Dükkan Açmak

Yeni bir iş fikri bulmak

Yeni bir iş fikri bulmak

İş fikri nasıl bulunur

Hepimizin hayalidir farklı bir iş fikri bularak zengin olmak. Yeni bir iş fikri nasıl bulunur, inceleyelim.

Yeni bir iş fikri bulmak için anlam yaratmak

Birçok yeni fikri olan ya da hâli hazırdaki yatırımlarını genişletmek isteyen girişimciler ile konuştuk. Hepsinin ortak
hayali çok para kazanmaktı. Bu yüzden bütün motivasyonlarını bunun üzerine kurmuşlardı. Bu düşünce bazı problemlere yol açıyordu. Fikirlerin iş planı çalışmasını yaparken, odak noktası hep rakamlardı: Maliyetler, satışlar, oranlar, grafikler, pazar araştırması raporları, uzman raporları vs. Bunların hepsinin bağlı olduğu çok önemli bir faktörü bütün fikir sahipleri göz ardı ediyordu: “Anlam”.

En iyi ve ilginç iş fikrini bulmak istiyorsanız ancak fikriniz bir anlam yaratmıyorsa, hazırladığınız muhteşem raporların, istatistiklerin ya da aldığınız uzman görüşlerinin sizi bir yere götürmeyeceğini söyleyebiliriz. Bu noktada aslında bir bakıma yalnızsınız. İşin en önemli kısmında fikrinizin dünyaya nasıl bir anlam katacağını düşünmeniz ve hissetmeniz gerekiyor. Görüştüğümüz birçok fikir sahibi ve girişimcinin kaçırdığı temel nokta buydu. Zamanlarının ve enerjilerinin %95‟ini maliyet ve gelir hesaplarıyla harcıyorlardı, geri kalan %5‟ini ise fikirleri üzerine düşünüyorlardı. Kaldı ki çoğu bu kadarını bile yapmıyordu. Bu düşünce şeklinin tam tersine dönmesi gerekiyor.

İyi bir iş fikri bulmak için zamanınızın önemli bir kısmını fikrinizin insanlara ve dünyaya ne kattığını düşünerek harcamalısınız. Para kazanarak anlam yaratamazsınız, anlam yaratarak para kazanabilirsiniz. Bunu yapmadığınız zaman “para-iş kısır döngüsü” ne giriyorsunuz. Döngü şu şekilde düşünerek başlıyor:

Para kazandıran işler

Param yok iş yapamıyorum, iş yapamadığım için param yok.”
“İş yapamıyorum param yok, param olmadığı için iş yapamıyorum.

Bu kısır döngüyü kırmanın yolu para kazanmaktan geçmiyor. Para, bir değişim aracı. Henüz dünyada para yokken insanlar ellerindeki varlıkları takas ediyorlardı. Takas yapabilmeniz için üç şart gerekiyor: Öncelikle sizin istediğiniz şey karşıda olacak. İkinci olarak, karşının istediği şey sizde olacak. Üçüncü olarak da, her iki taraf da bu değişimden yarar sağlayacağını düşünecek. Aslında para sadece takası kolaylaştırdı. Para, genel kabul görmüş bir kâğıt olarak hayatımıza girdi. Bu yüzden bizim “Param yok, iş de yok. Nasıl para kazanırım?” sorusu yerine, “Benim ürettiğim ya da sahip olduğum şeyi insanlar neden alsın?” sorusunu sormamız gerekiyor. Eğer elinizde takasa değer bir şey varsa, emin olun paranız (kazancınız) da olacaktır. Paranız olursa iş yapabilirsiniz, iş yaparsanız daha çok paranız olabilir. Gördüğünüz gibi olumsuz kısır döngü kırılıp, olumlu bir döngü haline dönüşebiliyor.

Bahsedilen olumsuz kısır döngüyü kırmanın yolu bakış açınızı tamamıyla değiştirmekten geçiyor. İnsanların sizden değecek olan şeyleri alabilmeleri için, anlam yaratmanız gerekir. Şu soruları kendinize sorarak fikrinizin anlamını sorgulamaya başlayabilirsiniz:

  • Hayalinizdeki iş fikriniz dünyayı daha güzel bir yer haline getiriyor mu?
  • Fikriniz yanlış olan bir şeyi düzeltiyor mu?
  • Fikriniz iyi olan bir şeyin sonunun gelmesini engelliyor mu?
  • Fikriniz insanların yaşam kalitesini yükseltiyor mu?

Yeni iş fikirleri

Bu dört temel soru ilk bakışta oldukça kolay görünüyor. Ancak, bunların üzerine çok iyi düşünmek gerekiyor. Eğer büyük bir ağaç dikmek istiyorsanız, küçücük bir fidanla başlarsınız. Ancak eğer o fidanda zararlı bakteriler varsa, ağaç büyüdüğünde ya çürür ya da sağlıksız bir şekilde büyümeye devam eder. Yanlış bir başlangıç yanlış sonuçlara götürür. Bu soruların cevaplarını mümkün olduğunca somut şekilde vermelisiniz.

Yeni bir iş fikri bulmak

Örneğin kahve yatırımı yapmak isteyen bir girişimcinin, “kaliteli kahve üretmek” şeklinde ifade ettiği amacı somut değildir. Buradaki “kaliteli” sözü havada kalmaktadır. Herkes bu sözcüğü farklı şekilde algılayabilir ve yorumlayabilir yeni ve daha önce yapılmamış iş fikri bulmak isteyenler. Bu yüzden; açık olmayan, kolay anlaşılmayan ve akılda kalmayan bir cevap motive edici cevap olmayacaktır. Bunun yerine “boş zamanları keyifli hale getirmek” daha anlam odaklı bir cevap olabilir. Böylece ürününüzle ilgili her türlü düzenlemede düşüneceğiniz tek şey “boş zamanları keyifli yapmak” olacaktır.

Burada karıştırılmaması gereken şey, bu cevabın sizin potansiyel müşterileriniz için değil sizin için söylenmiş olmasıdır. Bu cevap sizi harekete geçirecek ve yarattığınız anlam üzerine yoğunlaşmanızı sağlayacaktır. Çoğu büyük işletme yöneticisi ya da işlerini yeni kuran girişimciler bahsettiğimiz “anlam”ı vizyon ve misyon bildirileri ile karıştırırlar. Çok kısaca açıklamak gerekirse vizyon; işletmenin gelecekte kendini nerede gördüğünü, misyon ise o yola nasıl gideceğini gösteren ifadelerdir. Bir girişimcinin işe başlarken düşüneceği şey vizyon ya da misyon bildirisinin nasıl olacağı değildir.

Para kazandıran yeni iş fikri

Aşağıda örnek olarak Türkiye‟de tanınmış bir perakende (avm zinciri) firmasının vizyon bildirimi var: “Modern perakendecilikte Türkiye ve çevre ülkelere yayılma ve tüketici beklentilerinin hep önünde olma stratejisiyle, farklı formatlarda hizmet vererek tüketiciye en yakın olmaktır.” Şimdi bunu okuyun ve geriye doğru yaslanıp bir düşünün: Perakendecilik sektörüne girmeyi düşünüyorsunuz. Yukarıdaki ifade size bir şey ifade ediyor mu? Ya da sizin yanınızda çalışacak olanlara bir şey ifade eder mi? Cevabınızı duyar gibiyiz: Kocaman bir hayır! Bunun yerine, “Alıcıya herkesten daha yakın olmak”, daha basit ve daha somut bir cümle olurdu.

Bu durumda söz konusu firma müşteriye yakın olmak için gerekenleri belirler ve onları uygulayabilirdi. Çünkü onların katacağı en büyük anlam bu şekilde olabilirdi. Bu güzel kelimeleri bir gün işinizi çok büyüttüğünüz zaman medyayı ve ortaklarınızı etkilemek için kullanabilirsiniz. Jeffrey Abrams‟ın “The Mission Statement Book” (1999) adlı kitabında bir araştırmanın ilginç sonuçlarına yer verilmiş. Abrams, ABD‟nde 301 şirketin bildirgeleri üzerinde yaptığı araştırmasında hangi kelimelerin en çok tekrar ettiğini araştırmış.

Para kazandıran işler

Kelimeler ve tekrar sayıları şöyle:

● “Müşteriler” 211 kez,
● “Kalite” 169 kez,
● “Lider” 106 kez,- 16 –
● “Toplum/topluluk” 97 kez,
● “En iyi” 94 kez,
● “Mükemmeliyet” 77 kez…

Dikkatinizi çektiyse bu kelimelerin hiçbiri harekete geçirici ya da anlam yaratıcı değil. Hepsi olabildiğince soğuk ve soyut duruyor. Ekonomide temel bir kural vardır: Çok olan şeyin değeri düşük, az olan şeyin değeri yüksektir. Bu teoriye göre bile bu kadar çok kullanılan kelimelerin artık kimse için bir şey ifade etmediğini rahatlıkla anlayabiliriz. Yeni pazarlama konusunda önemli kitapları olan ve başarılı bir konuşmacı olarak tanınan David Meerman Scott‟ın çok güzel bir sözü var: “Sizin ürününüz sizin dışınızda kimsenin umurunda değil”. Önemli olan sizin ne söylediğiniz değil, potansiyel müşterilerinizin ne anladığıdır. Evet, ürününüz onların umurunda değil ama sağlayacağı fayda, çözeceği problem veya yaşatacağı güzel anlar onların umurunda.

Yeni ve farklı alışılagelmişin dışında bir iş fikri bulmak istiyor iseniz, etrafınıza bakın, farklı düşünün, ihtiyaçları tespit edin, planlama yapın ve işinizi kurun. Kosgeb iş kurma kredisi kullanın. Kosgeb kredisi ile iş kurmak çok kolay.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İŞ BAŞVURUSU YAP (TEL.NO YASAK)