Yeni İş Fikirleri

Araba Arkasında Seyyar Ticaret Tavsiyeleri 2022

Araba arkasında seyyar ticaret yapmak isteyenler için yapabilecekleri iş fikirleri ve dikkat etmeleri gereken hususları yazımızda bulabilirsiniz. Meyve, sebze, içecek, giyim, tişört, 10/ 15 liralık ayakkabılar, çanta, çorap, atkı, eldiven, mont, saat, pijama altları, çorap, iç giyim, atlet gibi parça kumaş, kırlent gözleme, taze sıkma meyve suları, gibi hızlı tüketilecek ürünleri araç arkasında satarak para kazanabilirsiniz. Doblo’dan bozma bir aracın arkasında, kamyonet veya karavanda ne satabilirim, araba arkasında seyyar olarak meyve sebze içecek satışından ticaret yapsam para kazanabilir miyim ne iş yapabilirim diyenler için hazırladığımız yazımızda seyyar satıcılık için püf noktalara yer verdik.

Seyyar Satıcılık

Yol kenarlarında duraklarda veya sabit olarak yer kiralayarak araç arkasında seyyar olarak satış yapılabilecek değişik iş fikirlerine ihtiyaç mı duyuyorsunuz?

Sokakta araç arkasında satılacak ürünlerin çeşitliliği oldukça fazladır. Kime sorsanız kitap, portakal, karpuz, su, iç çamaşır, pilav, farklı farklı farklı iş fikirleri aklına gelir.  Aslında ne satacağımıza satış yapacağımız çevredeki müşteri kitlesi cevap vermektedir. Hitap edilecek çevredeki müşterilerin neye ihtiyaç duydukları bu konuda bize fikir vermektedir. Yağmurlu havada şemsiye en  çok satılan grup olurken sıcakta dondurma ve su en çok talep edilen ürünlerdir. Hangi çevre dukkanacmak.com de ne satılacağına dair bir yol haritası oluşturmalı ona göre gıdamı yiyecek mi satılacağına karar verilmelidir. En önemlisi bildiğiniz ve hakim olduğunuz sektöre yönelmeli size en uygun olanı seçmelisiniz. Tabi her işin başlangıcında ihtiyaç duyacağınız gibi seyyar satış işinde de elinizde mutlaka bir miktar para olması sermayenizi araç alımında gerekli ekipmanların alınmasında ve ürün tedariği için kullanabileceğiniz paranızın olması gereklidir. Sermayeniz yoksa bu işi askıya alın. Paranız varsa araç alarak ve ürünleri temin ederek seyyar satıcılık işine başlayabilirsiniz. Toptan ve az maliyetli ürünleri  aracınızın arkasında satarak seyyar olarak ticarete başlayarak kar sağlayabilirsiniz.

seyyar-satıcı
Seyyar Satıcı

Giyim Ürünleri

İhracat fazlası giyim ürünlerini pazarlarda satarak kar elde eden toptancılar bu işten baya kazanıyorlar. Araç sahibi olanlar gittikleri yerlerde bu ihracat fazlası malların toptan ucuz fiyatlardan alarak seyyar olarak satılması fikrine sıcak bakabilirler. Bildiğimiz kadarıyla giyim işinde seyyar satıcılık karlı olabilir. Satışlardan kar elde etmek için aslında toptan ucuz ürünleri alarak üstüne  kar koyarak satmak kazanç sağlayabilirsiniz. Bu şekilde  giyim işinde seyyar olarak pek bir kazanç sağlamanız mümkün olabilir.

Araba arkasında ticaret için kamyonete ihtiyacınız var ise, sahibinden kamyonet ilanlarını inceleyebilirsiniz.

Gıda Sektörü

Daha çok işlek yerlerde gıda işinde fıstık, fındıkları ucuz fiyatlardan satarak satış yaparak kazanç sağlayabilirsiniz. Sabahları işe gidenlerin yol üzerinde olduğu bir mekanda sandiviç ,simit  satarak araç arkasında ticaret yapılabilir. Parklar da halka açık yerlerde karavan ve ya kamyonet dukkanacmak.com tarzı araçlarla müşterilere yiyecek satılabilir. Gıda işinde doğru adımlar atarak yüksek kazançlı gelir elde edilebilir.  Balık ekmek, patates kızartması, dürüm, salata, kebap, sosisli yiyecekler, kumpir gibi çabuk tüketilen yiyecekler aracınızın arkasında satabileceğiniz gıda arasında olabilir.

Seyyar gıda satışı için Sağlık Bakanlığından satışına izin verdiği gıdalar listesini dukkanacmak.com edinebilir araçta hazırlanabilecek veya ticari mutfakta ve evinizde kolaylıkla  yapabileceğiniz gıda ların satışını yapabilmeniz için Bakanlık ile irtibat kurabilir, gıda satış izini için ve ruhsatı almak için gerekli merciler ile iletişime geçebilirsiniz.

Araç mutlaka satış için yeterli olmalı. Karavan ve kamyonet  alımı yapabilir içerisine mutfak gerekli ekipmanlar ve depo alanı gibi bölümleri oluşturarak aracınızı gıda satışı için uygun hale getirebilirsiniz.

gıda-sektörü
Gıda Ürünleri Satabilirsiniz.

İLAVE BİLGİ: Yol Kenarında Satış Yapmak Yasak mı?

EDİTÖR TAVSİYESİ

Halka açık alanlarda okul, festival, gibi yoğun kişilerin yanı başında kuracağınız seyyar arabanızla kazanç sağlayabilirsiniz Mutlaka satış yapacağınız bölgenin satılan gıda ile ilgili bir kısıtlama olup olmadığını araştırmalısınız. Belediyelerden gerekli izinlerin alınması kontrollerin yapılması gereklidir. Yasak bölgelerde satış yapmanıza belediye görevlileri izin vermeyecektir. Yasak olmayan bölgelerde ilgili mercilerden gerekli izinleri aldıktan sonra yapılacak denetimlerden geçerek aracınızda güvenle ticaret yapabilirsiniz.

Seyyar Satıcıların Dikkat Etmeleri Gereken Hususlar

Seyyar satıcılar Zabıta Amirliği tarafından belirlenmiş olan mekanlarda ve sürelerde çalışabilir. Bu sürenin ya da mekanın dışına çıkılması durumunda kendilerine ceza yazılır. Gerekli izinler alınırken satış yapılacak olan aracın özellikleri belirtilmiştir. Bu araç dışında satış yapılması mümkün değildir. Satış yapılan aracın bakımları düzenli olarak yaptırılmalıdır. Ayrıc kullanılan eşyaların da bakımlarının aksatılmaması gerekmektedir. Diğer husus ise satış fiyatlarıdır. Bu fiyatlar müşteriler yani ürün almaya gelecek kişiler tarafından rahatça görülebilir olmalıdır. Satışı yapılacak olan ürünler mevzuata aykırı olmamalıdır. Kurallara aykırı satış yapıldığı tespit edilirse yine ceza yazılacaktır. Ürünleri satan kişilerin de kişisel bakımlarına özen göstermeleri gerekmektedir. İş elbisesi giyilmelidir. Kıyafetler de temiz olmalıdır. Çevredeki insanların rahatsız olabileceği şekillerde ürün satmak, insanları rahatsız etmek ve gürültü kirliliği yapmak kurallara aykırıdır. Ayrıca müşterilere de nazik davranılmalıdır. Müşteri ürünü paket halinde istediğinde ise ürün pakedi kurallara uygun olarak hazırlanmış olmalıdır. Üzerinde herhangi bir yazı olmamalı ve temiz olmalıdır. Araç tutarının vaktinde ödenmesi gerekmektedir. Araçları yayaların geçmekte zorlanacağı yerlere koymamak gerekmektedir. Ayrıca yol üzerlerine masa koyulmamalıdır.

Seyyar Satıcılıkta En Çok Kazandıran 10 Sektör isimli içeriğimizden seyyar satıcılık konusunda faaliyet gösterebileceğiniz sektörler ile ilgili bilgi sahibi alabilirsiniz.

Seyyar Satıcıların Dikkat Etmeleri Gereken Hususlar
Seyyar Satıcıların Dikkat Etmeleri Gereken Hususlar

Belediyelerin, sınırlarında faaliyet gösteren seyyar satıcıları destekleme yetkileri bulunmaktadır. Pazar yerlerinde sadece gıda ürünlerinin satışı yapılır. Bunlar dışında herhangi bir ürün satışı yapılamaz. Gıdaların Üretim ve Tüketimi Hakkında Kanun neticesinde kurallara uygun üretim yapan, sicil ve izin belgelerine sahip şahısların bu belgeleri araçlarına asması zorunludur. Satışı yapılan ürünleri bir şahıs kendisi üretiyorsa izinlerin kendi adına alınmış olması gerekmektedir. Firma bazında bu ürünleri imal eden birileri varsa, belge firma adına düzenlenmelidir. Seyyar Satıcılardan Vergi Alınıyor mu? sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikten bilgi alabilir ve vergiden muaf tutulan sektörleri inceleyebilirsiniz.

Ayrıca belirttiğiniz ikametgah adresinin o belediye sınırları içerisinde olması gerekir. Seyyar satıcılık yapmak için düzenli bir geliriniz ya da sosyal güvenceniz olmamalıdır. Üretimi kendiniz gerçekleştiriyorsanız üretim belgeniz olmalıdır. Ayrıca tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almalısınız. Bu rapor bulaşıcı bir hastalığınız olmadığını ifade ediyor olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu