Akvaryumcu Kuşçu (Petshop) Nasıl Açılır?

Akvaryumcu Kuşçu (Petshop) Nasıl Açılır?
18.250 kez okundu.

Akvaryumcu, petshop açmak isteyenler için neler gerekir, nasıl açılır, nasıl para kazanılır konusuna değineceğiz. Öncelikle petshopun ne olduğundan hangi ürünlerin satıldığından bahsedeceğiz.

Petshop bildiğimiz tüm evcil hayvanların ve bu hayvanların ihtiyaç duyacağı tüm ürünlerin satıldığı işyerleridir. Akvaryumcu ise sadece akvaryum da yaşayabilen balık kaplumbağa gibi hayvanların ve bu hayvanların ihtiyaçlarının satıldığı dükkanlardır. Petshopla akvaryumcu arasındaki fark dükkanda satılan malların çeşitliliğidir.

Nasıl açılır?

Akvaryumcu açmak için öncelikle kalabalık bir yerde yaşıyor olmak ve akvaryum balıkları ile ilgilenen yeterli sayıda potansiyelin olması gereklidir. Akvaryumcuda satılan ürünler genel ihtiyaca yöntelik olmadığından akvaryumcu açmak isteyenlerin müşteri potansiyelini hesaplamadan işyeri açmalarını tavsiye etmiyoruz. Kaç kişiye balık satabilirim, hergün kaç kişi dükkanımdan alışveriş yapar veya işyerimin önünden kaç kişi geçer diye düşünmesi faydalıdır.

Ne kadar sermaye gerekir

Akvaryumcu açmak için orta kesim bir yerde dükkan açtığınızı düşünürseniz ortalama 10.000 Tl. ile 15.000 TL. sermaye bu iş için yeterlidir. Tabi kuracağınız dükkanın dekorasyonu, satacağınız balıkların veya balık malzemelerin çeşitliliğine göre sermaye miktarı değişecektir. Bazı akvaryumcularda tanesi 200 TL. ye satılan balık çeşitleri bulunmaktadır. Bu balıklardan 10 tane almak sermayenizden 2000  TL. harcamanıza neden olacaktır. Bu sebeple iş planınızı ayrıntılı olarak yapmanız gereklidir. Petshop açmak isteyenler ise akvaryumculara göre daha fazla sermaye temin etmek zorundadır. Petshoplarda muhabbet kuşları, papağanlar, kediler, köpekler, hamsterler vb. evcil hayvanlar ve malzemeleri satıldığından bu hayvanların bazılarının tanesinin 3000-5000 TL. fiyatlara alıcı bulabildiği düşünülürse sermaye miktarı tamamen dükkanınızda satılacak hayvanların çeşitine göre değişecektir.Tavsiyeler

Akvaryumcu açmak isteyenler, sadece akvaryum balığı ve malzemeleri satmak isteyenler öncelikle dükkanın iç dizaynına çok iyi karar vermesi gereklidir. Dükkanda yeterli sayıda akvaryum bulunması gerektiğinden kaç tür balığın satılacağı, bu balıkların hangi akvaryumlarda yaşayabileceği hesaplanmalıdır. Ayrıca akvaryumlara hava veren motorların yerleşimi, su tesisatının planlanması, gider borularının teşkili de önemli ayrıntılar içerisindedir.

Akvaryumcular ve petshoplar genel itibariyle ürünlerini toptancılardan ve bu iş ile uğraşan kişilerden almaktadırlar. Herhangi bir işyeri olmamasına rağmen pahalı cinsten köpek ve kediler besleyen, bu hayvanları çiftleştiren pahalı cins hayvan satarak geçimini sağlayan kişiler bulunmaktadır. Eğer siz bu hayvanların besleme işini düşünmüyor iseniz, internet üzerinden geniş bir araştırma yaparak bu kişiler ile irtibat kurmalısınız. İnternette bulunan birçok ilan sitesinde bu tür ilanlara rastlayabilirsiniz.

Petshoplar belediyeler tarafından hassasiyetle denetlenen işyerleri olduğundan, işyerinizde bulunan hayvanların hijyenik koşullarda yaşayabilmesi için gerekli şartları sağlamalısınız.

Daha önce bu işler ile uğraşmış veya halen çalışmakta olan bir petshopla görüşerek konu hakkında ayrıntılı bilgiler almanızda fayda var. Ankara ve istanbulda bulunan petshopları gezmeniz, fikirler edinmeniz, faydalı bilgiler almanız işyerinizi açmadan önce size büyük fayda sağlayacaktır.

Petshop sertifikası nasıl alınır?

Petshop açmak için 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince sertifika sahibi olmak zorunludur. Bahse konu sertifikalar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Veteriner Hekimleri Odası işbirliği çerçevesinde açılan kurslar ile verilmektedir. Sertifika almak için konu hakkında ilgili Belediye Başkanlığına başvuruda bulunabilir, gerekli belgeler hakkında ayrıltılı bilgi edinebilirsiniz.Akvaryumcu Kuşçu (Petshop) Nasıl Açılır? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Günay dedi ki:

    Selam ben kendim pet shop acmak istiyorum fakat nasıl acıcamı bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim dükanımda satmayı düşündüm balık ve kuş her ceşidini yemler mamalar oyuncaklar ve negerekiyorsa ….

Sayfa başına git