Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Çobanlık İşini 6 Bin Lira Maaşlı İşi Reddediyorlar

Çobanlık İşini 6 Bin Lira Maaşlı İşi Reddediyorlar
399 kez okundu.

Tunceli’nin Pertek ve Çemişgezek ilçelerinde hayvancılık yaparak geçimini sağlayan kişiler, hayvanları için çalışacak çoban bulamamaktan şikayetçi durumda. Vatandaşların belirttiğine göre ayda altı bin TL maaşı bulunan çobanlığa kimse yanaşmıyor.

Hayvancılık Bu Bölgede Çok Zor

Bu köylerde ailelerin şüphesiz ki en büyük geçim kaynağı hayvancılık üzerinden elde ediliyor. Ancak bölgedeki güvenlik gerekçesi ve çoban bulamamaktan kaynaklı olarak pek çok sıkıntılı durum ortaya çıkıyor. Bölgede yaşayan kişiler ise, bu durumdan şikayetçi olduğundan söz ederken konunun düzeltilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığından yardım beklediklerini belirtti. Bölgede yaşayan sürü sahibi Nihat Yıldırım ise, konu hakkında şu ifadelere yer verdi: “Artık hayvancılık yapmak gerçekten çok zor bir hal aldı. Ürünler para etmiyor. Hayvanları beslenmenin belirli zorlukları var. Mutlaka çoban tutmak gerekiyor. Yaylaya çıkmak gerek. Yaylaları bunun için kiralıyoruz ama yaylalara yasak getirilmiş durumda. Saman ve arpa fiyatları ise zaten almış başını gidiyor. Bu alanda vermiş olduğumuz emeklerin karşılığını ne yazık ki alamıyoruz. Peynir çok ucuza gidiyor. Süt para etmiyor. Biz ise hükümetin bize destek olmasını ve yayla yasaklarını kaldırmasını talep ediyoruz.” dedi.

Çobanlar 9 Bin TL İstiyorBölgede hayvancılıkla geçimini sağlayan diğer kişilerden biri olan Ali Yıldırım ise, diğerleri gibi çobanların istediği ücretin çok olmasından yakınıyor. Yıldırım konu hakkında, çobanların çok yüksek ücret istediklerini hatta bunun generallerin aldığı maaştan bile daha fazla olduğunu söylüyor. “Bir çobanın almış olduğu maaş, şu an itibariyle çobanın aldığı maaştan düşüktür. Çoban arıyoruz ama kiminle konuşsak çok yüksek bir ücret talep istiyoruz. Bizden istenen ücret ise 8 ile 9 bin TL arasında değişiyor. Bundan daha az ücrete ise çobanlık yapmak istemiyorlar. Sadece koyunları sağabilmemiz için bile istediğimiz çobanı bulamıyoruz. Şu anda bizim yaylaların çok büyük bir bölümü yasak. Bu durumda hayvanların daha uzak yerlere götürülmesi gerekiyor. Bu da masrafların iki katına çıkmasına neden oluyor. Bütün çekmiş olduğumuz bu zorluklara rağmen hayvanları ucuza satıyoruz. Peynir fiyatları burada çok ucuz. Kilosu 8 liradan burada peynir satılıyor.” diye konuştu.

Bölge halkının konu hakkında konuşması bu şekilde olurken, sorunun ne zaman çözüme kavuşacağı ise şu an için bilinmiyor. Vatandaşlar ısrarlı bir şekilde bu konu hakkında yetkililerden yardım istemeye devam ediyor. Tunceli’de bunun yanında küçükbaş hayvancılık Şubat ayından itibaren daha aktif bir şekilde yapılıyor. Nisan ayının sonlarına kadar ise bu durum devam ediyor. Bölge halkı çoban konusunda yardımın mümkün olmadığında ise, yetkililere başka çözüm önerileriyle gelmiş durumda. Çoban bulunamaması halinde, Suriyeli veya Afgan çobanlar talep ediyor. Bu şekilde bu insanların kendi belirlemiş oldukları şartlar üzerinden çobanlık yapabileceğini umut ediyorlar. Bunun dışında yaylanın yasağının kaldırılmasıda halkın istediği diğer şeylerden biri.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git