Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


ABD’de Tarım Dışı İstidam Azalıyor

ABD’de Tarım Dışı İstidam Azalıyor
518 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri Maliye Bakanlığı aracılığı ile Mayıs ayına ilişkin önemli veriler paylaşıldı. Yayımlanan verilerde en dikkat çekici tablo tarım dışı istihdam oldu. Buna göre Amerika Birleşik Devletlerinde tarım dışı istihdam oranı azalmaya devam ediyor.

ABD Maliye Bakanlığı aracılığı ile yayımlanan verilere göre tarım dışı istihdamın 138 bine arttığı görüldü. Ekonomistler ABD tarım dışı istihdamın 185 bin yönünde olacağını belirtmekteydi ancak Maliye Bakanlığı verilerine göre ekonomistlerin yorumlarından 47 bin daha düşük sonuçlar elde edildi.

İşsizlik azalıyor

ABD Maliye Bakanlığı verileri işsizlik oranlarına ilişkin de duyuru yaptı. Buna göre Mayıs ayı işsizlik oraları yüzde 4,3’e azaldı. Bir önce ki ayda işsizlik oranı yüzde 4,4 civarındaydı. Ekonomistler işsizlik oranının yüzde 4,4’te kalacağını tahmin ediyordu ancak işsizlik oranında yüzde 0,1’lik bir azalma meydana geldi.Kamuda istihdam azaldı

Maliye Bakanlığı aracılığı ile yayımlanan verilere bakıldığında kamuda istihdamın yüzde 9 bin civarında azaldığı görülmektedir. Özel sektörde ki istihdamın ise 147 bin arttığı görülmektedir. Nisan ayının tarım dışı istihdam verisi 211 bin artıştan 174 bin artışa revize edildi.

Amerika Birleşik Devletleri Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tarım dışı istihdam, işsizlik oranları ve kamuda ki istihdam oranlarının paylaşılması ile dolar Türkiye’de yılın en düşük seviyesi olan 3,51 TL’den işlem görmeye başladı. ABD’nni ekonomik anlamda sarsıntılar yaşayabilmesi ile Türkiye’de dolar kurunun daha düşük seviyelerden işlem görebileceği belirtilmektedir. Gözler Haziran ayı için paylaşılacak tarım dışı istihdam, işsizlik ve kamuda ki istihdam oranlarına çevrildi.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git