Araç İpotekli Kredi Şartları (Otomobil Rehni)

Araç İpotekli Kredi Şartları (Otomobil Rehni)
5.425 kez okundu.

Taşıt ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalara başvuru yapan müşteriler, kısa vade içinde olsa, araçlarını ipotek ettirerek kredi çekebilmektedirler. Araç ipotekli krediler, kullanıcıların bankalara başka bir taşınmaz veya mallarını satmalarına engel olmakta ve araçları sayesinde finans imkanına kavuşmalarına olanak sağlamaktadır. Bu yazımızda, arabalarını satmak yerine, ipotek ettirmek isteyen siz değerli okuyucularımıza araç ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankaları listeleyeceğiz.

İpotekli kredi nasıl alınır?

İpotekli kredi; banka veya finans kuruluşu tarafından, müşteriye ödenen para ile emsal değerde, değeri tespit edilen başka bir taşınır veya taşınmazın rehin altına alınması durumudur. Bankalar verecekleri paranın ödenmesini güvence altına almak için ipotekli kredi verirler. Bu krediler BBDK mevzuatı ve bankanın takdirine göre verilebilmektedir.

Vakıflar bankası

Bankalar tarafından genelde 3 yaşına kadar olan araçlar için ipotek tesis edilebiliyor. Araç ipotekli ihtiyaç kredisi veya konut kredisi kullanan kişilerden araçlarının eksper değerlerinin %50 oranında kredi veriliyor. Örneğin 50 bin lira eksper değeri olan bir araç için, taşıt sahibine 25 bin liralık ipotekli kredi tesis edilebiliyor. Kredinin tamamının ödenmesini müteakiben aracın üzerinde bulunan ipotek kaldırılabiliyor. Aracın üzerinde 25 bin liradan daha az bir ipotek kalsa bile, tamamı ödenmedikçe ipotek kaldırılamaz.

ipotekli ihtiyaç kredisi nasıl alınır

Akbank

Akbank şubelerine gelen müşteriler, tüm ihtiyaçları için ipotekli ihtiyaç kredisi alabilirler.  İpotekli ihtiyaç kredileri Akbank tarafından genelde uzun vadeli ve yüksek limitli krediler için kullandırılmaktadır. Araç sahibi, üzerine kayıtlı bulunan aracı ya da taşınmazı bankaya rehin olarak gösterebilir. Aracın cinsine ve modeline göre ipotek altına alıp almamak bankanın inisiyatifinizdedir. Ancak banka uzun vadeli krediler için taşınmaz gayrimenkullere ipotek tesis etmektedir.

Şartları nelerdir?

 1. Kredi çekmek için BBDK hükümlerine yer alan kredi çekme şartlarını taşıyor olmak.
 2. Sicil notunuzun yeterli olması ve kara listede olmamanız.
 3. Bankadan talep edeceğiniz ipotekli kredinin bir aylık ödemesi, hane halkının aylık gelirinin toplamının yarısından fazla olmamalıdır. Örneğin evinize aylık 3 bin lira gelir giriyor ise, aylık 1.500 TL. den fazla ödemesi olan ipotekli ihtiyaç kredisi çekemezsiniz.
 4. Gelir belgesi, kimlik belgeleri, tapu ve işyeri sahipliği belgeleri ile başvuru yapılmalıdır.


otomobil ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar

Rehinli ihtiyaç kredisi vadeleri ve faiz oranları

Bankalar araç ipotekli ihtiyaç kredilerinden, normal şartlarda verilen bireysel krediler gibi 48 ay (4 yıl) vade yapmaktadırlar. Ancak, eğer kredi çekebilmeniz için tek çareniz rehin ise, daha yüksek faiz oranı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yine ipotek tesis edilecek olan taşınır veya taşınmaz eşyanız için harcanacak olan eksper masrafları da tarafınızdan tahsil edilecektir. Araç ipotekleri için eğer aracınızın kaskosu var ise, bu değer üzerinden değer biçilmekte, ancak kasko  yok ise eksper hizmetine ihtiyaç duyulabilmektedir.

İpotek tesisi mevzuatı

01/01/2017 tarihinden itibaren yürürlüğe giren mevzuat gereğince, artık ticari işlemler için kredi talebinde bulunacak olan esnaf ve sanatkarlarımız ile çalışanlarımız, rehinli kredi için, sadece evlerini değil, diğer menkul değerlerini de ipotek altına aldırabilecekler. 1 OCAK 2017 yılında yürürlüğe giren ipotek 28/10/2016 tarih ve 29871 sayılı kanuna göre, ipotek altına alınabilecek varlıklar şunlardır;

 • Alacaklar,
 • Stoklar
 • Fikri ve sınai mülkiyete konu olabilen haklar
 • Her türlü ruhsat ve lisanslar,
 • Kira gelirleri,
 • Hayvan (Çiftçilerimize özel, küçükbaş ve büyükbaş)
 • Çok yıllık ürün veren ağaçlar (çiftçilerimiz için)
 • Kiracılık hakkı,
 • Hammaddeler
 • Makine, teçhizat, iş makineleri, araç, ekipman, elektronik haberleşme cihazları, dahil her türlü elektronik cihaz gibi menkul işletme tesisatı,
 • Her türlü kazançlar ve iratlar,
 • Sarf malzemeleri

Yukarıda ki kanun hükümlerine göre, ipotekli ihtiyaç kredisi tacir, çiftçi, üretici örgütü, serbest meslek erbabı, esnaf ve diğer tüzel ve gerçek kişiler tarafından yapılacak sözleşme neticesinde alınabilecektir.

Bankaların şartları

Kamu bankaları başta olmak üzere 2017 ve devamı yıllarda konut kredilerinde ipotek tesisini kaldırmaktadırlar. Önceden tarla, bağ, bahçe gibi taşınmazlar rehne konu edilebiliyor iken, artık artan eksper masrafları ve mevduatta yeterli seviyede para bulunmaması nedeniyle bankalar ve finansal kuruluşlar ipotek rehnine olumlu bakmıyorlar. Satın alınacak evin %70 oranında ki peşinat şartının %80 – 20 oranına düşürülmesi sonrasında tüketicilerinde daha rahat peşinat bulabildikleri söylenmektedir. Ayrıca ipoteksiz ihtiyaç kredilerinin 4 yıl vadelendirilmesi tüketicinin banka tercihi yapabilmesine olanak sağlamaktadır.

BBDK Bankacılık mevzuatının günden güne değişmesi nedeniyle en son yürürlüğe giren ticari ipotek kanunu sonrasında Araç ipotekli kredi veren bankalar hakkında araştırma yapmadan önce güncel mevzuatı takip etmenizi, öncelikle Halkbank, Vakıfbank, Ziraat bankasını ziyaret etmeniz, daha sonra diğer özel bankalar ve finans kuruluşlarını rehinli araç kredileri için incelemeniz tavsiye edilmektedir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git