Dükkan Açmak

Alışveriş Merkezinde Stand Açmak Karlı mı?

Alışveriş Merkezinde Stand Açmak Karlı mı?

Alışveriş merkezleri günümüzün en büyük pazar merkezlerinin başında gelmektedir. Artık halkın büyük bir bölümü ihtiyaçlarının tümünü avmde karşılamaktadır. Bu sebeple avm halkın uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir. Buraları ziyaret eden insanlar, yemek yemek için, birşeyler içmek için veya evlerine hazır birşeyler götürebilmek için alışveriş merkezlerinde kurulan standları ziyaret etmektedir. Özellikle de tatil günlerinde çarşı merkezlerinde göremeyeceğimiz binlerce kişi avmleri ziyaret etmektedir. Bu sebeple günümüzün popüler iş fikirlerinden biri alışveriş merkezinde stand kurmaktır.

Başlangıç

Avmde stand açmak için öncelikle hangi sektörde hizmet vermek istediğinize karar vermelisiniz. Bugün ülkemizde alışveriş merkezlerinde stand açmak isteyen girişimciler tüm sektörleri incelemekte ve stand bayiliği franchising veren firmaları araştırmaktadır.

Alışveriş merkezlerinde Avm’de sıkça rastlanan ve en çok para kazandıran standlardan bazıları aşağıdadır. Bu sektörde stand açmak için stand bayiliği veren franchising veren bir çok firma bulunmaktadır. Öncelikle hangi sektörde çalışmak istediğinize karar vermelisiniz.

Avmde stand çeşitleri

 1. Kozmetik ve Parfümeri Standı
 2. Çanta ve eşarp standı
 3. Hediyelik Eşya Standı
 4. Kahve ve Çay standı
 5. Tatlı standları
 6. Şekerleme standı
 7. Çiğ Köfte Standı
 8. Fast Food Standı
 9. Cep Telefon ve Tablet Kılıfları Standı
 10. Giyim Standları
 11. Dondurma Waffle Çikolata Şelalesi Standları

Öncelikle normal bir işyeri açılışında uyulması gereken bütün şartları yerine getirmelisiniz. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı, belediyeden gerekli izinler, dernek ve kooperatiflere üyelikler vb. faaliyetleri yerine getirmelisiniz. Vergi dairesine başvurarak faaliyetlerine başlayabilirsiniz.

Bu iş için genelde bir firmadan bayilik almanız gereklidir. Sitemizde bulunan bayilik veren firmalar bölümünde birçok firmaya ulaşabilirsiniz. Daha sonra firma ile anlaşma yapmanız gereklidir. Gerekli franchising bayilik bedelini ödedikten sonra, firma ile bayilik konusunda sözleşme imzalayıp, daha sonra alışveriş merkezine başvuruda bulunmanız gereklidir. Ancak genelde avm yönetimleri bayilik alan kişiyi muattap almayıp, firma ile görüşmeyi tercih etmektedirler. Firma tarafından onay verilmediği durumlara kişilere stand izni verilmemektedir.Avm stand kiraları

Türkiye genelinde birçok alışveriş merkezi olduğundan bu avmlerin stand fiyatları birbirinden farklıdır. Ülkemizde genelde alışveriş merkezlerinde kiralar euro veya dolar bazındadır. Orta seviyede bir alışveriş merkezinde açacağınız bir çiğköfte standı için ortalama aylık 1000 ila 5000 dolar arasında kira ödersiniz.  Tabi bu alışveriş merkezine ve bulunduğu bölgeye göre değişecektir.

Şartlar

 • Tüm alışveriş merkezlerinin belirli açılış ve kapanış saatleri bulunmaktadır. Avmde müşteri olsun veya olmasın, belirlenen saatte standınızı açmak zorundasınız. Eğer açmazsanız ceza ödersiniz.
 • Avm yönetimine yapmayı düşündüğünüz işe ile alakalı bir sunum hazırlamanız gerekiyor. Ne satacaksınız? ne türlü bir stand yapacaksınız, sunumunuz da bunu belirtmelisiniz. Yönetim sizi kabul ederse, diğer şartları görüşmek için randevu veriyor.
 • Alışveriş merkezinde bulunan firmaların yaptığı işin aynısını yapmanıza izin verilmez.
 • Standın açılacağı yere, siz değil, avm yönetimi karar vermektedir.
 • Özel günlerde, standınızı ışıklarla, çiçeklerle böceklerle süslemek zorundasınız.
 • Bazı alışveriş merkezleri ciro üzerinden % pay almaktadır. Bu hususu ayrıntılı olarak görüşün. (Kâr oranınızdan pay almaktadırlar, nedense?)

Tavsiyeler

 • Sıfırdan bir stand açmak yerine standını devreden firmaları araştırabilirsiniz. Sahibinden sitesinden araştırmaya başlayabilirisiniz.
 • Stand açmak istediğiniz alışveriş merkezinde bayram, seyran olmayan bir günde mutlaka gidip gezin. Zaman geçirin. Bir hafta sürekli gidip müşteri potansiyelini ölçün.
 • Sırf bir iş yapmak uğruna bu işe girmeyin. Eğer gerçekten avm kalabalık değilse ve bayilik aldığınız firmanın şartları, kâr marjı yüksek değilse, bu işi yapmayın.
 • İyi bir iş planı hazırlayın, tüm artı ve eksileri değerlendirin, boşluk bırakmayın.
 • Avm de stand açmak için kredi çekecekseniz, ilk birkaç ay boyunca müşteriye firmayı kabullendirme adına gelir beklemeyin. Planınızı buna göre yapın.
BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. bilmiyorum dedi ki:

  merhabalar ben bruksel’den temeli izmire geldim yasamaya esimle birlikte bayilik acmak istiyoruz fakat karar veremiyoruz ne konuda brukselde solarium is yerimiz vardi ama burda farkli birsey yapmak istiyoruz 20 bin euro ya ne açabilirim tam olarak yardimci olursaniz sevinirim

  1. Veri güvenliği dedi ki:

   20 bin euronu bı senede 80 bin yapıcağın iş var kardesım

   1. Murat dedi ki:

    Nedir o iş?

   2. istanbul dedi ki:

    20 bin euro zaten 80 bin yapıyor. iş yapmasına gerek yok 🙂

  2. Efe dedi ki:

   Dryişine gir dostum, iyi para var, ben istanbulda o işi yapıyorum..

BİR YORUM YAZ