Dükkan Açmak

Arıcılık Nasıl Yapılır? KOSGEB Destek Veriyor mu?

Arıcılık Nasıl Yapılır? KOSGEB Destek Veriyor mu?

Bal, insanlık için çok önemli bir besin kaynağıdır ve özellikle de balın bilimsel olarak ne kadar yararlı olduğunun ve çeşitli hastalıklara karşı vücutta direnç sağladığının kanıtlanması üzerine arıcılık sektörü de sürekli gelişmektedir ve gelişmeye de devam edecektir. Bu nedenledir ki arıcılık nasıl yapılır konusunda iyi bir bilgi alarak ve mümkünse hemen işe koyulmadan önce tecrübe edinerek bu işe girmek mantıklı bir iş fikri olabilir. Kısa zamanda çok para kazanma şansı olduğunu söylemek bu iş için belki biraz zordur ancak pek çok insanın bu meslek ile aile geçindirebildiğini bilmeniz gerekir.

Arıcılık ile ilgili bilgiler

Arıcılık yapmayı öğrenmek istiyorum diyorsanız günümüzde bu konu ile alakalı açılmış kurslar bulunmaktadır. Bu kurslara katılmanızı ve dikkatlice takip etmenizi önemle tavsiye ederiz. Ayrıca bu arıcılık kurslarına katınlara bu işle ilgili bilmeniz gereken detayları profesyonel anlamda  öğrenmeli en önemlisi işin püf noktaları hakkındaki bilgileri ve bunları da ayrıntılı bir biçimde öğrenebilirsiniz. Ancak bu noktada eğer çevrenizde arıcılık yapan insanlar varsa işe başlamadan önce onlar ile temas haline geçmeniz ve işi uygulamalı olarak öğrenmeniz de çok önemlidir. Bu şekilde arıcılık sektörüne bir adım önde başlamış olacaksınız.

Arıcılık yapmaya başlamak için ise tabii ki müsait bir yere ihtiyacınız var. Ülkemizde hemen her şehirde arıcılık yapmak mümkündür ancak insanların yerleşim yerlerine kalabalık bölgelere uzak bir yerde arıcılık yapmamanız gerekir. Bu yüzden biraz tenhada bir bahçe gibi bir yer ayarlayabilirsiniz. Daha sonra ise kovan bulmanız gerekmektedir. Boş kovanları arıcılığı yapıp bırakış kişilerden temin edebileceğiniz gibi bu kovanların satışını yapan yerlerden de temin edebilirsiniz. Hatta internet üzerinden dahi kovan satan web siteler bulunmaktadır. Bir süreden sonra bu konuda daha tecrübeli olursunuz ve kendi kovanlarınızı yapabilirsiniz. Nitekim kendi kovanını yapanların daha başarılı olduğu söylenmektedir.

Arıcılık kursları

Arıcılığın nasıl yapılacağını, kulaktan dolma bilgiler ile öğrenmek yerine, Milli Eğitim Bakanlık Halk Eğitim Merkezleri tarafından verilmekte olan Arıcılık Kurslarına katılmanızı öneririz. Zira her arıcılık yapan kişi, kendisinin doğru bilgiye sahip olduğunu, baba mesleği olduğunu, en iyi bal alma, en kaliteli bal üretme tekniğinin ve fikrinin kendisinde olduğunu söylese de, bizim tavsiyemiz, mutlaka bir arıcılık kurusuna katılmanızdır.

Arıcılığa Nasıl Başlanır?

Arıcılık işinde girişimcilerin tedarik etmeleri gereken kovandan başka diğer malzemeler de körük, maske ve el demiridir. Bu unsurların her birini bir araya getirdikten sonra işe başlayabilirsiniz.Bu işi yapan insanların en büyük sorunlarından bir tanesi arı ailesini yönetebilmektir. Pek çok insan işe ilk başladığı sıralarda arıların yanına yaklaşmaya cesaret edememektedirler. Bu korkuyu yenmenin ve arı ailesini iyi yönetebilmenin yolu da arıcılık yapan bir insana yardım etmektir. Bu şekilde işe başlamadan önce arıcılığı önceden görürseniz işe başladığınızda avantajlı hale gelirsiniz.

Son olarak tavsiyemiz herhangi bir alerjileri olup olmadığını öğrenmek için doktora gitmeleridir. Zira eğer alerjiniz varsa arı sokması gibi bir durum olursa çok büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kaç arı ailesi ile ne zaman başlanacağı konusunda genellikle soru işaretleri bulunmaktadır. Arıcılığa başlamak için en kolay yol, arılı birkaç kovan satın almaktır. Ancak yeni başlayan arıcı adaylarının arı ailesi sayısını çok fazla tutmamaları gerekir. Kovan sayısı belirlemedeki faktörleri saymaya çalışalım. Bu kovanları ve tabi ki içersindeki arıları elde etmekte gerekecek maddi hazırlığımız ne kadardır? Örnekleyecek olursak; Boş kovan fiyatları özelliklerine göre ilavesi ve boş çerçeveleri ile birlikte 60-85 TL. arasında değişmektedir.

Kendi imkânlarınızla yaptıracağınız veya yaptırdığınız kovan sayısı sizin ilerdeki yıllardaki hedeflerinizi karşılayabilecek sayıda değilse farklı yerlerden alacağınız veya yaptıracağınız kovanlar ile standardizasyon sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kesinlikle tavsiye edilen konu tüm alacağınız kovanların standart ölçülerde olmasıdır. (Arısı ile birlikte size verilen kovanların standart ölçülerde olmama ihtimali çok yüksektir.) Alacağınız kovanların polenlikli olması özellikle havalandırma açısından da fayda sağlayacaktır. Kesin tavsiyemiz, kovanlarınızın polenli olmasıdır. Kovanınız mevcut ve sadece arı alacaksanız mevsimsel ve yöresel olarak değişmesine rağmen 1 çerçeve arı 15-25 TL. arasındadır. Alınacak 10 çerçeveli arı ailesi fiyatı 150-250 TL. arasında tutacaktır. Bu maddi boyut gözönünde bulundurularak alınabilecek arılı kovan sayısı belirlenmelidir. Tavsiye edilen sayı genelde 3 olmasına rağmen 10 kovana kadar ilk etapta alınabilir.

Zamanlama ile ilgili olarak ise, hataların telafisinin en kolay olduğu dönem bahar mevsimidir. Daha da odaklamak gerekirse, bazı büyüklerimize göre bölgedeki erikler çiçek açınca alınmalıdır. Genellikle ilkbahar mevsimi önerilse de, her mevsimin riskleri ve avantajları bulunmaktadır. Özellikle sonbaharda alıp, arılarında ilk deneyim olarak kışlatmayı öğrenenlerin, ilkbahara kadar arı sahibi olmanın verdiği araştırma ruhu sebebiyle daha başarılı sonuçlar alınabildiği de görülmektedir.

Arıcılık Finansmanı

Öncelikle arıcılık yapmak isteyenler için, KOSGEB tarafından kredi verilmediğini bilmenizi isterim. Şöyle ki, kosgeb canlı hayvan alımlarında destek sağlamaz ancak bal üretim tesisi, bal paketleme cihazları gibi, ekipman desteği için KOSGEB’ den destek alabilirsiniz. Ancak kovan petek veya arı alımı için KOSGEB’ den kredi alamazsınız. Arıcılık yapmak istiyorum ama param yok diyenler için, Ziraat Bankasının Devlet destekli olarak sağladığı kredilerini incelemenizi öneririm

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Aricilik dedi ki:

    Aricilik ypmak istiyorum

BİR YORUM YAZ