Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


430 Bin Esnaf İflas Etti

430 Bin Esnaf İflas Etti
159 kez okundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu verileri oldukça ilginç verileri geçtiğimiz günlerde paylaştı. Buna göre 2014 yılından 2018 yılına kadar toplamda 430 bin esnafın iflas ettiği ortaya çıktı. Bu yılın ilk iki ayında iflas eden esnafların sayısı ise 20.308 oldu.Geçen yılın yine aynı dönemlerinde ise bu sayının 19.859 olduğu biliniyor. Bu kişiler özellikle KOBİ kredisinden sonra bu tarz bir hale gelmiş oldu. TESK verileri ise her dönem bunların sayısında önemli artışların olduğunu ispatlayan cinstendi.

Kredi Ödemeyen Esnaf Sayısı 20 Bine Ulaştı

Bankalar geçtiğimiz yıl Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere KOBİ yardımıyla kredi imkanı sunmuştu. Ancak bu fırsattan yararlanarak iş sahibi olan kişilerin bile oldukça zor dönemler geçirdiği ortaya çıktı. Buna göre kredi taksidini ödeyemeyerek icra takibine düşen kişilerin sayısında büyük bir artış var. Yıl itibariyle bu sorun yüzünden toplamda 20 bin 718 kişi icralık oldu. Böylelikle icralık durumda olan KOBİ sayısındaki toplam sayısı yıl sonu itibariyle 332.461 olmuş oldu. Takipteki KOBİ kredileri tutarı ise, bir yıl içinde yüzde 17 artış gösterdi. Ve bu yükselişten sonra 25.3 milyar seviyesini gördü. 2018 yılının Ocak ayında ise bu miktarın 25.6 milyar dolar seviyesine yükseldiği ortaya çıktı. Brüt alacakların toplamı ise 5.8 milyar artış göstererek 63.6 milyar seviyesine ulaşmış oldu. Bu durumun en büyük sebeplerinden biri olarak KOBİ kredileri gösterildi. Bunun yanında esnafın bütçesi ve almış olduğu kredileri ödeyebilecek bir gücünün olmaması, haliyle bir süre sonra borç aksamalarının yaşanmasına sebebiyet verdi.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından paylaşılan veriler incelendiğinde özellikle mikro işletme olarak bilinen işletmelerin ödeme yapma konusunda büyük bir sorun çektiği ortaya çıktı. 2017 yılında toplam olarak 260 bin 781 mikro işletme kurumdan almış olduğu krediyi ödeyemediğinden dolayı takibe alınmış oldu. Bu alanda icralık olanların sayısında da yine artış bulunuyor. Buna göre bir yıl içinde 15.533 kişi daha KOBİ kredisi yüzünden icralık olanlara eklenmiş oldu.

Öte yandan Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı tarafından yapılan araştırmada, Türkiye’de bu kredi tipinin ne kadar tercih edildiğini gözler önüne seren cinstendi. Özellikle KOBİ kredisinden yararlanarak iş kuran veya işini genişleten kişilerin sayısında geçtiğimiz yıla göre büyük bir artış yaşandığı ortaya çıktı. Buna göre geçtiğimiz dönemde KOBİ ile kredi alan kişi sayısı 1.7 milyon olurken, bu durum günümüzde ise 3.3 milyona fırlamış durumda. Yani toplam olarak alınan KOBİ kredileri beş yıl içinde yüzde 157 oranında bir artış göstermiş oldu. Özellikle bu artışta en büyük pay sahibi ise orta büyüklükte olan işletmeler. Bu işletmelerin almış olduğu toplam kredi tutarı 213 milyar lirayı bulurken, küçük çaplı işletmeler 166.3 milyar lira, mikrolar ise 133.6 milyar toplam değerinde bir kredi almış durumda gözüküyor. Yani bu yılın ilk ayından itibaren alınan toplam KOBİ kredisi ise 512.6 milyar seviyesinde bulunuyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git