Dükkan Açmak

Akvaryumcu Kuşçu (Petshop) Nasıl Açılır?

Akvaryumcu Kuşçu (Petshop) Nasıl Açılır?

Akvaryumcu, petshop açmak isteyenler için neler gerekir, nasıl açılır, nasıl para kazanılır konusuna değineceğiz. Öncelikle petshopun ne olduğundan hangi ürünlerin satıldığından bahsedeceğiz.

Petshop bildiğimiz tüm evcil hayvanların ve bu hayvanların ihtiyaç duyacağı tüm ürünlerin satıldığı iş yerleridir. Akvaryumcu ise sadece akvaryum da yaşayabilen balık kaplumbağa gibi hayvanların ve bu hayvanların ihtiyaçlarının satıldığı dükkanlardır. Petshopla akvaryumcu arasındaki fark dükkanda satılan malların çeşitliliğidir.

Nasıl Açılır?

Akvaryumcu açmak için öncelikle kalabalık bir yerde yaşıyor olmak ve  akvaryum balıkları ile ilgilenen yeterli sayıda potansiyelin olması gereklidir. Akvaryumcuda satılan ürünler genel ihtiyaca yönelik olmadığından akvaryumcu açmak isteyenlerin müşteri potansiyelini hesaplamadan iş yeri açmalarını tavsiye etmiyoruz. Kaç kişiye balık satabilirim, her gün kaç kişi dükkanımdan alışveriş yapar veya iş yerimin önünden kaç kişi geçer diye düşünmesi faydalıdır. Ayrıca yasal prosedürleri yerine getirmek de zorunludur. Hayvan cinslerini iyi tanımak da gerekmektedir. Hayvanların bakımı ile ilgili her türlü bilgiyi de edinmek gerekiyor.

akvaryumcu-açmak

Akvaryumcu nasıl açılır?

Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Akvaryumcu açmak için orta kesim bir yerde dükkan açtığınızı düşünürseniz ortalama 10.000 Tl. ile 15.000 TL. sermaye bu iş için yeterlidir. Tabi kuracağınız dükkanın dekorasyonu, satacağınız balıkların veya balık malzemelerin çeşitliliğine göre sermaye miktarı değişecektir. Bazı akvaryumcularda tanesi 200 TL. ye satılan balık çeşitleri bulunmaktadır. Bu balıklardan 10 tane almak sermayenizden 2000  TL. harcamanıza neden olacaktır. Bu sebeple iş planınızı ayrıntılı olarak yapmanız gereklidir. Petshop açmak isteyenler ise akvaryumculara göre daha fazla sermaye temin etmek zorundadır. Petshoplarda muhabbet kuşları, papağanlar, kediler, köpekler, hamsterler vb. evcil hayvanlar ve malzemeleri satıldığından bu hayvanların bazılarının tanesinin 3000-5000 TL. fiyatlara alıcı bulabildiği düşünülürse sermaye miktarı tamamen dükkanınızda satılacak hayvanların çeşidine göre değişecektir.

Tavsiyeler

Akvaryumcu açmak isteyenler, sadece akvaryum balığı ve malzemeleri satmak isteyenler öncelikle dükkanın iç dizaynına çok iyi karar vermesi gereklidir. Dükkanda yeterli sayıda akvaryum bulunması gerektiğinden kaç tür balığın satılacağı, bu balıkların hangi akvaryumlarda yaşayabileceği hesaplanmalıdır. Ayrıca akvaryumlara hava veren motorların yerleşimi, su tesisatının planlanması, gider borularının teşkili de önemli ayrıntılar içerisindedir.

Akvaryumcular ve petshoplar genel itibariyle ürünlerini toptancılardan ve bu iş ile uğraşan kişilerden almaktadırlar. Herhangi bir iş yeri olmamasına rağmen pahalı cinsten köpek ve kediler besleyen, bu hayvanları çiftleştiren pahalı cins hayvan satarak geçimini sağlayan kişiler bulunmaktadır. Eğer siz bu hayvanların besleme işini düşünmüyor iseniz, internet üzerinden geniş bir araştırma yaparak bu kişiler ile irtibat kurmalısınız. İnternette bulunan birçok ilan sitesinde bu tür ilanlara rastlayabilirsiniz.

Petshoplar belediyeler tarafından hassasiyetle denetlenen iş yerleri olduğundan, iş yerinizde bulunan hayvanların hijyenik koşullarda yaşayabilmesi için gerekli şartları sağlamalısınız.

Daha önce bu işler ile uğraşmış veya halen çalışmakta olan bir petshopla görüşerek konu hakkında ayrıntılı bilgiler almanızda fayda var. Ankara ve İstanbul’da bulunan petshopları gezmeniz, fikirler edinmeniz, faydalı bilgiler almanız iş yerinizi açmadan önce size büyük fayda sağlayacaktır.

Gerekli güvenlik önlemlerini almalısınız. Çünkü metrekare olarak küçük dükkanlar hırsızlara daha cazip gelebilir. Yüksek güvenlik önlemleri ile işletmenizi koruyun.

Hayvanlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Balık türlerini iyi bilmelisiniz. Onları düzenli olarak yemlemeli ve sürekli olarak sularını değiştirmelisiniz. Gerekli ekipmanların listelerini hazırlayın.

akvaryumcu-açanlara-tavsiyeler

Akvaryumların temizliğinin iyi bir şekilde yapılması gerekiyor.

Petshop Sertifikası Nasıl Alınır?

Petshop açmak için 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince sertifika sahibi olmak zorunludur. Bahse konu sertifikalar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Veteriner Hekimleri Odası işbirliği çerçevesinde açılan kurslar ile verilmektedir. Sertifika almak için konu hakkında ilgili Belediye Başkanlığına başvuruda bulunabilir, gerekli belgeler hakkında ayrıltılı bilgi edinebilirsiniz.

Yatırım amaçlı finansal kaynağa ihtiyacınız varsa bu ihtiyacınızı bankalar ya da KOSGEB aracılığı ile karşılayabilirsiniz. Bankalardan kredi çekmeden önce size en uygun faiz oranı ve vadeyi sunan banka ile görüşmelisiniz. Ödeme planı şayet bütçenize uygun olacaksa kabul ediniz. İş kurayım derken borç batağına düşmeyin. İşinizi kurduğunuz ilk ayda kar elde edeceğinizi düşünüp hüsrana uğramayın. Çünkü genel olarak kar 5-6 ay sonra elde edilir. Ancak iş planı hazırlayarak KOSGEB’ e başvurursanız verilecek olan hibe ve 0 faizli kredilerden faydalanabilirsiniz. Kosgeb’ten kredi alabilmek için gerekli olan şartları biliyor musunuz?

Kosgeb Destekleri

Kosgeb bir iş planı hazırlamaları dahilinde girişimcilere finansal olarak destek sağlayan bir kurumdur. Ancak destekleme ödemesi alabilmek için ilk şart Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmaktadır. Bu eğitim bir kurs şeklinde olup toplamda 32 saat sürmektedir ve tamamen ücretsizdir. Katılımın zorunlu olduğu kurslar bittikten sonra katılımcılara sertifika verilmektedir. Bir iş planı hazırlayarak işletmelerini kuranlar Kosgeb veri tabanına kayıt olmak ve başvuru formunu doldurmak durumundadır. Başvurunuz kurum bünyesindeki kurul tarafından detaylı olarak incelenecektir. Bu sebeple iş planınızda bütün fikirleri ve işleyiş şemasını bir zemin üzerine oturtmanız gerekiyor. Kurul şayet başvuruyu olumlu bulursa 90 gün içinde veri tabanına kayıt olmak gerekiyor. Şayet bu süre zarfında kayıt yapılmaz ise ne yazık ki destekleme ödemesi alamıyorsunuz.

Veri tabanına kayıt olduktan sonra taahhütname imzalamak gerekiyor. Taahhütnamenin imzalanması ile birlikte Kosgeb destekleri verilmeye başlanıyor. Bu destekleme ödemelerinin tutarları hibe ve taahhütsüz olarak 50 bin TL, geri ödemeli ve kredi şeklinde ise 100 bin TL’ dir. Verilecek olan desteklerin tutarları ve hangi aşamalarda kullanılacağı kurum tarafından belirlenmiştir. 2020 yılında girişimciler Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı verilen bir program ile desteklenmeye devam edecek.

akvaryumcu-açma-desteği

Akvaryumcu açmak isteyenlere Kosgeb destek vermektedir.

Akvaryumcu Açmak İçin Gerekli Ekipmanlar

Balıkları koymak için akvaryuma, akvaryuma koymak için de balıklara ihtiyacınız olacak. 🙂 Suların sürekli değiştirilebilmesi için değişim amaçlı hortumlar işinizi görecektir. Bu hortumlar şarjlı çalışırlar ve bataryalarına ihtiyaç vardır. Akvaryumu süslemek için çeşitli plastikten yapılmış deniz canlıları alabilirsiniz ve genel olarak akvaryum diplerine çakıl taşı konulmaktadır. Balıklar çeşme suyuna dayanıklı varlıklar değildir. Genel olarak akvaryumcular balıkların içme suyunda daha uzun yaşayacağını söylerler. Bu sebeple su arıtıcısı almalısınız. Analiz işlemleri için ise test kitlerine ihtiyaç vardır.

Gerekli Evraklar

İş yeri açmak için izin vermeye yetkili kurumlar ile görüşerek buralardan izin almak gerekmektedir. Ruhsat almayan iş yerleri kapatılmaktadır. Ruhsat alabilmek için ise gerekli evrakları hazırlayarak bildirimde bulunmak gerekmektedir. Başvuru formunu doldurarak belediyeye teslim etmek gerekiyor. İş yerinin teknikerler tarafından krokisinin çizilmesi gerekiyor. Veteriner Hekimler Odası tarafından yapılan sözleşme de  evraklar arasına konulmalıdır. Yangın gibi konularda gerekli güvenlik önlemlerinin alınabilmesi için itfaiyeye başvuru yapılmakta ve buradan da itfaiye raporu alınmaktadır. Bu link ile İş yeri açmak için gerekli evraklar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar
  1. Günay dedi ki:

    Selam ben kendim pet shop acmak istiyorum fakat nasıl acıcamı bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim dükanımda satmayı düşündüm balık ve kuş her ceşidini yemler mamalar oyuncaklar ve negerekiyorsa ….