Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Optik Esnafına Gümrük Vergisi

Optik Esnafına Gümrük Vergisi
132 kez okundu.

Ülkemizde gözlük ve gözlük malzemelerinin içerisinde bulunduğu optik alanındaki ihracatlar ile alakalı olarak yapılan ek gümrük vergisi uygulamaları bu alandaki esnafta bazı tedirginliklere yol açtı.

Bu konuda açıklamalarda bulunan Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Genel Başkanı Turgut Vardi, uygulamaya giren gözlük ve gözlük malzemeleri ile alakalı olarak yapılan ek gümrük vergisi uygulamaların bu alanda faaliyet gösteren firmalar üzerinde bir tedirginlik yarattığını açıkladı. Resmi gazetede 1 Haziran tarihi ile yürürlüğe giren uygulanan ithalat rejimine ek kararlar kapsamındaki düzenleme ile Türkiye’nin Avrupa Birliği ve serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkeler dışında bulunan diğer ülkelerden yapılacak güneş gözlükleri, diğer gözlükler, gözlük malzemeleri ve gözlük çerçevelerinin ithalatı konusunda %29,8 oranında bir gümrük vergisi uygulaması başlatıldı.Yapılan bu düzenleme ile fiyatlarda yaşanılacak artış nedeni ile bu alanda ithalat yapan ve satış yapan firmaların ciddi bir tedirginlik duyduğu ortaya çıktı. Bu konuda açıklama yapan Turgut Vadi, yapılan düzenlemelerin ithalatçı firmalar kadar bu ürünlerin satışını yapan yerli firmalar için de tedirginlik yarattığını belirtti.

Özellikle gözlük malzemeleri konusundaki hammaddeleri Çin gibi ülkelerden temin eden firmaların büyük bir zorluk yaşadığını belirtti. Bu konuda en kısa sürede bir toplantı yapılacağı ifade edildi. Sektör içerisinde büyük bir tepkinin oluştuğunu söyleyen Vadi, Çin’den bu konuda ürün alan firmaların ciddi bir zorluk yaşayacağı ve fiyatların etkisi ile sektörün tamamen bu konuda bir sorun yaşayacağını da belirtti. Bu konuda toplantı yapılması ardından detaylı bir açıklama yapılacağı bildirildi.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git