Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


1,9 Milyar Dolar Tasarruf Sağlandı

1,9 Milyar Dolar Tasarruf Sağlandı
178 kez okundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, e-devlet hizmetinde kullanıcı sayısının 37 milyonu aştığını söyledi. E devlet üzerinden şu anda hizmet veren kurum sayısının 428 olduğunu belirten bakan, hizmet sayısının ise 3 bin 61 olduğuna değindi. Kamuya dair tüm hizmetlerin yıl sonuna kadar e-devlet üzerinden verilmesi için çalıştıklarını belirten bakan, bunun için yoğun çalışmanın halen devam ettiğini belirtti. Bunu hükümet olarak çok önemsediklerini belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı Arslan, gerekli olan altyapının yapıldığını söyledi. 2016 yılında bu alanda e-devlet için yapılan yatırımın 203 milyon Türk lirası, olduğunu belirten Bakan, bu yapılan çalışmalarla birlikte 1 milyar 900 milyon liralık dev bir tasarrufun oluşturulduğunu söyledi. Bunun yanında Bakan, bu yıl yapılacak olan e-devlet hizmetleriyle ilgili daha büyük tasarruf rakamlarının beklendiğini ve bunun iki milyar lira üzerine çıkabileceğini duyurdu. Bakan ayrıca e-devlet konusunda konuşmasına şu şekilde devam etti:

“E-devlet kullanıcılarının sayısı 37 milyonu devirmiş durumda. E-devlet ve siber güvenlik alanında yeni stratejiler belirlemiş durumdayız. Haberleşme konusunda ise dünyanın en iyi haberleşme altyapılarından birine sahibiz. Fiber uzunluk şu anda 325 bin kilometreyi aşmış bir vaziyette. Geniş bant toplam abone sayısı ise 68 milyona yaklaştı. Bunun 56 milyonluk kısmı mobil geniş bant abonesi. 2 milyon 200 binde sabit fiber abonesi var. Yani bilişim sektörünün en iyilerinden biriyiz.” diye konuştu.

4 Bin Yerleşim Yerine Hizmet GötürüldüAhmet Arslan, aynı zamanda günümüzde yapılan iletişim hizmetlerine ilişkinde geniş çaplı olarak bilgiler verdi. Buna göre sabit, genişbant ve internet abone yoğunluğunun arttığından bahsetti. Ahmet Arslan’ın yaptığı açıklamalara göre ise, internet erişimlerinin hepsinde belirli bir artış bulunuyordu. Ancak bakan ilerleyen zamanlarda konu hakkında daha büyük hedeflerin olduğunu belirtti. Buna göre internet abone yoğunluğu yüzde 14 rakamından yüzde 30’a, mobil genişbant abone yoğunluğunun yüzde 71 oranından yüzde 100’e çıkarılması planlanıyor. Bunun yanında en az 100/mbit interneti olan hane oranında da artışın olması bekleniyor. Her yerden internet erişimine ulaşılması mümkün hale getireceklerini belirten Bakan, bunun için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirtti.

“Hükümet olarak teknoloji konusundaki yatırımlarımızı sadece kentlere değil, kırsal kesimlere de ulaştırmayı planlıyoruz. Bu şekilde kırsal kesimlerde de teknolojinin yaygın bir şekilde kullanılması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu projeler sonrasında kurulan altyapılar sayesinde, kırsal kesimlerde yaşamakta olan kişilere de 3G veya 4.5G teknolojisinde hizmet sunuyoruz. Bugüne kadar Evrensel Hizmet projesine bağlı olarak, yaklaşık dört bine yakın yere sabit ve mobil geniş bant hizmetini götürmüş durumdayız. 2020 yılına geldiğimizde ise, ulaştığımız kırsal kesim sayısını arttırmayı planlıyoruz. 2020 yılına geldiğimizde ise en az 3 bin yerin daha bu hizmetlerden faydalanabilmesi için çalışmalarımız hızlı bir şekilde sürüyor. Bunların kuruluşu sırasında eş zamanlı olarak teknoloji firmalarıyla çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuşarak konuşmasını sonlandırmış oldu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git