16 Bin 750 Genç İçin Hibe Verilecek

16 Bin 750 Genç İçin Hibe Verilecek
250 kez okundu.

Günümüzün en çok merak edilen ve sorgulanan konularının başında hibe yer alıyor.  Geçtiğimiz günlerde nihayet bu konuya ilişkin bakanlıktan bir açıklama geldi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, binlerce insanı ilgilendiren hibe konusunda yüz güldüren gelişmeleri açıklamış oldu. Buna göre önümüzdeki günlerde başlayacak olan hibe için vatandaşları önemli avantajlar bekliyor. Bu imkanlardan yararlanmak isteyen kişiler için toplantı sırasında başvuru tarihleride açıklanmış oldu.

2016 ile 2018 yılları arasında genç çiftçiler için verilmekte olan 30 bin TL oranındaki hibe kredinin verilmesine devam edildiğini söyleyen bakan, bu şekilde binlerce genç için yeni bir çalışmanın içinde olduklarını belirtti. 2016 ve 2017 yılları içinde başarı içinde devam eden ve yüksek bir talebe ulaşan projeden yararlananların sayısı ise 31  bin kişi olarak belirlendi. 31 bin kişiye verilen toplam hibe oranı ise bu iki senelik dönemin içinde 933 milyon lira oldu.

Konuya ilişkin konuşan Fakıbaba, bu hibe oranının 723 milyon lirasının küçükbaş ve büyükbaş hayvan projeleri için, 110 milyon liralık tutarının arıcılık projeleri için, 100 milyon lirasının ise bitkisel alanda yapılan üretimler için harcandığını belirtti. Buna yönelik 17 bin 698 gence destek verilirken, 104 bin 99 büyükbaş hayvan ve 240 bin 551 adet koyun ve keçi teslim edilmiş oldu.Aynı projenin içinde bulunduğumuz yılda da devam edeceğini belirten bakan konuşmasına şu şekilde devam etti. “Bu yıl içinde hayvanlar tıpkı geçen yıllarda olduğu gibi, genç çiftçilerimize Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından teslim edilecek. Genç çiftçilerin bu alanda sorun yaşamaması için, çalışmalarımızı Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği ve Koza Tarım Satış Kooperatifleri ile birlikte koordineli şekilde yürüteceğiz. Bütçenin kalan kısmını ise, ipekböceği yetiştiriciliği, bağ ve üzüm bitkileri için bahçe tesisi, serbest sistem tavuk yetiştiriciliği, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği gibi alanlarda değerlendireceğiz. Bu yıl aynı zamanda diğer yıllardan daha farklı olmak üzere, çok yıllık yem bitkisi üretimi için ve ana arı ve arı sütü üretimi için pek çok projenin başlatılmasını sağlayacağız.

Başvurularda Para Alınmıyor

Bakan aynı zamanda ilgili projede kullanıcıların diğer merak ettiği konulardan biride cevap vermiş oldu. İlgili projelerin 2 Nisan tarihinde başladığını ve 30 Nisan’a kadar süreceğini söyledi. Bunun yanında başvuru için herhangi bir ücrette alınmayacak. Bakan sözlerine bunları ekleyerek konuşmasını sonlandırmış oldu:

“Hibe desteğinden faydalanmak isteyen genç çiftçilerin, ilgili tebliğin yayımlandığı tarih içinde 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Aynı zamanda çiftçilerin 41 yaşından gün almamış olması başvuru sırasında diğer sorgulanan şeylerden biri. Bunun yanında daha önceden herhangi bir hibe programından yararlanmamış olması, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi, ücretli şekilde çalışma gibi şartlarda bulunuyor. Bu şartlardan herhangi birini taşımayan kişilerin ise, başvuruları geçersiz olarak sayılacak. Proje her aşamasında ilgili ekip tarafından kontrol edilirken, bu şekilde gerekli olan takibi sağlanmış olacak”. diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git