Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Toyota’dan Uçan Araba

Toyota’dan Uçan Araba
231 kez okundu.

Toyota firmasının yatırım yaptığı startup şirketi olan Cartivator, 2020 Tokyo Olimpiyatlarına yetiştirilmesinin hedeflendiği uçan arabasının ilk denemelerini gerçekleştirdi. Sku Drive isimli olan bu aracın uçmak konusundaki denemeleri ile sürüş denemeleri arasında bazı zaman farkları olacak. Bu konuda ilk önce uçuş ile alakalı olarak testeler yapıldı.

Toyota firmasının desteklediği Cartivator firmasının geleceğe dönüş filminden esinlenerek üretmek istediği uçan araba için ilk prototipler hazırlanmaya başlandı. Uçuş konusunda ilk deneleri yapılan aracın birkaç kez düşmesi ile istenilen ve hedeflenen başarının yakalanamadığı ortaya çıktı. Ancak mühendislerin bu konuda yılmaya niyeti yok gibi.İlk olarak yapılan uçuş denemelerinde arasın dört tribünündeki sekiz pervanesi ile havalanması ve hareket etmesi amaçlandı. Bu konuda yapılan test çalışmalarında aracın dengesiz havalandığı ve bu sebeple de hava fazla duramadığı görüldü. alüminyum bir gövdeye sahip olan aracın sekiz farklı pervanesi bulunuyor sağ ve sol yanlarında bulunan bu pervaneler ile aracın havalanması ve hareket etmesi amaçlanıyor.

Hareketi için batarya ve sensörler gibi donanımlara sahip olan aracın yapılan ilk denemelerinden sonra pervanesinde bir hasar oluştuğu görülerek testlerin ertelendiği açıklandı. Şirket yaptıkları araç ile alakalı olarak denemelerin devam edeceği ve yaşanılan sorunlar ile alakalı olarak da çalışmaların yapılacağı belirtildi.

Aracın üzerinde yapılan çalışmaların artacağı ve yakın zamanda insanlı denemelerin de yapılacağı ifade edildi. Aracın 2020 yılında yapılacak olan Tokyo Olimpiyatlarına yetiştirilmesi ve meşalenin bu araç ile yakılması hedefleniyor. Bu sebeple de çalışmaların aralıksız olarak sürmesi bekleniyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git