14 Ayın En Hızlı Düşüşü Yaşandı

14 Ayın En Hızlı Düşüşü Yaşandı
186 kez okundu.

Banka kar oranları açıklandı. Buna göre şubat ayının verileri bir önceki Ocak ayına göre yüzde 15.2 oranında bir gerileme yaşadı. Bu veriler ise 14 aylık süreç içinde en hızlı düşüşün olduğunu ispat eden cinstendi. Ocak ve Şubat ayında banka faiz gelirleri 42,7 milyar lira olarak açıklanırken, faiz giderleri ise 27,1 milyar olarak açıklanmış oldu. Açıklanan rakamlar ise bu sektörde bulunan kişilere göre tatmin edici bulmadı. Zira sonuçlar pek çok dönemden daha kritik ayrıntılar taşıyordu.

Kar Oranları Açıklandı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu banka verileriyle ilgili derleme bilgileri paylaştı. Buna göre Bankaların içinde bulunduğumuz dönem için elde ettiği kar oranlarıda aydınlığa kavuşmuş oldu. Buna göre bankalar geçtiğimiz ay içinde toplam olarak 847 milyon liralık net bir kar elde etmiş oldu. Bankaların elde etmiş olduğu bu kar oranları ise, önceki aya göre oldukça büyük bir düşüşü yaşadığı görüldü. Bankalar Ocak ayının genelinde 4 milyar 537 milyon liralık bir kar elde ederken, bu şekilde yıla oldukça iyi bir başlangıç yapmışlardı. Ancak yeni gelen verilerle birlikte Şubat ayında ortaya çıkan sonuçların son 14 ayın en büyük gerilemesinin ortaya çıktığı görüldü.

Faize 27 Milyar Lira ÖdendiBunun yanında sektör faiz giderinde de günümüz itibariyle önemli artışlar bulunuyor. 2017 yılında yine aynı döneme göre yüzde 48,9 oranında bir artış elde edilerek 27,1 milyar liralık bir yükselme elde edilmiş oldu. Bunun yanında bankaların faiz tutarlarında bu dönem içinde yüzde 42,6 artış yaşanırken toplam olarak 18 milyara ulaşmış oldu. Bankacılık sektörüne dair toplam faiz gideri ise yüzde 9,8’İ bankalara verilen faizler, yüzde 63’ü ise mevduat faizlerinden oluşmuş durumda. Bankaların faiz gelirleri ise yine geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine kıyasladığımızda yüzde 15,1 oranında artış gösterdi. Ve bu durumdan sonra 20 milyar lirayı aşmış oldu.

Faiz Dışı Gelir Verileri Açıklandı

BDDK verileri aynı zamanda 2017 yılının aynı dönemine göre faiz dışı gelir verilerinide açıklammış oldu. Buna göre bu iki aylık veriler, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 42,1 artış gösterdi. Ve bu artış kapsamında 11,8 milyar liraya ulaşmış oldu. Faiz dışı gelirlerde yer alan ücret ve komisyon payınında paylaşılan verilerde yüzde 12,5 olduğu görülüyor. Bu durum ise ücret ve komisyonların geçen yıla oranla yüzde 16 arttığını ve 1,5 milyar lira olarak gerçekleştiğini ortaya çıkarmış oldu.  Geçtiğimiz ayın sonuyla birlikte nakdi krediler üzerinden alınan komisyon ve ücretlerdeki toplam tutarı 672 milyon lira olurken, gayrinakdi kredilerden alınan miktarın ise 794 milyon lira olduğu tespit edilmiş oldu.

Bankaların tüm bu hizmetler üzerinden elde etmiş olduğu toplam gelir ise, ocak ile şubat aylarında toplam olarak 4,9 milyar lirayı aşmış oldu. Bankacılıkla ilgili tüm hizmetlerden elde edilmiş toplam gelirin payı ise, bu alanda yüzde 42 olarak açıklanarak bu şekilde kayıtlara girmiş oldu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git