Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Anadolu Propolisi 6 Ülkeye Satılıyor

Anadolu Propolisi 6 Ülkeye Satılıyor
169 kez okundu.

Bundan beş yıl önce KOSGEB destekli olarak İTÜ Arı Teknokentte kurulan ve Balıkesir-Bursa gibi pek çok ilden arı ürünü toplayan firma, şimdilerde yurtdışına açılmanın heyecanını yaşıyor. Şu anda Anadolu propolisi olarak ortaya çıkan bu ürünler ise, altı farklı ülkeye satılıyor.

Kovandan sofraya sloganıyla birlikte yola çıkan firma, bu şekilde propolis, arı sütü, polen gibi ürünleri yurtdışı ve yurtiçi tüketicilerine sunmaya başladı. Konu hakkında konuşan firmanın ortaklarından Aslı Elif Tanuğur, oğlunun uzun zamandan beri bağışıklık sorunu yaşadığını ve bu durumdan sonra propolis ve arı sütü ile tanıştığını belirtti. Propolisin eski zamanlarda Türkiye’de üretilmediğini öğrenen Tanuğur, propolisin ülkede satılması için kolları sıvamış. Kurucu ortaklarından biri olan genç kadın konuşmasına şu şekilde devam etti “Durumun böyle olduğunu öğrendikten sonra, altı ay boyunca kendi üretimim olan arı sütü ve propolisi kullandım. Daha sonra ise, bu üretimini sağladığım ürünleri tüm annelere ulaştırma hayali kurdum. Ülkemizde daha önceki zamanlarda üretilmeyen bu ürünü, şimdilerde sözleşmeli arıcılık modeliyle birlikte geliştirerek tüketiciye sunmuş olduk.”diye konuştu.

Sadece Propolis Değil Pek Çok Ürün Satılıyor

Tanuğur propolis ürününün yanı sıra ham bal, arı sütü, polen gibi ürünleride tüketiciye sunduklarını belirterek konuşmasına şu şekilde devam etti.“Üretimini sağladığımız  ürünleri sahip olduğumuz slogan olan “kovandan sofraya” ile birlikte ülkemizde BEE’0, diğer ülkelerde ise BEE&YOU ismini kullanarak, doğal besin içeriği ve biyolojik faaliyetleri koruyarak müşterilere ulaştırıyoruz. Ülkemizde ise, eczane, perakende ve internet ortamı olmak üzere toplamda 5 bine yakın satış noktasına taşımış olduk. Amerika’da ilgili distribütörler aracılığıyla Florida, Boston, New York, New Jersey gibi bölgelere satışları gerçekleştiriyoruz. Amerika’da şu anda ulaşmış olduğumuz satış noktası ise 200. Aynı zamanda Güney Kore, Suudi Arabistan, Pakistan, Almanya gibi ülkelere de ürünlerimizi göndermeye başladık. Ayrıca ulusal ve uluslararası olarak pek çok ödüle layık görüldük. Yerli propolis üretimine başladığımız andan itibaren, Anadolu’ya özel olan bu propolisi tüm Dünya’ya duyurmak için emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz.”

Arıcılara kovanları temizledikleri sırada propolisi atmamaları gerektiğini söyleyen Tanuğur, ülkede şu anda 7 milyon arı kovanının olduğunu söyledi. Bu şekilde her kovanının içinden yıllık olarak 500 gramlık bir propolisin üretilebileceğini belirten Tanuğur, bu şekilde sisteme göre 3.5 milyon tonluk bir propolise ulaşılabileceğini sözlerine ekledi. Bu şekilde yıllık olarak üretilen bu miktarı diğer ülkelere çok rahat bir şekilde satabileceklerini söyleyen genç kadın, önemli olanın gerçekten temiz ve ilaç kalıntısız ürünleri ortaya çıkarmak olduğunu söyledi.

Ayrıca üretimlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk projesine de başladıklarını belirten genç kadın, bu şekilde her ürünün 1 lirasını daha modern ekipmanlar aracılığı ile arıcılık yapmaya devam edebilmek için, fonda topladıklarını belirtti. Bunun yanında sözleşmeli arıcılık faaliyetlerinin daha çok gelişeceği ve ticaret konusunun adilleşeceği de belirtilen şeyler arasında bulunuyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git