Dükkan Açmak

Alibaba ile Ticarete Giriş

Alibaba ile Ticarete Giriş

İnternetin yaygınlaşması ve kullanımının artması yaşantımızda birçok alanda önemli değişikliklere neden olmuştur. Bunlardan biriside ticaret alanında yaşanan değişimlerdir. Bu konuda kurulan B2B siteleri ile ürünlere çok daha ucuza sahip olmak ve üreticiler ile ithalat ve ihracat yapan kişilerin bir araya gelmesi mümkün olabilmektedir. Bu konuda en önemli sitelerden birisi de alibaba.com sitesi olmaktadır. Alibaba.com sitesi ile aliexpress sitesi aslında aynı firmanındır. Farklarına içeriğimizde yer vereceğiz.

Nedir Bu Alibaba.com?

Bir online platform olan alibaba.com özellikle ilk kurulduğu yıllarda ihracat ve ithalat ile uğraşan kişilerin üzerinde işlemler gerçekleştirdiği bir internet sitesi olarak hizmete başlamıştır. B2B olarak isimlendirilen bu sistem ürünlerin üreticileri ile bunları farklı ülkelere pazarlamak isteyen ve farklı ülkelerden bu ürünleri almak isteyen kişilerin alışveriş yaptığı bir ortam olmaktadır. Bu platform üzerinde alışverişler ülkeler arası olmakta ve toptan şekilde yapılmaktadır.Daha sonra B2C olarak isimlendirilen Firmadan Müşteriye sistemini tercih etmeye başlamıştır. Bu konu içinde aliexpress.com sitesi açılmıştır. Bu durumda tekrar bakmak gerekirse alibaba.com firmalar arasında toptan şekilde bir ticaretin yapıldığı yer iken, aliexpress.com ise bireysel kullanıcıların ürün alıp satabilecekleri bir yer olmaktadır. Yani aliexpress’ ten sadece bir ya da 2 adet ürün sipariş verebilirken  alibaba.com’ da sipariş verilecek olan ürün miktarları, seçtiğiniz ürünlerin yanında yazmaktadır. Örneğin bazı telefon kılıfları 50 adet, bazıları 200 adet, bazıları ise 1000 adet sipariş verilebilir.

Günümüzde bu alanda birçok site ve platform olsa da lider hala alibaba.com olmaktadır. 1999 yılında Çinli Jack Ma tarafından Çin’de kurulan bu site Çinli üreticilerin uluslararası alanda ürünlerini pazarlayabilmesi amacı ile kurulmuştur. Hala daha bu amacı en iyi şekilde yerine getirebilmektedir.

Türk kullanıcıların sipariş sayfası: https://turkish.alibaba.com/g/alibaba-express-turkey.html (Alibaba Turkish)

Alibaba İle Alışveriş

Alibaba.com’ dan sipariş verilebilecek pek çok ürün bulunmaktadır. Ürün kategorileri;

Ambalaj malzemeleri, reklam ve ofis gereçlere, elektronik aletler, telekom ekipmanları, çanta, aksesuar ve ayakkabılar, tarımsal ürünler, gıda ürünleri, spor aletleri, hediyelik eşyalar, oyuncak, kıyafet ve tekstil malzemeleri, ulaşım araçları, otomobil gereçleri, kimyasal maddeler ve endüstriyel ekipmanlardır. Ülkemizde bu ürünlerden en çok satılanları telefon aksesuarları, oyuncak, kıyafet ve otomobil gereçleridir. Bu ürünleri toptan aldığınız için maliyetler oldukça düşüktür. Yani kar oranınız yüksek olacaktır.

 BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ