Dükkan Açmak

Ücretsiz bayilik veren firmalar

Ücretsiz bayilik veren firmalar

Ne iş yapacağınıza henüz karar vermediniz ancak, sıfırdan bir işyeri açarak reklam vb. giderler ile uğramak yerine, bayilik alarak kısa sürede para kazanmayı hedefliyorsunuz. O zaman doğru yoldasınız. Bu yazıda parası olmayanlar için sermayesiz ve ücret almadan bayilik/franchising veren firmalar hakkında örnekler vereceğiz.

Piyasada yeni açılan veya yıllardan hizmet vermekte olan birçok firma, ücretsiz bayilik vermektedir. Firmaların amacı, pazar alanlarını genişletmek ve daha çok müşteriye hizmet sunabilmek iken, ücretsiz bayilik veren firmalar hakkında bilgiler arayanlar ise, bayilik ücreti ödemeden iyi gelir sağlayan bir işyerine sahip olabilmektir. Ancak bu arayış sonucunda, işyeri açmak isteyenler iyi bir firma seçimi yapmazlar ise, sonuç hüsrana dönüşebilmektedir.

Bayilik almak mantıklı mı?

Öncelikle işyeri açmak istediğiniz sektör hakkında detaylı bir araştırma yapmış olmanız gereklidir. Sırf firma ücretsiz bayilik veriyor diye, işyeri açmanız mantıksızdır. Eğer mağaza dükkan veya işyeri açmak istediğiniz bölgede girmeyi düşündüğünüz sektör iyi para kazandırıyor ise, bu konuda iyi bir araştırma yapmış iseniz, ücretsiz bayilik veren firmaları araştırabilirsiniz. Örneğin A marka su firması para almadan bayilik imkanı sunuyor diye, su satışlarının çok düşük olduğu bir bölgede veya çok rakip olan bir yerde su işine girmek mantıksızdır. Bu sebeple daha önce de söylediğim gibi girmeyi düşündüğünüz sektör hakkında çok iyi bir araştırma yapmalısınız. Ben ne satabilirim? İşyerini açmayı düşündüğüm bölgede ne dükkanı ne mağazası iş yapar? Ücretsiz bayilik veren firmalar hangileri? Müşteriler benim hangi hizmetim için para öderler? Ne daha çok tutulur? Burada hangi işyeri eksik? Gibi sorular sonucunda doğru yolu bulabilirsiniz.

Sermayesi olmayanlara işyeri açma imkanı

Ücretsiz bayilik veren firmalar ile anlaşmadan önce iyi bir iş planı yapmalısınız. Belki bayilik için para ödemeyeceksiniz ancak, işyerinin açılışı, ürün alımı, dekorasyon, evrak giderleri, reklam giderleri gibi bir çok kalem hakkında araştırma yapmalısınız. Bu araştırma sonucunu evrak üzerinde inceleyerek ihtiyacınız olan finansmanı tespit edebilirsiniz. Size tavsiyemiz iş planınız içerisinde bulunan finansman bölümü için fazlaca vakit ayırmanızdır. Çünkü kapanan işyerlerinin büyük bölümü maddi imkansızlıklardan dolayı kapanmaktadır. Bir kere işyerinizin ilk aylarda ciddi miktarlarda gelir elde etmeyeceğini hesap etmelisiniz. Sermayesiz bayilik veren firmalar için yapmış oldukları sözleşme sonucunda sizin işyerinizi kapatmanız açısından çokta bir sıkıntı oluşmamaktadır.

Bayilik bedeli istemeyen firmalar

Genelde ücretsiz bayilik veren veya düşük meblağlarda bayilik imkanı sunan firmalar, yapacağınız iş sonucunda kazancı çok yüksek olmayan işlerdir. Bu firmaların bir çoğunun müşteri potansiyeli oluşmamış, yeterli seviyede reklamı yapılmamış, bilinmeyen veya sektöre yeni adım atan firmalardır. Şüphesiz ki iş hayatına atılmak isteyen birçok iş adamı bayilik karşılığında para alınmadığını öğrendiğinde sermayesiz bayilik almak konusunda tereddütte düşecektir. Ancak bir iş yapmak, işyeri açmak için illaki bayilik ücreti ödemek zorunda da değilsiniz. Genelde sermayesiz veya düşük ücretle bayilik veren firmalar mısır, fast food ürünleri, inşaat malzemeleri, çiğköfte firmaları, sektöre yeni girmiş su firmaları vb. firmalardır. Bu firmalar arasında seçim yaparken sunmuş oldukları imkanları ve bayilik sözleşmesini ayrıntılı olarak incelemeli hatta bir bilirkişi ile birlikte incelemenizi tavsiye ederiz. Eğer bu söylediklerimizi yapmazsanız, işler yolunda gitmediğinde her şeyin sorumlusu siz olursunuz.

Bayilik alırken dikkat edilecek hususlar

sermayesiz-bayilik-veren-firmalar

sermayesiz-bayilik-veren-firmalar

  • Firma : Bayilik alacağınızın firmanın sunduğu şartlar, piyasadaki yeri, pazar alanları, satış oranları, net kârı, cirosu vb. Konular

  • Sektörün Durumu : Bayilik almak istediğiniz sektörün, işyerinin bulunacağı bölgedeki genel durumu, kâr oranları, talep ve ihtiyaç durumu.

  • Firma desteği : Bayilik aldığınız zaman firmanın size sağlayacağı avantajlar ve dezavantajlar.

  • Müşteri potansiyeli : Müşterilerin bayilik almak istediğiniz firmanın ürünlerine karşı ilgisi, satış oranları, talep edilme durumu.

  • Bölgesel etkenler : İş yeriniz de satacağınız ürünlerin, bölgede ki genel durumu. (örneğin bir tarımsal ilaç firmasının ulaşabileceği tarım alanları.)

  • Rakipler ve piyasa : Ücretsiz, sermayesiz bayilik veren firmalar ile anlaşarak bayilik almanız durumunda, aynı sektörde hizmet veren rakipleriniz. Bu rakiplerinizin iş yerinize olan mesafesinden tutunda, sizin işyeri açmanız durumunda, müşterilerin sizi tercih etmesi için ortaya koyabileceğiniz farklar.

Yukarıda saydığımız maddeler genişletilebilir. Makalemizde anlatmak istediğimiz asıl konu, iyi bir plan yapmadan, sırf ücretsiz diye, bayilik almamanızdır. İşyeri açmak çok kolay ancak, “battı” damgasını yiyerek iş yerinizi kapatmak hayatınız boyunca ödemeniz gereken kötü sonuçlara neden olabilir. Ticaret elbet risktir ancak, akıllı oynamaz iseniz, belki de elinizde ki bir atımlık barutunuzu, sermayesiz bayilik veren firmalar yüzünden bitirebilirsiniz. Allah çalışana, emek verene verir elbet ama siz yine de dikkatli olun, iş planını atlamayın, analiz edin, gözlemleyin, karar vermeden önce birkaç defa daha düşünün. Bilen birine sorun. Hayırlı kazançlar dileğiyle.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
  1. manisa kula dedi ki:

    Hijyene cok onem veririm ve asciligim %50 temizliktir pide pizza hamurlari ni taze ve kendim yaparim aparatif yiyecekler yapabilirim ayrica ayakabi imalat yapabilirim satis da yapabilirim sermayem veya bir belgem yok ama kendime guveniyorum bana yardimci olursaniz sevinirim

İŞ BAŞVURUSU YAP (TEL.NO YASAK)