Ayakkabı Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Ayakkabı sektörü geçmişten geleceğe en çok kar oranı olan işlerden biridir. Bu işe girmeden vermeden önce hangi ürünleri kimlere satacağınıza karar vermelisiniz. Çocuk, erkek, bayan gibi bölümleri olduğu gibi, terlik iş ayakkabısı gibi ürünlerin satıldığı mağazalarda mevcut. Öncelikle kime hitap edeceğinize karar vermelisiniz.

Ayakkabı mağazası açmak için yapılması gerekenler

Türkiye de ayakkabı sektöründe hizmet veren birçok mağaza zinciri mevcut. Bu firmalardan birkaçı ile görüşerek bayilik almayı düşünebilirsiniz. Bu firmaların genel olarak şartnamelerinde yazılı şartları yerine getirmeniz ve belirli bir sermayeyi temin etmeniz durumda size bayilik vereceklerdir. Tabi bayilik alabilmek için dükkanınızı açacağınız semtin nüfusu, ekonomisi de firmalar tarafından ayrıntılı olarak araştırılacaktır.

TEDARİKÇİLER İLE GÖRÜŞÜN;

bayan ayakkabı dükkanı

Ürünlerinizi toptan alacağınız firmaları tespit edin. Genelde tüm ayakkabı modelleri seri halinde satılır. Örneğin 36-37-38-39-40 numaralar bir çift, 41-42-43 numaralar 2 çift 44 ve 45 numaralar tek çift olarak satılmaktadır. Ürünlerinizi toptan aldığınızda % 100 lere varan kar marjı elde etmeniz mümkündür. Bu sebeple geniş bir araştırma yapın. İzmir ilinde büyük bir ayakkabıcılar çarşısı mevcut. Buradan birçok ilimizdeki firmalara toptan ayakkabı satışı yapılmaktadır. Ayrıca internet sitelerinde de toptan ayakkabı satan firmalar mevcut. Bu firmalar ile görüşün. Fiyat alın. Bu site sizin için bir başlangıç olabilir.

MALİYET HESABINIZI YAPIN;

Eğer bayilik alacaksanız, anlaştığınız firma sizin dükkanınızı gelip inceleyecek ve dekorasyon için gerekli olan maliyeti size bildirecektir. Ancak bayilik almadan özgün bir ayakkabı dükkanı açacaksanız, dükkanın iç dizaynını belirlemek size kalmış. Bu sebeple maliyet sizin tasarımınıza göre değişecektir. Yine ayakkabı dükkanınızda olabildiğinizce çok ürün bulundurmanız gerekli ki, bu ürünlerin hesaplamasını yazlık ve kışlık sezon için elinizde en az miktarda ürün kalacak şekilde hesaplamalısınız. Mevsim değiştiğinde sezon bittiğinde elinizde kalacak ürünleri depoya atacağınızı, bir daha ki sezonda bu ürünlerin modasının geçip geçmeyeceği satılıp satılmayacağını düşünerek buna göre ürün seçimi ve hesaplamasını yapın. Bir ayakkabı dükkanı 15-20.000 TL. Açılabileceği gibi, bu fiyat 200.000 TL. de olabilir. Maliyet sizin seçiminize bağlıdır. İş yerinizi açmak için iş kurmak için kosgeb kredisi isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

MÜŞTERİLERİNİZE ÖDEME KOLAYLIĞI SAĞLAYIN;

Bugün büyük firmalar ürünlerini peşin fiyatına 12 aya kadar taksit yapabilmektedirler. Müşteriler için böyle bir olanak ödeme kolaylığı sağladığı gibi, ihtiyaç olmasa dahi beğendikleri ürünleri almalarına yol açmaktadır. Bu sebeple insanlar peşin para vermek yerine kredi kartına taksit yapmayı tercih ederler. 100 Tl civarında bir ayakkabıyı aylık 10 tl civarında bir parayla satın almak onlara cazip gelir. Bu sebeple diğer firmalara rakip olabilmek için, sizinde bu imkanı sağlamanız şarttır.

Bayilik alabilirsiniz

Türkiye ayakkabı mağazaları zincirleri mevcut olduğundan ayakkabıcılık yapmak isteyenler bu firmalar ile görüşerek franchise anlaşmalar yapabilir, bayilik alarak firmaların istedikleri şartları yerine getirmeleri durumunda kolay bir şekilde para kazanabilirsiniz. Bayilik almadan marka oluşturmak isteyen girişimciler kendi adına açacakları mağazalarında sermaye ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve açacakları dükkanın masraflarını karşılayabilmek adına kredi yoluna başvurmaktadırlar. Girişimciler yeni bir iş kurmak ve mağaza açmak için nakit sıkıntısını gidermek amacıyla kredi çekeceklerdir.

TAVSİYELER;

 • Mümkün olduğunca çok satılan ürünleri tercih edin.
 • Her kitleye hitap edebilecek şekilde ucuz ve pahalı ürünler bulundurun.
 • Sezon sonunda elinizde az miktarda ürün bulundurun, kampanyalar yapın, elinizde mal bırakmayın.
 • Marka oluşturun, reklam yapın, deneyimli bir satış elemanı çalıştırın.

Kredi imkanı

Devlet destekli kredi veren KOSGEB, Kalkınma Ajansları, Kooperatif gibi kurumlardan, işyeri kredisi çekebilirsiniz. Ayakkabı dükkanı açmak için iş kurmak isteyenlere 50 bin lira hibe kredi imkanından faydalanabilirsiniz. Devlet destekli kredi veren Kosgeb ten iş yeri kredisi alabilirsiniz. Ayakkabı dükkanı açmak isteyen girişimciler İş kurmak için 50 bin lira hibe kredi imkanlarından yararlanabilirler. Kalkınma ajansları, kooperatif kurumlarından da iş yeri kredisi alabilirsiniz.Bankaların işyeri kredileri mevcut bu kredi ürünlerinden de yararlanarak işyerini açabilirsiniz.

 Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi .(muhtarlık tasdikli)
 • 2 adet fotoğraf
 • Tapu fotokopisi.
 • Yapı kullanma izni kağıdı.
 • Kiralıksa Kira mukavelesi aslı veya Noter tasdikli sureti.
 • Vergi levhası fotokopisi.
 • İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.
 • Ustalık belgesi meslek dalına göre.
 • Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.
 • Çöp konteynır alınacak ve faturası.
 • İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak
 • Aynı adrese daha önce verilmiş Açma ruhsatı varsa Belediyeye geri iade edilecek.
 • İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.
 • Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.
 • İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )
 • Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı (sabıkası olanlar mahkeme kararları ile birlikte) getirilecek.

Ayakkabı mağazası Kavafiye dükkanları kriterleri

(ayakkabı,çanta,cüzdan,deri aksesuarı ve kemer)

 • Kavafiye dükkanları en az 60 m2 kapalı alanı olacak.
 • Kavafiye dükkanlarında, Ayakkabı, Deri aksesuarı Çanta, Cüzdan,ve kemer satabileceklerdir.
 • Kavafiye dükkanlarında 1 depo,2 istif bölümü,Tuvalet,Kasa ve ambalaj bölümü deneme reyonu ve teşhir bölümleri krokide mutlaka gösterilecektir.
 • Tuvalet bedensel engellilerinde kullanabileceği şekilde düzenlenecek.
 • Detaylı işyeri yerleşim krokisi çizdirilecek.
 • Krokide belirtilen yerleşim izinsiz değiştiremeyecek.

Ayakkabıcılık geçmişten günümüze karı yüksek olan bir iştir. Ancak ürün yelpazesi geniş olan bu sektörde satış yapacağınız kesime karar vermek önemlidir. Bayan, erkek, çocuk ayakkabısı hangisini satacağınıza karar vermelisiniz.Ayakkabıcılık işi yaparak iş kurmak isteyenler modayı takip etmeli, yaz ve kış sezon ürünlerinin devamlı sirkülasyonunu sağlamalıdır. Ayakkabı çeşidi çok fazla olduğundan erkek, çocuk bayan ayakkabısı modası geçmeyen ürünleri tercih etmeleri yararlı olacaktır. Çok satılan ürünleri tercih ederek satışta deneyimli personellerle çalışarak her kitleye uygun ürünlerin satışını yaparak mümkün olduğunda elinizde ürün bırakmamaya dikkat ederek daha karlı bir iş yapabilirsiniz. Ayrıca gelen müşterileri geri çevirmemek adına ödeme kolaylığı sağlayabilirsiniz. Taksitli satışlar yaparak ihtiyacı olmayan kimselerin bile beğendikleri ürünleri almalarını sağlayın.

Rızkın yüzde doksanı ticarettedir diye boşuna dememişler. Çalışarak zengin olmak isteyenler genellikle hazır işlerde çalışmak yerine ticaret yapmayı tercih etmektedir. Bilindiği gibi ticaretin riskleri ne kadar çok olsa da getirisi de oldukça fazladır. Ticaret yaparak para kazanmayı isteyenler en çok ayakkabı dükkanı açarak bu işten para kazanma yolunu tercih etmektedir. Kendi işyerini açmak isteyen ve kendi işini yapmak isteyenler ayakkabı dükkanı açabilir, esnaflık hayatlarına ayakkabı dükkanlarını açarak başlayabilirler.

Ayakkabı satışları günümüzde en çok yapılan sıcak satışlardan ve getirisi en yüksek olan satışlardandır. Yaşam standartlarına göre değişen alımlarda biraz parayı bulan kişiler hemen modayı takip etmeye yönelirler ve spor ayakkabısından tutun da klasik model ayakkabılara kadar en az iki çift ayakkabı alımı gerçekleştirirler. Bu şekilde şehir merkezlerinde açılacak olan bir ayakkabı mağazasından oldukça gelir elde edebilirsiniz.

Kaliteli ve uygun fiyatlı ayakkabıların satış mağazasını şehrin işlek cadde ve sokaklarında açtığınızda getirisi oldukça yüksek olan bu işten sizde para kazanabilirsiniz. Kişilerin gelir durumlarının ve ne kadar sıklıkla alışveriş yaptıklarının tahlil edilmesi geleceğiniz için oldukça önemlidir. Açılan yerde tabri caizse tutunabilmeniz için mağaza yer seçiminin iyi yapılması lazımdır.

Ayakkabı mağazası açmak isteyenler öncelikle dükkanı açacakları yerin tespitini çok iyi analiz etmeleri ve tespit etmeleri gereklidir.Bu tespit ilerleyen zamanlarda satışları etkileyeceğinden ayakkabı mağazası için işlek cadde ve mekanlar tercih edilmeli ve kaliteli ama uygun fiyatlı ayakkabıların satışlarının yapılması gereklidir. İnsanlar önünden bakmadan geçmeyecekleri bir dükkandan en az bir çift ayakkabı alacağından sizinde ürünleriniz son trend ürünlerden ve ürün skalası geniş olan bir dükkan açmanız yararlı olacaktır.

Her kesimden müşterinin ihtiyacını karşılayabilmeniz için mağazanızda erkek, bayan, bebek, çocuk patik gibi çeşitli ürün yelpazesine göre ürün stoklamanız ve sergilemeniz önemlidir.

Ayakkabıcılık karlı mı?

Ayakkabıcı açmak isteyenlerin akıllarındaki ilk soru ayakkabıcı dükkanı açmak karlı mi ve maliyeti ne kadar sorularıdır. Genellikle bu soruların yanıtlarını arayan kişiler yazımızdan bilgi alabilirler.

Aslında mağazaların kar oranları işletme sahibine, verilen hizmete ve ürün kalitesine göre değiştiğinden sizin sorunuzun cevabı sizde saklıdır. Bu üç önemli hususta dikkat edildiği vakit hiç bir işletme zarar etmeyecektir. Aklınızda buna dair sorular var ise hiç bu sorulara takılmayın. Çünkü açılan işyerinin kar durumu size bağlantılı olacağından iyi bir hizmet verdiğiniz ve kaliteli ürünlerin satışını yaptığınızda karlarınız katlanarak devam edecektir.

Ayakkabı mağazalarının müdavimleri kadınlardır. Bayan ayakkabıların her modelinden ve istenilen numarasından bulundurduğunuzda bayanlardan oldukça para kazanabilirsiniz. En çok ayakkabı almaktan zevk alan bayanlara verdiğiniz hizmet size kar olarak geri dönecektir. Büyük numaralı ayakkabı arayan bayanlara da istedikleri modellerden ve büyük numaralardan bulundurduğunuzda  mağazanızda bu tür ürünlerin satışının yapıldığını duyan bayanlara satış yaparak karlarınızı artırabilirsiniz.

Ayakkabı dükkanı açmanın maliyeti nedir?

Ayakkabı dükkanları bulundukları yere ve dükkanın büyüklüğüne oranla maliyetleri de yükselecektir. Hiç şüphesiz siz kendinize ait bir dükkanda anlaştığınız ayakkabı üreticisiyle çalışarak para kazanmak istiyorsanız ve istediğiniz şekilde dekorasyon yaparak kendi dükkanınız kendiniz yapacaksanız burada da maliyet rakamları değişiklik gösterecektir.

Birde üzerine dükkanı kiralayarak açacaksanız durum değişecektir. Aylık kira ödemeleri ekstra bir gider kalemi olduğundan maliyetleri de uzun sürede etkileyecektir. Marka ayakkabıların satışının yapılacağı mağazalar ile yan sanayi ayakkabı satışlarının yapılacağı mağazaların maliyetleri de farklı olacaktır. Açılan dükkanın büyüklüğü, yeri, kirası, personel sayısı ve diğer sabit giderler açılan dükkanın maliyetlerini değiştirecek unsurlardır.

Ayakkabıcı açmak için gerekenler

Tüm yer seçimi, kar oranı analizi ve maliyeti belirledikten sonra ayakkabı dükkanı açmak için liste yapmanız gereklidir. Bu listenin başında hiç şüphesiz dükkan açılış ruhsatı ve gerekli izinler olacaktır. İşletme açmak için gerekli tüm belgeleri almak için açılacak olan dükkanın bağlı bulunduğu belediyeye gidilerek işyeri açma ruhsatı çıkarmanız için istenilenler yapmanız gereklidir. İşyeri açma ruhsatı işlemleri ve vergi levhası alımından sonra açılacak olan dükkanda ne satılacağına karar verilmelidir.

Ayakkabı dükkanı açmak isteyenlere önemli tavsiyeler

Ayakkabı dükkanı açmak isteyenlere önemli tavsiyeler

Dükkanda satacağınız ürünlerin seçimi için ayakkabı toptancıları ile görüşerek beğendiğiniz ayakkabıları dükkanınızda satabilirsiniz. Ürünlerin mağazaya getirilmesinden sonra ürünlerin sergilenmesi çok önemlidir. Bunun için ayakkabıların modellerine göre cinsiyetlerine göre ayırarak raflara yerleştirmeniz önemlidir. Yerleşimleri oldukça önemli olan ayakkabıları özellikle vitrin de daha titiz bir şekilde yerleştirmeniz daha çok müşterinin ilgisini çekeceğinden camekanda bulunduracağınız ürünlerin seçimi de önemlidir.

Ayakkabı mağazalarında dönemsel olarak hazırlayacağınız kampanyalar ile çevre halkı tarafından kısa sürede benimsenerek daha fazla satış yapabilirsiniz.

Açılışa özel olarak düzenleyeceğiniz kampanyalar ile insanların mağazayı ziyaret etmeleri sağlanabilir ve verilecek hizmetin ve satılacak ürünlerin ne olduklarını gösterebilirsiniz.

Ayakkabı mağazası açmak isteyenler dev markaların ayakkabılarının satışının yapılacağı mağazaları da açmayı düşünebilirler. Birçok ayakkabı mağazası bayilik vererek girişimcilerin iş sahibi olmasını desteklemektedir.Bu şekilde bir mağaza açmayı düşünüyorsanız mutlaka mağazanızı alıveriş merkezleri, outlet mağazalara, çarşı içlerine hanlara ve pasajlara açabilirsiniz. Bayilik veren firmaların istedikleri ürünlerin satışından da para kazanabilirsiniz.

Ayrıca marka ayakkabıların elde kalanlarını, sezonu geçenleri veya üretim fazlası olan ürünleri ayakkabı toptancılarından alarak da mağazanızda satarak  para kazanabilirsiniz.

Ayakkabıcı dükkanında satışları artırmanın püf noktaları

Her kesime uygun olacak şekilde geniş ürün yelpazesine sahip olan bir dükkan açmak satışları doğrudan etkileyecektir. Dükkana gelen müşterinin kaçırılmaması için istediği ürünlerin ya da alternatiflerinin gösterilmesi ve muhakkak elde bulundurulması önemlidir. Her modelden ve numaradan ayakkabı bulundurmak satışları etkileyen en temel unsurdur. 35 numara gibi bulunması zor olan bayan ayakkabıların temini gibi uzun boylu ve kilolu hanımların tercih edecekleri 41/ 42 numara bayan ayakkabıların mağazada bulunması size artı olacaktır.

Dükkanda ayakkabı, deri aksesuarları, cüzdan , kemer çorap gibi ürünlerde satabilirsiniz.

Ayakkabı denemelerinde müşterilerin kendi ayakkabıları kendilerinin denemesine izin vermelisiniz.  Ayakakbıcıların yardımıyla deneme yapmalar artık eskide kaldı ve hem müşteriler bundan rahatsız olmakta hem de çalışan personele artı bir iş yükü olmaktaydı. Her alıcının rahat bir şekilde deneme yapabilmesi ve sizin sadece ürün tanıtımıyla yardımcı olmanız yeterli olacaktır.

Ayakkabı dükkanında ayak sağlığı ile ilgili ürünleri de satarak satış karınızı artırabilirsiniz. Sadece boy boy ayakkabıların satışının yapılmadığı bebek, çocuk patik  çorap ayak kremleri gibi alternatif ürünlerin satışı da karınızı artıracaktır. Kerata, ayakkabı boyası, çorap, mesh ve ayak sağlığı ürünleri de satışlarınızı artırabilir.

Kazancınızı uzun sürelerde artırmanıza yardımcı olacak bir diğer unsur da pazar araştırması yapmanızdır. En çok tercih edilen modelleri ürünleri mağazada bulundurmak gereklidir Diğer ayakkabı dükkanlarında eksik olan ürünlerin satışını yapmanız size kazancını katlamanızı sağlayacaktır. Ayakkabı mağazası içinde ayakkabı tamir hizmeti, lostra salonu bulundurulması kazancı olumlu yönde etkileyecektir.

Çocukların çok  sevdiği çizgi film karakterleri ve süper kahramanların olduğu ayakkabılar çocukların ilgisini çekeceğinden satışlarınızı artı yönde etkileyecektir.

cocuk ayakkabi

cocuk ayakkabi

Ayakkabı dükkanınızın karını ne kadar çok artırmak istiyorsanız bir o kadar yaratıcı fikirlere ve ürünlere aynı oranla yer vermeli ve hayata geçirmelisiniz.

Ayakkabı dükkanı açmak için gerekli belgeler

Ayakkabı mağazası açmak isteyenler resmi işlemleri yerine getirmelidir. Belediyeden gerekli belgeleri temin ederek başvuru yaptığınızda işyer açma ruhsatı almanız işyeri açılışında istenen en önemli belgedir. İşyeri açma ruhsatı için gerekli olan belgeler ise; İşletme sahibinin nüfus cüzdanı  fotokopisi ve ikametgah belgesi belgesi kişinin 2 adet fotoğrafı,Cumhuriyet Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı Dükkana ait tapu fotokopisi Açılacak olan işyerinin yapı kullanma izni kağıdı, Açılan dükkan eğer kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti Vergi dairesinden alınan işyeri vergi levhası ve fotokopisi, ilgili esnaf odası veya ticaret odası kaydı fotokopisi, sigorta veya bağ kur belgesi yada emeklilik cüzdanı fotokopisi, işyerinde su abonesi kartlı sayaç gereklidir, aynı adrese daha önce verilmiş  işyer açma ruhsatı verilmiş ise bu ruhsat  ilgili belediyeye geri iade edilecektir  itfaiyeden yangın raporu, emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi, işletme sahibine ait imza sirküleri belediyeden genellikle istenen belgeler bunlar oluğ her belediyenin kendine ait istediği belgeler değişiklik gösterebilir bu nedenle bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuru yaparak istenen belgeleri yetkililerden temin edebilirsiniz.

Ayakkabı dükkanı açmak için kredi

Kosgeb ayakkabı dükkanı açmak için değil de ayakkabı imalatı yapacak girişimcilerin yapacakları projeler karşılığında hibe ve faizsiz kredi desteği vermektedir. Sizde farklı bir iş fikrini ayakkabı sektörü ile hayata geçirmeyi planlıyorsanız Kosgeb hibe kredileri ile işyerinizi açabilirsiniz. İşyeri açma kredisi veren bankalara başvuruda bulunarak da kredi alabilir dükkanınızı bu kredi ile açabilirsiniz.

Yeni iş fikirlerinden olan Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak İsteyenlere Önemli Bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

9 yorum

  halil 19 Haziran, 2017 Cevapla

  kocaelinde sermasiz ayakkabı satış işi yapmak isityorum

  Kütahya 26 Mayıs, 2017 Cevapla

  Yeni dükkan açmak istiyorum. Yardmcı olursanız sevinirim

  ayakkabi 3 Eylül, 2016 Cevapla

  ayakkabi satin almacisiyim yeni is kuracaklara yardimci olurum …

   ankara 9 Mart, 2017 Cevapla

   merhaba nasıl sizinle irtibata geçebilirim? ayakkabı mağazası açmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

    Tok9 15 Mayıs, 2017

    İyi günler bu işle ilgili bilgi almak istiyorum rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

   Kütahya 26 Mayıs, 2017 Cevapla

   Yeni iş kurmak istiyorum. Yardmcı olurmusunuz

  Ayakkabi park 13 Haziran, 2016 Cevapla

  Ayakkabi mağazası açmak istiyorum ortak arıyorum.

   ayakkabıcılık 26 Haziran, 2016 Cevapla

   nerede

Yorum yazın