Dükkan Açmak

2017 Yılında KOSGEB’den Destek Nasıl Alınır?

2017 Yılında KOSGEB’den Destek Nasıl Alınır?

2014 yılından bu yana iş kurmak isteyen birçok girişimciye ışık tuttuk. 2017 yılına girerken, Devletten destek alıp, bir bakkal dükkanı, bir kafeterya, bir dondurmacı açmak isteyen arkadaşlara yardımcı olmak adına, bu içeriğimizi kaleme aldık.

Kosgeb nedir, kimlere kredi verir, ben neden alamıyorum?

Kosgeb, devlet tarafından kurulmuş, işyeri açmak isteyen ve işyeri sahiplerinin ekonomilerini düzeltmek için devlet eliyle destek sağlayan bir kamu kuruluşudur. Kuruluş bu hizmetten nemalanmak isteyenlerin aksine sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak, esnafı korumak, güçlendirmek, piyasa ekonomisini canlandırma ve sosyal refah seviyesini sabitlemek adına kurulmuştur. Kimseden para istemez, çıkar sağlamaz, reklamlara tıklamanızı istemez. Piyasada kurulmuş olan, kosgep kredi bilmem neyi isimli web siteleri ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Kuruluş, işyeri açmak isteyen, herkese kredi ve destek verir.

kosgeb-kredi-2017

kosgeb-kredi-2017

Kosgeb’e nasıl başvurulur?

Eskiden bu işler daha zordu ancak, 2016 yılına girildiğinde ve hatta 2017 yılının başlarında işler daha da kolaylaşmıştır. Artık kursa katılmak çok basit ve isteyen herkes 4 günde kurs sertifikasını törenle alıp, resim çektirebiliyor. Tabiri caizse, yoldan geçen herkese kosgeb uygulamalı girişimcilik sertifikası veriyorlar. Sizde gidip belediyeye veya bu sayfada bulunan kurslara katılarak, 32 saat sonunda bu belgeyi alabilirsiniz. Tabi bu bir mecburiyet olup, kursa katılmasanız dahi, bir şekilde gidip bu belgeyi almalısınız. Eğitim toplamda 4 gün sürüyor ve bu 4 gün sonunda, süper bir girişimci haline gelerek, yeni bir iş kurmaya hazır oluyorsunuz.

Bu sertifikayı almak için, mezun olduğunuz okulun hangi okul olduğunu bilmeleri gerekmiyor. Üniversite okumak bir tarafa, ilk okul mezunu da olsanız başvurabiliyorsunuz. Ayrıca meslek lisesi mezunu iseniz, kursa katılmanıza gerek yok. Mezun olduğunuz gibi sertifikanız size teslim ediliyor. Yeter ki siz istekli olun.

Sertifika aldıktan sonra neler yapılmalı?

Sertifika aldıktan sonra, facebook’ a girip boy boy fotoğraf çektirip resminizi herkese gösteriyorsunuz. Çünkü, büyük bir iş başardınız ve sertifika aldınız. Artık dünyayı kurtarabilirsiniz. Sakin olun ve derin derin nefes alın. Çünkü iş bundan sonra başlıyor. Ne iş yapacağınıza karar verdiyseniz eğer, bu iş için kosgeb kredi veriyor mu, vermiyor mu bilmeniz gerekiyor. Eğer kredi vermiyor ise, hiç başlamayın, beş kuruş para alamazsınız. Bu sebeple, işi araştırmadan yardımanın bir alemi yok. Desteklenen sektörler linkine tıklayın ve inceleyin. Ne iş yapabileceğinize karar verin. Eğer sizin yapacağınız iş bu sayfada yok ise işler kötü. Sertifikanızı yırtıp atabilirsiniz. Çünkü elinizde bu muhteşem sertifika olsa bile, kosgeb’den kredi desteği alamazsınız. 2017 senesi içinde, eğer nace kodlarında bir güncelleme olmaz ise, başvuru sayısında düşüş, yeni projeler ve devletin yeni girişimcilere farklı iş sektörlerine yönlendirme gibi bir amacı olmaz ise, başka bir sektör seçmek zorundasınız.

Sektör seçimi nasıl yapılır?

Sadece 50 bin hibe  ile 100 bin lira ve fazlası faizsiz kredi almak için, hiç bilmediğiniz saçma sapan bir işe girmemenizi tavsiye ederiz. 50 bin lira büyük para, kimse kimseye vermez. Hatta babanız bile size elli bin gayme miras bırakmaz. Bu paranın miktarına kanıpta, peynirci, helvacı veya inşaat firması açarsanız, yandı gülüm keten helva. Sizlere bu konuda maddeli maddeli, şıklı şıklı tavsiyelerimiz var. Çünkü biz dukkanacmak.com ‘uz. • Bilmediğin işi işleme, her ağacı taşlama; Anlayan arkadaşlar çoktan gülümsediler ancak, anlamayanlar için açıklayalım. Eğer hiç bilmediğiniz bir sektöre balıklama dalarsanız, BATARSINIZ!
 • Ava gelmez kuş olmaz, başa gelmez iş olmaz; Cebinizde 20 bin lira sermaye varken, 100.000 Tl. gerektiren bir işe girersdeniz, başınıza iş gelmesini beklemenize bile gerek yok. Ayağınızı işinize göre uzatmazsanız, sonuç yine aynı olur. Dükkanı kapatırsınız ve sizi KOSGEB’de KURTARAMAZ!
 • Az eli aşta gör, çok eli işte gör; Ortaklardan uzak durmanızı, size ağzımızın yandığı birkaç delikanlı iş fikrinde anlattık. Eğer ortak olabileceğiniz bir babanız varsa, durmayın girin, eğer ortağınız yok ise, çalışma arkadaşları ve elemanlar bulun. Bu tespiti yaparken, KOSGEB’ den personel desteği alabileceğinizi de hesaplayarak (duymadınız mı, kursta anlatmış olmalılar) işe girin.
 • Dağ başına kış gelir, insanın başına iş gelir; Yukarıda az önce bahsettik. İşinizi kış tutun ki, yaz gelirse kadere derler. Kenarda köşede biraz paranız olsun. Bütün sermayeniz ile yatırım yaparsanız, eğer dayınız yok ise zor günler sizi bekliyor demektir. 2017 yılı OHAL sonrası küçük girişimcilerin zarar etmesi ve kepenk indirmesi için mükemmel bir tarih. Bu sebeple aman ha DİKKATLİ OLUN!
 • Harman dövmek keçinin işi değil; Daha ne desin ki atalarımız. 🙂
 • İyi gitmeyince kişinin işi, muhallebi yerken kırılır dişi; Yorumsuz. Biz bu duruma şans demiyoruz. Nasip diyoruz. Rabbim nasip ederse, elbette olur. Tevekkül etmek şart ancak, dua ederek para kazanılmaz.
 • Cesaret eden kazanır; Tüm bu olumsuz sözlerden sonra KOSGEB kredisi almaktan vazgeçmek üzereyken, son sözü bir daha okumanızı tavsiye ederiz. Ülkemizde bir çok genç, ev hanımı, emekli öğretmen, yan komşu Neriman teyze ve balıkçı Hasan dayı, 30 yıllık ev hanımı olan Şengül Coşkun hanımın kasap olmak için hibe başvurusu yaptı, kredisini çekti ve paşa paşa kullandı. Sen neden yapamayasın. Dukkanacmak.com olarak 2017 yılının senin yılın olacağınıza eminiz. Yeterki bismillah deyip, işe başlayın.

30 YILDIR EV HANIMI OLAN ŞENGÜL COŞKUN HANIM EFENDİNİN BAŞARI VİDEOSU

Kasaplık zor olsa da, evde bekleyip ölümü beklemeye gerek yok. Kasaplık  zor zanaat olsa da, börek ve çörek işini herkes yapıyor. Önemli olan zor olanı başarmak. Çocukları çok karşı çıkıyor hanımefendinin, Ancak girişimci Şengül hanım, hiçbirini dinlemiyor, Kosgeb kredisi ile bu işi yapacağım diyor ve yapıyor. Evde hayal kurup girişimci olduğunu düşünen birçok arkadaşa Şengül hanımdan kapak mahiyetinde bir söz. Çok beğendik Kadınlar pasta ve börek için yaratılmadı. (Şengül hanım sizi tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyoruz.)

Sektör seçimini yaptıktan sonra, bu sektöre ait bir iş projesi hazırlayın. Projeyi kursta anlatıldığı gibi kendiniz hazırlayabilirsiniz veya kosgeb iş planı örnekleri arasından bir örnek seçebilirsiniz. Bu örneği bilgisayarınıza indirip, yeniden düzenleyin ve farklı kaydederek çıktısını alın. 2 suret çıktı aldığınız iş projesini kosgeb’ in onayına sunun. Yönetim kurulu projeyi inceler ve uygun görürse, iş tamamdır. Ancak uygun görülmez ise yapmanız gereken değişiklikler tarafınıza bildirilecektir. Bu değişiklikleri yaptıktan sonra yeniden projeyi kosgep onayına sunun. Kabul ettirene kadar yılmadan devam edin. Sonunda başaracaksınız.

Nasıl alınır?

Bu başlık, işin devamı için yazıldı ancak, ilk defa okuyanlar veya yarıdan başlayanların ilgisini çekmek istedik. Sertifikayı aldık, sektörü seçtik, niyetimiz de temiz. O zaman elinizde ki sermaye ile iş yerinizi açıyorsunuz.

2017-yili-kosgeb-hibe-kredisi-nasil-alinir

Dükkan sahibi ile anlaşıp, iş yerini tutun. Kira sözleşmenizi yapın.

Vergi dairesine kira kontratı, nüfus cüzdanınız ve bir miktar para ile başvurup, işyeri açılış bildirimi yapın. Hangi evrakların gerekli olduğunu öğrenmek isterseniz eğer, işyeri açmak için gerekli evraklar linkle tıklayıp öğrenin.

Vergi dairesinde işiniz bitince Belediye Başkanlığına gidin ve iş yeriniz için gerekli belgeleri burada da, doldurun. Hafta sonu ve tatil günleri çalışma ruhsatı alın. Eğer Belediye başkanlığı ustalık belgesi isterse, Mesleki Eğitim Merkezleri ile görüşerek, herhangi bir kişiden kiralayabilir veya bu belge ile uğraşmak yerine 2017 yılında ticaret siciline kayıt yaptırarak, şirket kurabilirsiniz. Şirketlerin vergileri ve ticaret odası aidatları fazla gibi görülse de, KOSGEB İŞYERİ AÇILIŞ DESTEĞİ ile bir süre idare edebilirsiniz.

Belediye ki işlerde tamamlandığına göre, anlaşmalı firmalarınızdan ürünleri veya makineleri getirmesini talep edip, dükkanınızı veya iş yerinizi mallar ile doldurup, üretime veya satışa başlayabilirsiniz. Tabi satın aldığınız bütün ürünlerin faturalarını bir dosya da toplayıp, KOSGEB’e sunmanız gerekiyor. Bu yüzden tüm evrakları sıkı sıkı saklayın.

Kosgeb iş kurma kredisi almanın son aşaması

Kosgeb yetkilileri işyerinizi ziyaret edecektir. Bu ziyaret esnasında, faturalandırılmış ürünlerin ve makinelerin beyana doğru olarak alınıp alınmadığı, hibenin işyerinde kullanılıp kullanılmadığını ve desteklenmeyen sektörler için yatırım yapılıp yapılmadığını kontrol ederler. Eğer söyleneni yapmış iseniz korkacak bir şey yok. Ancak devleti dolandırmaya kalmayın. Sizi ziyarete gelen memur arkadaşlar, sizden daha fazla şey biliyorlar.

Kontrol aşaması da tamamlanırsa eğer, iş bitmiş demektir. Hayırlı uğurlu olsun. Allah hayırlı müşteriler ve helal kazançlar nasip etsin.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Emre Kılınç dedi ki:

  Merhaba; Radyo, TV ve Sinema Lisans mezunuyum; 10’un üzerinde kısa film çektim; film yapım şirketi açmak için alabilir miyim?

 2. İlker gürz dedi ki:

  Bankalatdan Kırmızı kalem yiyen yada icrada dosyasi olan kosgebten kredi alabilirmi?

 3. Necla Keklik dedi ki:

  Ben antikaci dükkanı acmak istiyorum….Elimde ailemden kalan parcalar var…Nerden baslamam gerek bilmiyirum…Genelde ev eşyası alıp satmak istiyorum..

 4. şişli dedi ki:

  merhaba bn istabul şişliden yazıyorum evde yapa bilecegim paketleme montajlama gibi vs işler yapmak istiyorum elim işlere yatkındır ve çabuktur ayrıca gerekirse 30 kişilik ekipte kura bilirim bana ulaşırsanız çok memnun olurum

 5. İSTANBUL dedi ki:

  mantı yapıp satıyorum ama kendi dükkanım olsun istiyorum

 6. gaziosmanpasa pazarici dedi ki:

  ben ev hanımı ve el becerileri olan biriyim dükkan acmak istiyorum pasta ürünleri ile ve cocuk üzerine bana yardımcı olursanız sevinirim bu ürünlerden bizim orada yok

 7. beykoz dedi ki:

  bakkal ve market işleri şoförlük

 8. mantıci dedi ki:

  pazarcılık yaptım mantı ve bazlama yufka işiyle mantıcı benim eşim bu işi yapmak istiyor

 9. BATMAN merkez bayındırlık mahlesı 3644 sokak no :4 dedi ki:

  daha önce mum işiyle uraştım mum işinde yetneklıyım eger sızde destek olursanızı batmanda mum işi açacam yardım ve destek edersenızı sevınırım

 10. yoğurt dedi ki:

  iş başvurusu yapmak istiyorum

 11. Terzi dedi ki:

  Merhaba ben terzi dükkanı açmak istiyorum ama kayıt yaptıran adım yardımcı olurmusunuZ

 12. imalat dedi ki:

  kendi buluşum olan banyo bataryası üzerine takılan üzerine banyo yaparken her türlü malzemelerin koyulmasını sağlayan aparatın imalatını yapmak istiyorum saygılarımla

 13. çiftçilik dedi ki:

  neden çiftçilik yapmak isteyenlere verilemiyor

BİR YORUM YAZ