Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Alibaba ile Ticarete Giriş

Alibaba ile Ticarete Giriş
1.052 kez okundu.

İnternetin yaygınlaşması ve kullanımının artması yaşantımızda birçok alanda önemli değişikliklere neden olmuştur. Bunlardan biriside ticaret alanında yaşanan değişimlerdir. Bu konuda kurulan B2B siteleri ile ürünlere çok daha ucuza sahip olmak ve üreticiler ile ithalat ve ihracat yapan kişilerin bir araya gelmesi mümkün olabilmektedir. Bu konuda en önemli sitelerden birisi de alibaba.com sitesi olmaktadır.

Nedir Bu Alibaba.com?

Bir online platform olan alibaba.com özellikle ilk kurulduğu yıllarda ihracat ve ithalat ile uğraşan kişilerin üzerinde işlemler gerçekleştirdiği bir internet sitesi olarak hizmete başlamıştır. B2B olarak isimlendirilen bu sistem ürünlerin üreticileri ile bunları farklı ülkelere pazarlamak isteyen ve farklı ülkelerden bu ürünleri almak isteyen kişilerin alışveriş yaptığı bir ortam olmaktadır. Bu platform üzerinde alışverişler ülkeler arası olmakta ve toptan şekilde yapılmaktadır.Daha sonra B2C olarak isimlendirilen Firmadan Müşteriye sistemini tercih etmeye başlamıştır. Bu konu içinde aliexpress.com sitesi açılmıştır. Bu durumda tekrar bakmak gerekirse alibaba.com firmalar arasında toptan şekilde bir ticaretin yapıldığı yer iken, aliexpress.com ise bireysel kullanıcıların ürün alıp satabilecekleri bir yer olmaktadır.

Günümüzde bu alanda birçok site ve platform olsa da lider hala alibaba.com olmaktadır. 1999 yılında Çinli Jack Ma tarafından Çin’de kurulan bu site Çinli üreticilerin uluslararası alanda ürünlerini pazarlayabilmesi amacı ile kurulmuştur. Hala daha bu amacı en iyi şekilde yerine getirebilmektedir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git