Dükkan Açmak

Bankalar Kredi Vermiyor Diyenlere 5 Farklı Para Bulma Yöntemi 2020

05.01.2020
Bankalar Kredi Vermiyor Diyenlere 5 Farklı Para Bulma Yöntemi 2020

Bazen insanların bir çok şey için nakit paraya ihtiyaçları olmaktadır. Parasız alınabilecek hiçbir şey olmadığından dolayı insanlar artık ekonomik krize girmiş durumda. Hayat pahalılığı ve maaş azlığı insanlar için büyük problem yaratıyor. Planlı veya plansız bir sürü masraf çıkıyor maalesef ki. Bazı insan ihtiyaçları için ise toplu paralara gereksinim duyuluyor. Ama bunun için birikmiş bir miktar paranız yoksa bu da zorlaşıyor. Bankalara bulaşmak zorunda kalabiliyorsunuz. Bankalar da çoğu zaman sizlere yardımcı olamayabiliyor. Ya kredi notunuz düşük oluyor ya da banka siciliniz kötü etkilenmiş oluyor. Bu sebeple bankalar size güvenemedikleri için tekrar bir para veremiyorlar. Artık biraz daha kolaylaşan imkanlarla, sicili kötü işlenmiş insanlara ipotek veya kefil göstererek kredi çekme imkanı sunuluyor. Bunları da yapamayacak durumda iseniz güven verdiğiniz akrabalarınızdan ricalarda bulunarak kendi üzerilerine sizin için kredi çekmelerini isteyebilirsiniz. Gelin birlikte ihtiyaç için gerekli parayı bulabileceğiniz beş farklı yöntem inceleyelim. Belki içlerinden biri size de yardımcı olabilir.

1-Bankalarda Bulunan Kredi Notunuzu Yükseltmek

Bankalara borcunuz var ve mevcut borcunuzu zamanında ya da eksik yatırıyorsanız banka tarafından kredi puanınız düşebilir. Bu da ileri ki dönemlerde nakit ihtiyacınız olması durumunda bankaların size kredi vermesinin zorlaşmasına sebep olur. Kredi notunu düşürmek her ne kadar kolaysa yükseltmek de bir o kadar zordur. Kredi notunuzu yükseltmenin en birinci yolu mevcut bankanın ürünlerinden ve hizmetlerinden faydalanmak olacaktır. Kredi notunuzu ne kadar yüksek tutarsanız gelecekteki nakit ihtiyacına sıkışma durumunuzda o kadar hak kazanmış olursunuz. Kredi notunuzu yükseltmek için ise mevcut borcunuzu zamanında ve eksiksiz ödemeniz gerekmektedir. Onun dışında kredi notunuzu yükseltmek için eğer minimum ödeme tutarınız 446 TL ise 450 TL yatırabilirsiniz. Her ay bunu yapsanız hem borcunuz daha azalır hem de banka sizin borcunuza sadık olduğunuzu düşünerek kredi puanınızı arttırır. Kredi notunuz 1400 ve üzeri olması durumunda kesinlikle kredi almaya hak kazanırsınız. 0‘dan 500‘e kadar olması halinde ise kesinlikle kredi çekemezsiniz veya kredi kartı kullanamazsınız.

Bankalarda Bulunan Kredi Notunuzu Yükseltmek

Bankalarda bulunan kredi notunuzu yükselterek bankanın size güvenmesini sağlayabilir nakit ihtiyacınızda para çekebilirsiniz.

2-Bozdurma Elektronik Cihaz Alın

Bozdurma elektronik cihaz taksitle alacağınız elektronik eşyaların diğer adıdır. Cep telefonu, bilgisayar, televizyon, tablet ve daha birçok elektronik eşya vardır. Bu elektronik eşyaları satan ve taksit yapan yerlerden satın alarak, başka ihtiyacı olan insanlara peşin fiyatına satabilirsiniz. Bu sizin elinize bir miktar toplu para geçmesine yardımcı olur. O anlık ihtiyacınızı karşılayabilir ve daha sonra aldığınız ürünün taksitlerini yavaş yavaş ödeyebilirsiniz. Bu size kar da yaptırmaz zarar da yaptırmaz fakat o anda lazım olan parayı bulmanıza olanak sağlayabilir.

Bozdurma Elektronik Cihaz Alın

Elden taksitle cihazlar alıp peşin paraya satarak o anki finans desteğini kendinize sağlayabilirsiniz.

3-Yakınların Üzerine Kredi Çekme

Günümüz şartlarında biraz zor olabilecek bir yöntemdir. Çünkü kimsenin kimseye güvenmediği bir dönem içerisindeyiz. Tam ‘babana bile güvenmeyeceksin’ dönemi. 🙂 İhtiyaçlar doğrultusunda gerekli finansal desteği sağlayamamamız halinde birilerine sığınabiliyoruz, onlardan destek bekleyebiliyoruz. Gerekli finansal desteği sağlama imkanı olan akrabalarımız, arkadaşlarımızdan birikmiş bir miktar para isteyebilir veya onlara gerekli ve yeterli güveni verebiliyorsanız kredi notu yeterli birinden durumunuzu anlatarak sizin ihtiyacınız kadar kendisinin adı ile para çekmesini isteyebilirsiniz. Kabul ettikten sonra tanıdıklarınızın üzerine kredi çekerek ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Daha sonra eş dost akraba her kimin üzerinden çektiyseniz borcu eşit taksit aralıklarıyla ödeyebilirsiniz.

Yakınların Üzerine Kredi Çekme

Tanıdıklarınızdan ricalarda bulunarak kendi üstlerine sizin için kredi çekmelerini isteyebilirsiniz.

4-Bankalara İpotek Göstererek Kredi Çekmek

Bankalara borcu olan şahıslar borçlarını ödemedikleri zaman, banka tarafından kayda girer ve siciline kötü işlenir. Bu yüzden de kredi çekmek istedikleri zaman eski kayıtlarda sistemde görüneceğinden banka şahıslara kredi vermez. Çünkü banka, kişinin borçlarına karşı itaatsiz olduğunu düşünür. Bu yüzden de ikinci defa şans tanımayabilir. Bankaların size güvenebilmesi ve kredi çıkarması için elinizde olan taşınabilir (araba) ve taşınmaz (ev,arazi,arsa vb.) mallarınızı bankaya güvence olarak bırakmanızı yani ipotek etmenizi isteyebilir.Elinizde bulunan taşınmazları bankaya ipotek olarak göstermeniz halinde bankanın size kredi vermesine olanak sağlayabilirsiniz. Eğer elinizde ipotek edebileceğiniz bir eviniz, araziniz veya arsa gibi taşınmazlarınız yok ise yine yakınlarınızdan yardım alabilir, onların üzerilerine olan taşınmazları da ipotek ettirmeniz mümkündür. Yani yeter ki başvuruda bulunduğunuz bankayı, alacağınız krediyi ödeyebileceğinize inandırın.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar ve şartları hakkında araştırma yapabilir ve şartlarınız uygun ise başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bankalara İpotek Göstererek Kredi Çekmek

Bir mal varlığınızı bankalara ipotek göstererek kredi çekebilirsiniz.

5- Yardım Kurumlarına Başvurabilirsiniz

Nakit veya diğer ihtiyaçlarınızı karşılayacak durumda değilseniz ve yardım alabileceğiniz bir yerler yok ise belirli yardım kurumlarına başvuru yapabilirsiniz. Devlet yardıma ihtiyacı olan bir çok insana yardım eli uzatmaktadır. Finansal destek sağlamaktadır. Nakit para size ne için lazım ise ona dair kurumlara başvurabilirsiniz. Size yardım edebilecek ve finansal destek sağlayabilecek kurumları şu şekilde sıralayabiliriz;

Bulunduğunuz il veya ilçede bulunan belediyeler: Belediyelerde ihtiyacı olanlara yardım etmek amacı ile kurulmuş birimler bulunmaktadır. Fakirler ve yardıma muhtaç olanlar ve maddi durumu yetersiz olan insanlar için yardım fonları bulunmaktadır. Başvuru da bulunmaları halinde belediyeler başvuru sahibini incelemeye alırlar ve durumunun gerçekten yetersiz, kötü ve muhtaç olduğunu tespit ettiklerinde onlara maaş bağlayabilirler. Belediyelerin yaptığı yardımları yalnızca finans olarak sınırlandıramayız. Kira desteği, erzak desteği, eğitim giderleri, yakacak giderleri gibi birçok insan ihtiyacını da karşılamak için seferber olmuşlardır. Gerçekten yardıma ihtiyacınız var ise  belediyelere giderek başvuru da bulunabilir yardım isteyebilirsiniz. Belediyelerden yardım almak için iki tane belgeye ihtiyacınız vardır. Birincisi nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, ikincisi ise muhtarlıktan alabileceğiniz fakirlik belgesidir. Belediyeler genel ihtiyaçların dışında şahsi ihtiyaçlara da yardım etmektedir. Çocuğu olan annelere süt parası, asker annelerine ve eşlerine asker maaşı, engelli vatandaşlara para ve gerekli malzeme yardımı, eşleri ölmüş veya eşlerinden ayrılmış bayanlar için dul maaşı, düşkün yaşlılar için de üç aylık maaşları bağlanmaktadır. Bunlar için de bu şahısların kendileri giderek veya aile bireylerinden birileri kimlik ile giderek başvuruda bulunmalı ve değerleme sürecini beklemeliler. Uygunlukları gözlemlendiğinde devlet tarafından gerekli yardımı alabileceklerdir.

yardım kurumlarına başvurmak

Yardım kurumlarına başvurunuz.

Kaymakamlıklardan gelen yardımlar: Halkın belirli kesimi zengindir, belirli kesimi orta hallidir ve bir kısmı da maalesef ki yoksulluk çekiyordur. Herkesin şanslı olmadığı bir dünyada yaşamaktayız. Ama devlet buna bir  nebze olsun el koymak adına çalışmalar yapmaya devam etmektedir. Yoksul ve muhtaç insanları zengin kesimin gelir durumuna yetiştiremese de orta halli nüfus kadar olmalarına olanak sağlama çalışmaları yapmaktadır. Yardıma ihtiyacı olan fakir insanlar için birçok yardım sağlamakta olup; evi olmayanlara barınma veya kira yardımı, kış aylarında ısınmak için gerekli yakacak yardımı, erzak yardımı, sağlık yardımı, dul kadınlara ihtiyaç yardımları, maaş yardımı gibi birçok yardım da bulunmaktadır. Yardımlarını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığında gerçekleştirmektedir. Kaymakamlık yardımına başvurmanız için bazı koşulları taşıyor olmanız gerekmektedir. O koşulları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Maaş yardımı alabilmek için herhangi bir yerden düzenli gelirinizin olmaması, maaşı olan bir işte çalışmıyor olmanız, üzerinize kayıtlı ev, araba gibi mal varlığınız olmaması gerekmektedir. Maaş yardımını almak için başvuruda bulunursunuz. Başvuru sonrası sizi denetlemeye alırlar. Gerçekten ihtiyacınız olduğunu tespit etmeleri durumunda 3 ayda bir toplu maaş sistemiyle para almaya hak kazanırsınız.
  • Barınma veya kira yardımı alabilmek için oturduğunuz evin kirasını ödeyemeyecek durumda olmanız gerekmektedir. Yine bunun için de öncelikle kaymakamlıklara başvuruda bulunacaksınız. Değerlendirme süreci bittikten sonra da uygun görülmeniz halinde kira gideriniz kaymakamlıklar tarafından sağlanacaktır.

Maddi yardım yapan iş adamları ve zengin ünlüler bazı durumlarda ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunabilmektedirler.


Yorumlar
  1. Murat dem dedi ki:

    Engelli yim geçinemiyorum ayda 500 TL yle evliyim ikitane küçük çocuğum var engelli raporum %51 her ay 500 TL alıyorum aileme bakamıyorum zor durumdayım

  2. Halil Atrş dedi ki:

    120bin tl borcum var banka kıredi vermiyor nerden para bula bilirim çok zor dutumdayım