Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


15 Ülkeye Patates Tohumu İhraç Edilecek

15 Ülkeye Patates Tohumu İhraç Edilecek
104 kez okundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, şu anda üretilen yerli patates tohumlarının 15 farklı ülkeye ihracatının yapılacağını söyledi. Bundan sonraki dönemde ihracata geçeceklerinin bilgisini veren Bakan, konuya ilişkin merak edilen durumları açıkladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, geçtiğimiz günlerde Niğde’yi ziyaret etti. Burada Patates Araştırma Enstitüsüne gelen Fakıbaba, aynı zamanda ihracata yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Patates tohumu konusunda ülkenin artık ihracata başlayacağını söyleyen Bakan, bu konuda önemli bir gelişme katedildiğinin altını çizdi. Özellikle ziyaret ettiği her ilde çok güzel işler yapıldığını söyleyen bakan, bu durumdan dolayı gerçekten çok büyük bir gurur ve mutluluk duyuyorum diye konuştu. Bakan aynı zamanda konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Arkadaşlar bu konuda çalışmışlar ve 8 farklı patates tohumu üretmişler. Bunun 5 türü ise şu anda hazır. Biri özel sektöre verildi. Diğer dördü de yine özel sektöre verilmiş olacak. Özel sektör için 400 ton verildi. Ve 1200 dönümlük alan içinde bunun ekimi yapılacak. Tahmini olarak 15 farklı ülkeye bu ihraç edilmiş olacak. Yani bu yalnızca özel sektör, bu adımdan sonra daha kim bilir nerelere geleceğiz. Yıllık olarak patates tohumuna ayrılmış olan para ortalama 22 milyon dolar, şimdilerde ise bu paranın %80’lik kısmını biz halletmişiz. Artık bundan sonraki dönemde ihracata geçeceğiz.”Yapılacak olan ihracattan büyük bir umut içinde olduğunu söyleyen Bakan, tarım alanında her daim yükselen bir grafik çizdiklerini söyledi. Bu durumunda ihracat verilerine etki edeceğinin bilgisini veren Bakan, bu ihracattan yaklaşık olarak 50 milyon dolarlık bir gelir beklediklerinin bilgisini verdi. Bunları söyledikten hemen sonra ise, şöyle konuştu:

“Türk insanı genel olarak Tarım Bakanlığının faaliyetlerini bilmiyor. Hangi tohumlar üzerinde çalışıldığına dair herhangi bir fikir sahibi değil. Yerli üretim olan çok fazla tohum var ve bunları gittiğimiz her ilde görüyoruz. Bu nedenle artık tarım sektöründe bulunan kişilerin moralinin düzelmesi gerekiyor. Gıda, tarım ve hayvancılık gerçekten en zevkli uğraşlardan biri olarak görülüyor. İnsanlarımız gerçekten çok çalışkan ve bu alanı gerçekten çok seviyorlar. Üretmeye devam eden bütün vatandaşlarımızı yürekten tebrik ediyorum. İnşallah biz ithalat için bundan sonraki dönemde para vermeyiz. 22 milyon dolarlık bir ihracat parası vermek yerine, bundan sonra bize dışarıdan gelecek olan paraya bakarız. Ve ihracat alanında büyük hedeflerimiz var. Şu anda ihracat konusundaki hedefimizi ise 50 milyon dolar olarak belirledik. Gittikçe bu hedeflerimiz de gelişmeye başlayacak. Özellikle vatandaşlarımıza şunu belirtmek istiyorum. Gerçekten bazen zaman zaman büyük zorluklar yaşayabiliyoruz. Ama tarım konusunda ülke olarak sadece Avrupa içinde değil, tüm Dünya’nın en etkili ülkelerinden biriyiz. Ve bu durum her geçen gün biraz daha gelişmeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde ise, bu konuda dünyanın en büyük ülkeleri ile rekabet edebileceğimizi düşünüyoruz.” diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git