. Kobi kredisi olarak şirket adına alınacak olan taşıt kredisi için alınan taşıtın teminat olarak gösterilmesi, iş yeri alındıysa iş yerinin teminat olarak verilmesi mal alındıysa malın teminat olarak verilmesi ile bankalardan kolaylıkla kobi kredisi kullanılabilir.

Şirketlere kredi veren bankalar ise özellikle kobilere her konuda desteğini esirgemeyen devlet bankası olan Ziraat bankasından kobi kredisi alabilirsiniz, Halk bankası, Teb, Yapı kredi bankası, Akbank, Deniz bank, Türkiye Finans, Garanti bankası gibi bankalar şirketlere krediler vermektedir.

Şirketlerin ihtiyaçlarına göre kullanabilecekleri kredileri ülkemizde kamu sermayeli, özel ve yabancı sermayeli bankaların tümü vermektedir. Kobi kredileri vererek kobilere kolaylık sağlayan ve kredi veren bankalardan tüm şirket türlerinde ticaret yapan kobiler kredi alabilir. Şahıs şirketleri, anonim ve limited şirketi sahiplerine kredi veren bankalar ve kredi koşulları ise şu şekildedir.

Qnb Finansbank

QNB Finansbank şirketlere ve kobilere kredi veren bankalar arasındadır. Finans bankın iş yeri kredisi ve kobi kredisi hizmetlerinden yararlanarak şirketinizin tüm ihtiyaçlarını bu kredilerle karşılayabilirsiniz. Şirketler özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler ise genellikle kobi kredileri bu şirketlerin işini görmeye yeterli olacaktır. Büyük işletmeler için genellikle büyük meblağda krediler gerekli olduğundan QNB Finansbank tarafından verilen iş yeri kredilerini alarak ihtiyaçlar karşılanabilir. Büyük işletmelerin tercih ettiği iş yeri kredileri 120 ay vade ile verilmektedir. Finans bankasından kobiler ticari kredileri, taşıt kredileri, iş yeri edindirme kredisi,, spot ve rotatif kredi gibi kredi ürünlerini de alabilirler. Ayrıca şirket sahibi ve çalışanlar için farklı limitlerde ve bağımsız olarak kredi kartı veren Finans bankası iş yeri kredisinin ayrıntılarına buradan bakabilirsiniz.Vakıfbank Kobi dost

Vakıfbankası da limited şirketlerine kredi veren bankalar arasındadır. Tüm kobi ve şirketlere kredi ürünleri olan nakdi kredi, ggayri nakdi kredi, proje ve yatırım kredisi, dış ticaret kredisi, hammadde alım kredisi gibi kredi türlerini alarak şirketinizin ihtiyaçlarını karşılama imkanına sahip olabilirsiniz. Vakıfbank limited şirketlere ve kobiler için verdiği kredi ürünleri olan; taksitli ticari kredileri, taşıt kredileri, işyeri edindirme kredisi, spot ve rotatif kredi gibi kredi ürünlerini de alabilirler. Ayrıca şirket sahibi ve çalışanlar için farklı limitlerde ve bağımsız olarak kredi kartı veren Vakıfbank ayrıntılarına buradan bakabilirsiniz.

Denizbank

Denizbank tarafından 10 farklı kredi paketi  ticari kredi adı altında şirketlere verilmektedir. KOBİ’lere özel ve büyük şirketlere özel verilen 10 farklı kredi paketi ile tüm firma sahipleri Denizbanktan kredi alarak ihtiyaçlarını karşılayabilir Ticari kredileri şirketler ister Türk Lirası ister döviz üzerinden alsın tüm bu kredilerin vade süresi en fazla 36 aya kadar olabilmektedir.

Akbank

Akbankası tüm esnaf ve sanatkarlara, küçük ve orta ölçekli işletme ve firma sahiplerine ve limited şirketlerine özel krediler sunmaktadır. Özellikle de Esnafın Gönlüne Göre sloganı ile sunulan bu kredi hizmetleri ile 6 farkı alternatif müşterilerin hizmetine sunulmuştur.  Şirketlere verilen bu kredilerin vade süresi 36 aydır ve kredinin üst limit olarak ise 50 Bin Türk lirasıdır. Limited şirket sahiplerine ve esnaf ve sanatkarlara özel sunulan kredi paketinden yararlanmak için gerekli olan evraklar ile bankaya başvuruda bulunabilirsiniz.

Garanti bankası

Limited şirketlere kredi veren Garanti bankası tüm şirket ihtiyaçlarının kolaylıkla karşılanması amaçlı olarak sunduğu iş yeri kredileri ile müşterilerine özel kredi imkanları sunarak yardımcı olan bankalar arasındadır. Garanti bankasının limited şirketlere ve diğer müşterilerine özel verdiği iş yeri kredisi ile mevcut iş yerleri büyütülebilir, ya da yeni iş yeri alınarak kira geliri elde edilebilir. 96 ay vadeli verilen Garanti iş yeri mortgage kredisini incelemek için tıklayınız.

Bankalardan şirket adına kredi kullanmak isteyenlerin sağlaması gereken koşullar ise; Kredi kullanmak için gereken evraklar, firmanın imza sirküleri, vergi levhası, resmi gazetesi, bağlı olduğu ticaret odası kaydıdır. Bu belgeler ile birlikte bankanın kredi ürünlerine başvurabilir ve bankanın uygun gördüğü takdirde kredinizi kullanabilirsiniz

Bankalar kredi vereceği şirketleri nasıl değerlendirir?

Aslında bankalar yakın bir zamana göre şirketlerin derecelendirmelerini yapmazlardı. Derecelendirmeye benzer skor in diye tabir edilen bir nevi daha küçük kapsamlı bir derecelendirmeye tabi tutulmaktaydı bankalar. Günümüzde derecelendirme ve skorin ikisi uluslararası piyasada ayrı olarak düşünülmesi gerekir. Çünkü derecelendirme çok kapsamlı bir olaydır. Bankalar bu yöntemlerle kendi iç derecelendirmelerini yapmaktadırlar. Bankalar kredi verecekleri kurumları finansal yükümlülüklerini sağlama kabiliyetlerini ölçme amacıyla ister bir derecelendirme şirketinin o kurumu derecelendirmesini isteyebilir, isterse de kendi bünyesinde kendi tarihi verileri baz alınarak yaratılmış modellemeler ile kendi içlerinde derecelendirme yapabilir. Her türlü alternatifte de bankaların yaptığı derecelendirme kredi derecelendirme şirketlerinin yaptıkları kadar kapsamlı olmamaktadır.

Bankaların kredi verecekleri şirketler için kendi içlerinde derecelendirmelerini yapmalarında şöyle bir avantajı sadece daha önceden tanıdığı ve geçmişten tarihi verilerinin kuvvetli olduğu şirketlerin ve o sektörde başka şirketlere de verdiği kredilerinin olması ile sektörü tanımasından kaynaklı geriye dönük olarak kolay bilgi alabilecek durum söz konusu ise derecelendirmelerini kendilerinin yapmalarını tercih edebilirler.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ