2017 Yılı Vergi Sicil Affı Başvurusu

2017 Yılı Vergi Sicil Affı Başvurusu
1.056 kez okundu.

Hükümet 2017 yılında vergi ve prim borçlarını ödemekte zorlanan kişileri rahatlatmak için vergi affı yasasını yürürlüğe koydu. Hal böyle olunca prim borcu bulunan binlerce vatandaşımız vergi sicil affına başvuruda bulunarak aftan yararlanabiliyor. 6.3 milyon başvuru ile rekor kıran vergi sicil affı başvurusundan yararlanabilmek için vatandaşlarımızın ilk iki taksitini ödemeleri şartı koşulmuştu. Son yıllardaki af kanunları arasında en çok başvuru yapılan vergi sicil affı başvuruları ikamet ettiğiniz vergi dairelerinden yapılabilmektedir.

Vergi sicil affından yararlanabilmek için ilk iki taksit ödemelerinin tarihleri Kasım ve Aralık ayında yapılmıştı. Bazı vatandaşlarımız ise sistemden kaynaklanan hatalar nedeniyle ilk taksit ödemelerini yapamadan başvuruları alınamamıştı. Bundan dolayı yapılandırma başvurusunda bulunamayan vatandaşlarımız için ikinci bir fırsat olarak düzenleme yapıldı. İkinci fırsat olarak yapılandırma faizi ile birlikte ödemek şartı ile ödeme tarihi 2017 Mayıs ayı sonuna kadar yapılabilecek. 2017 Mayıs ayı sonuna kadar yapılandırma taksitlerini ödeyenlerin vergi prim borçları silinecek.

2017 Vergi Sicil Affı Başvurusu

İkinci bir fırsat getirilen vergi borcu yapılandırmasında borcunu ödemeye mayıs ayında yeninden başlayabilecek. 2016 yılında yürürlüğe giren ve 30 Kasım 2016 ‘da başvuru süresi dolan vergi, prim borç ve para cezaları ile ilgili af başvuruları 6 taksit, 9 taksit, 12 ve 18 36 ay vadeli olarak ödeme yapılacak. Bu düzenlemenin yanında vergi yapılandırması başvurusunda bulunup ta ödemeler de düzenli olarak devam eden, vadesi gelmemiş sigorta ve vergi ödemeleri 4 ay boyunca faizsiz olarak ertelendi.

Borç ödeme yapmak isteyenler Gelir İdaresi İnternet vergi dairesi üzerinden borç ödeme yapabilirler

Vergi Borç Taksitleri Ödenmezse Ne Olur?

Vergi prim, borç ve para cezaları olarak biriken borçların 1 takvim yılı içinde 2 den fazla ödenmemesi halinde yapılandırma hakkı kaybedilecek. İki taksit ödemesini ard arda ödemeyenin yapılandırma hakkı kaybedilecek.

Kaç Taksitle Ödenebilecek?

Vergi prim borç ve para cezaları için yapılandırma başvurusunda bulunan kişiler taksit ödemelerini 6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit 36 ay vade ile ödeme yapılabilecektir.

SGK Sicil ve Vergi Affı Başvurusu Mayıs ayı sonuna kadar uzatıldığından  yapılandırma da ikinci bir fırsat verilen borçlular yaşadıkları il ve ilçedeki vergi dairelerine başvurularını yaparak ilk taksit ödemelerini gecikme zammı faizi ile birlikte Mayıs ayı itibariyle yaparak borçlarını ödeyebileceklerdir.

Vergi borç bilgisi öğrenmek için tıklayınız.Vergi Borçlarında Kimlere Af Geliyor?

Vergi barışı oldukça kapsamlı ve herkesi ilgilendiren maddeler var Peki vergi affı neleri kapsıyor? Vergi borcunda kimlere af geliyor?  Vergi yapılandırması vatandaşların emlak vergisi borçları dahil bütün vergi borçlarını kapsamaktadır. Emlak vergileri, trafik vergileri, motorlu taşıtlar vergisi, kira gelirlerini beyan etmeyen bütün vatandaşlar gelir vergisi, SGK alacakalarını da, kültür varlıklarının korunması katkı payı gibi başka kamu alacaklarını da, sürmekte olan vergi davalarını da, kurumlar vergisi ve KDV yönünden yapılandırma yapacakları da kapsamaktadır.

Esnafa Vergi Affı Müjdesi

Başbakan Binali Yıldırımdan esnafa müjde var. Esnafın vergi prim borcu 2017 yılında yapılandırılacak. Son olarak bu düzenleme ile ilgili 2016 ayında esnaf ve kobiler borçlarını yapılandırmış, bir milyon 958 bin esnaf vergi yapılandırmasına başvuru yapmıştı. 11 milyar liralık alacak yeniden yapılandırılmıştı. Sosyal güvenlik kurumuna bir milyon 790 bin Bağkur lunun toplam 8 milyar lira prim borcu bulunuyor. Açıklama esnafı rahatlattı. Bir süredir yeni kredi olanaklarından yararlanmak isteyen esnafın önüne borçları çıkıyordu verilen bu haberle krediye ulaşımda kolaylaştı. Geç ödenen borçlar ve krediler nedeniyle tam 11 buçuk milyon kişi kara listede.  Bu yıl 400 bini aşkın kobiyi 50 bin liraya kadar kredi imkanı getirildi. Odalar yine şirketlere nefes kredisi imkanı sundu. İstihdamı artırmak için devlet prim desteği imkanı tanıdı. Bu destekle bir işçi çalıştıran işverenin maliyeti 773 lira azalıp 1404 liraya geriledi.Hazine destekli kefalette de yeni bir döneme geçildi. Kredi Garanti fonu süreci hızlandırdı 3 haftada tam 80 bin firmaya 50 milyar liralık kredi verilmesi sağlandı. Vergi indirimleri ile birlikte bütün adımlar ekonomideki çarkları çeviren büyümeyi destekledi şirketlere nefes aldırdı. Son adımda esnaf borcunun yapılandırması oldu.

Sizinde emlak, trafik, kira gelir vergisi gibi vergi borçlarınız mevcut ise yapılandırma başvurusunda bulunarak taksitleri düzenli ödeyerek vergi affından yararlanabilirsiniz. 2017 yılında Maliye Bakanlığı 3 kez vergi sicil affı yasasını uyguladı. 2018 yılında yeniden af çıkıp çıkmayacağı henüz belli değil. Maliye Bakanımız başvurular ile ilgili şunları söyledi;

“Vatandaşlarımız, ‘önceki kanunlarda süre nasıl olsa uzatılıyordu, bunda da olur’ diye düşünebilirler. Asla böyle bir şey söz konusu değil. Haziran ayının sonunda başvurular bitmiş olacak. Vatandaşlarımızdan özellikle rica ediyorum, başvurularını son güne bırakmasınlar. ‘Son gün geldik, bu başvuruları yapamadık, süre uzatın’ demesinler. Önümüzde 10 gün var. Bu hafta boyunca cuma günü mesai saati bitimine kadar müracaatlarını yapsınlar. Araya bayram tatili giriyor. Hafta sonu, arife günü, bayramda vergi dairelerimiz, posta idareleri açık olmayacak. Bayram bittikten sonra çarşamba, perşembe ve cuma günü gece saat 24.00’e kadar vergi dairelerimiz açık olacak. İnternet ortamında müracaat, zamana bağlı değil. Bayram da dahil olmak üzere internet üzerinden 7/24 başvuru imkanı var. Vatandaşlarımız bayram süresince yeniden yapılandırma kanununa internet ortamında müracaat edebilir. Dolayısıyla bütün ödeme kanallarını açık tuttuk.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git