Dükkan Açmak

Alibaba ile Ticarete Giriş 2020

Alibaba ile Ticarete Giriş 2020

İnternetin yaygınlaşması ve kullanımının artması yaşantımızda birçok alanda önemli değişikliklere neden olmuştur. Bunlardan biriside ticaret alanında yaşanan değişimlerdir. Bu konuda kurulan B2B siteleri ile ürünlere çok daha ucuza sahip olmak ve üreticiler ile ithalat ve ihracat yapan kişilerin bir araya gelmesi mümkün olabilmektedir. Bu konuda en önemli sitelerden birisi de alibaba.com sitesi olmaktadır. Alibaba.com sitesi ile aliexpress sitesi aslında aynı firmanındır. Farklarına içeriğimizde yer vereceğiz.

Nedir Bu Alibaba.com?

Bir online platform olan alibaba.com özellikle ilk kurulduğu yıllarda ihracat ve ithalat ile uğraşan kişilerin üzerinde işlemler gerçekleştirdiği bir internet sitesi olarak hizmete başlamıştır. B2B olarak isimlendirilen bu sistem ürünlerin üreticileri ile bunları farklı ülkelere pazarlamak isteyen ve farklı ülkelerden bu ürünleri almak isteyen kişilerin alışveriş yaptığı bir ortam olmaktadır. Bu platform üzerinde alışverişler ülkeler arası olmakta ve toptan şekilde yapılmaktadır.

Daha sonra B2C olarak isimlendirilen Firmadan Müşteriye sistemini tercih etmeye başlamıştır. Bu konu içinde aliexpress.com sitesi açılmıştır. Bu durumda tekrar bakmak gerekirse alibaba.com firmalar arasında toptan şekilde bir ticaretin yapıldığı yer iken, aliexpress.com ise bireysel kullanıcıların ürün alıp satabilecekleri bir yer olmaktadır. Yani aliexpress’ ten sadece bir ya da 2 adet ürün sipariş verebilirken  alibaba.com’ da sipariş verilecek olan ürün miktarları, seçtiğiniz ürünlerin yanında yazmaktadır. Örneğin bazı telefon kılıfları 50 adet, bazıları 200 adet, bazıları ise 1000 adet sipariş verilebilir.

Günümüzde bu alanda birçok site ve platform olsa da lider hala alibaba.com olmaktadır. 1999 yılında Çinli Jack Ma tarafından Çin’de kurulan bu site Çinli üreticilerin uluslararası alanda ürünlerini pazarlayabilmesi amacı ile kurulmuştur. Hala daha bu amacı en iyi şekilde yerine getirebilmektedir.

alibaba-nedir

Alibabanın sahibi Jack Ma

Türk kullanıcıların sipariş sayfası: https://turkish.alibaba.com/g/alibaba-express-turkey.html (Alibaba Turkish)

Alibaba İle Alışveriş

Alibaba.com’ dan sipariş verilebilecek pek çok ürün bulunmaktadır. Ürün kategorileri;

Ambalaj malzemeleri, reklam ve ofis gereçlere, elektronik aletler, telekom ekipmanları, çanta, aksesuar ve ayakkabılar, tarımsal ürünler, gıda ürünleri, spor aletleri, hediyelik eşyalar, oyuncak, kıyafet ve tekstil malzemeleri, ulaşım araçları, otomobil gereçleri, kimyasal maddeler ve endüstriyel ekipmanlardır. Ülkemizde bu ürünlerden en çok satılanları telefon aksesuarları, oyuncak, kıyafet ve otomobil gereçleridir. Bu ürünleri toptan aldığınız için maliyetler oldukça düşüktür. Yani kar oranınız yüksek olacaktır.

Alibaba’ da Dükkan Açmak

E-ticaret artık çok gelişti. İstediğimiz vakitte, istediğimiz ürüne kolaylıkla ulaşabiliyor ve bu ürünleri satın alabiliyoruz. Bunun yanı sıra internet üzerinden ürün satışı da yapabiliyoruz. İnternet ortamında ürün satmak aslına bakılırsa oldukça basit. Çok tanınmış alışveriş mağazalarında sanal mağaza açabileceğiniz gibi, bu işlemi alibaba.com’ da da yapmanız mümkün. Alibaba.com üzerinden satış yapmak için bir e- mail hesabına ihtiyacınız olacaktır. Bu hesap ile, siteye üye olmanız gerekiyor. Sizden istenen bilgileri ilgili alanlara doldurarak üye olabilirsiniz. Daha sonra bu mail adresinize bir onay linki gelecektir. Bu link üzerinden hesabınızı aktif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kayıt oldukta sonra girmeniz gereken bilgiler arasında kredi kartı bilgileriniz bulunuyor. Bu bilgiler ile kayıt olduktan sonra kart bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Paypal üzerinden istediğiniz ürünü alabilir ve satabilirsiniz. Yurt dışında paypal aktif olarak kullanılmaktadır. Para gönderme ya da alabilmenizin yanı sıra bakiyenizi de öğrenebildiğiniz bir sistemdir. Mobil uygulaması da bulunmaktadır. Cihazınıza indirerek kolayca işlem yapabilirsiniz.

Site üzerinde pek çok üyelik tarzı bulunmaktadır. Bireysel üye olarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Tabi bu bireysel üyeliğin kullanıcılar için bazı olumsuzlukları olduğunu da söylemek mümkündür. Çünkü ürünlerinizi bu şekilde daha az kişi takip eder. Ancak ürün özellikleri ve ürün ile ilgili görseller ekleyerek de şansınızı artırabilirsiniz. Daha çok kullanıcıya hitap etmek ve ürünlerinizin takipçilerini artırmak için diğer bir üyelik tipi olan Gold üyeliği seçmeniz gerekiyor. Ancak bu üyelik ücretli. Yıllık olarak siteye 600 $ civarında bir ödeme yapmanız gerekiyor. Tabi kazancınız arttığında bu üyelik ücretini önemsemezsiniz. Fakat ilk aşamada çok gelebilir.

BENZER İÇERİK: Çin’ den ürün getirip pazarlama

alibabada-dükkan-açmak

Alibaba’da Dükkan Açmak

Sitede satış yapmanın en güzel özelliği ise, arka planda iyi çalışan bir ekibin olması. Çinli firma, işini titizlikle yapmakta ve takıldığınız noktalarda sürekli iletişim fırsatı sunmaktadır.

Alibaba.com’ da Nasıl Satış Yapılır?

Üyelik aşamasını tamamladıktan sonra açmış olduğunuz sanal mağazaya ürünlerinizi ekleyebilirsiniz. Tabi bu sayfalarda ürünlerin döviz üzerinden satıldığını söylemeye gerek bile olmayacaktır. Bireysel olarak ürün aldığınızda herhangi bir gönderim ücreti talep edilmeyecektir. Ürün satışı yaparken ise burada değinmemiz gereken nokta sizden sayfa tarafından bir ücret talep edileceğidir. Satılan ürünlerden alibaba.com yüzde 30 komisyon talep etmektedir. Alibaba.com bu anlamda ürün satışlarının yanı sıra aslında sanal sizi global pazara açan bir mecra. Komisyon ücretini ise bir kira bedeli gibi düşünmek mümkün.

Sanal mağazanızdan yapılacak olan alışverişlerde müşterileriniz toplu ürün aldığında ise yine gönderim ücretini sizin karşılamanız gerekiyor. Yani komisyonun yanında kargo giderleri de ek bir masraf olarak karşımıza çıkıyor. Alibaba’ nın sahip olduğu SSL sertifikası da onun güvenilirliğini kanıtlar nitelikte. SSL, mesajlarda şifreleme özelliği sunuluyor ve kişisel mesajların deşifre edilmesinin önüne geçiyor.

Müşteri sayfaya girerek bir ürün beğendiğinde bunu satın al butonu üzerinden rahatça satın alabiliyor. Kişisel bilgilerini girmesi yeterli. Ancak müşterilerin biraz sabırlı olması gerekiyor. Çünkü 3 farklı ulaşım yönteminden genel olarak deniz ulaşımı tercih ediliyor. Bu da ürünün en az 15 gün içerisinde elinizde olması demek. Hatta bazen süre uzuyor ve sipariş verdiğinizi bile unutabiliyorsunuz. 🙂 Ancak toplu alımlarda dikkat etmeniz gereken bireysel alımlardan kaçınmanız. Çünkü bireysel toplu alımlar gümrüğe takılıyor. Firma adına alınan ürünlerde bu sıkıntı yaşanmıyor.

alibaba-ürün-satışı

Alibaba’ da ürün satışı

Yurt dışından nasıl ürün getirebileceğiniz hakkında detaylı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Gümrük İşlemleri

Firma üzerinden gelen ürünlerin genelde gümrüğe takılmayacağını belirttik. Fakat şayet takıldı ise gümrük vergisi ödemeniz gerekiyor. Bu sorunun çözümü için güvenilir kargo firmaları ile çalışmak gerekiyor. Daha az maliyetli olsun diye seçilen kalitesiz firmalar sebebi ile gümrük vergisi ödemek durumunda kalabilirsiniz. Takılan ürünler için, ürünlerin değerleri göz önünde bulundurularak yüzde 20 oranında vergi ödersiniz. Çin’ de en çok tercih edilen ve güvenilir olduğu iddia edilen kargo şirketleri aşağıdaki gibidir;

Bu firmalar ile iletişim kurarak kargo takibini de gerçekleştirmek mümkündür.

Siz de  Alibaba.com üzerinden alışveriş yapabilir ya da sanal mağaza açarak ürün satışı yapabilirsiniz. Ancak toplu alımlara imkan veren bir platform olduğunu unutmayın.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.