Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


2 Yılda 1 Milyona Yakın Solucan Üretti

2 Yılda 1 Milyona Yakın Solucan Üretti
304 kez okundu.

Tarım sektöründe özellikle son günlerde pek çok popüler iş bulunuyor. Özellikle solucan gübresi işi, resmen üreticinin yeni umudu haline geldi. Vatandaşların çok büyük bir ilgi gösterdiği bu sektör, batıdan doğuya pek çok insanın yeni geçim kaynağı haline geldi. Özellikle bazı vatandaşlar bu alandan oldukça şaşırtıcı şekilde, aylık gelir elde edebiliyor. O kişilerden biride Aydın’da yaşayan Adem Karasu. Onun solucan gübresi konusundaki girişim hikayesi ise tam bir başarı öyküsü olarak biliniyor. Zira o imkansız denilen bir konuyu, yakınlarının şüphelerine rağmen başarmış durumda.

Amerika’dan Getirtti

Aydın’da Kuyucak ilçesinde yaşayan ve organik tarıma ilgi duyan Adem Karasu, son zamanlarda çokça adını duyduğu solucan gübresi işine yönelmek istedi. Bu işin aynı zamanda tarımda verimliliğin arttırdığını öğrendi ve insanlarında bundan sonra doğal yoldan beslenebilmesi adına bu işi tercih etti. Bundan iki yıl önce solucan gübresi için kolları sıvayan adam, bu iş için Amerika’da bir tanıdığı vasıtasıyla solucanları getirtti. Amerika’dan 5 bin kadar solucan getiren adam, daha sonra Aydın’da bunları besleyip çoğaltarak bu şekilde girişimin büyümesini sağladı. Yaşlı adamın 2 yıl sonra 5 bin solucanla birlikte elde ettiği, solucan sayısı ise 900 bin solucana ulaşmış durumdaydı.

Şimdilerde ise, hem organik tarım, hemde solucan gübresi alanına girmek isteyenlere yardımcı olan adam kendi belirlemiş olduğu fiyatlar üzerinden bunların satışını yapıyor. Solucan gübresinin elenmiş olanını kilosu 10 liradan satan adam, yaşını ise 6 liradan satıyor. Solucanların tanesini ise 25 kuruş üzerinden sattığını belirtiyor.Mahsulde Ciddi Bir Artış Var

Aslında girişimci Adem Karasu’nunda bu konudaki görüşleri dikkat çeken cinsten. Pek çok insanın bu sektöre olan durumun oldukça farklı olduğunu söyleyen yaşlı adam, aslında insanların bu işten iğrendiğini ve pek sıcak bakmadığını söylüyor. Aslında bu solucanların çok büyük bir işlevinin olduğunu belirten Karasu, kendi bulunduğu bölgenin bu iş için çok avantajlı olduğunu dile getirdi. Özellikle Kuyucak’ta solucan besleyerek solucan gübresi üretmenin daha rahat olduğunu belirten adam, bunun için özel bir alanın var olduğunu söyledi. Solucanların her daim çalışması için alanın ışıklandırılmasını sağlayan Karasu, bu sayede mahsul oranında ciddi bir artışın olduğunu sözlerine ekledi. Bunun yanında Karasu bu işe girmek isteyen kişilere ilham olacak şu sözleri konuştu:

“İlk olarak bu işe 5 bin solucanla başladık. Şu anda sahip olduğumuz toplam solucan ise 800 bin ile 1 milyon arasında bulunuyor. Bu tamamen organik bir gübredir. Bir ağaca bunu verdik ve bu ağacın beş yıldan beri gübre ihtiyacı artık bulunmayacak. Solucan üretiminide hayvan gübresini bu hayvanlara vererek tamamlamış bulunuyoruz. Bu gübreyi öncelikle kendi alanımda kullandım. Gerçekten çok faydalı oldu. Şimdi ise park ve bahçelerde kullanılır durumda. Önce solucan gübresi ile bu işe başladık, şimdilerde ise hem solucan hemde gübre satışını yaparak yolumuza devam ediyoruz.” diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git