Dükkan Açmak

Ücretsiz bayilik veren firmalar ve kazanç miktarları

Ücretsiz bayilik veren firmalar ve kazanç miktarları

Parası olmayan ve bayilik alarak iş kurmak isteyen girişimci gençlerin elinden tutan birçok şirket ve firma mevcut. Bu firmaların bir çoğu sermayesi olmayanlardan para almadan isim haklarını veriyorlar. Bu bayilik sistemine giriş yapmak isteyen gençlerin, iş kurmadan önce yapmaları gereken doğru sektörü seçmektir. Ayrıntıları birlikte inceleyelim.

Bayilik için neden ücret alınır?

Ülkemizde orta ve büyük ölçekli işletmelerin bir kısmı bayilik vererek pazar alanını genişletme çabası içerisindedir. Bazı firmalar ücretsiz bayilik verirken,  bazı firmalar ise bayilik karşılığında belirli bir ücret talep etmektedirler. Firmaların bazılarının Türkiye pazarında potansiyel bir müşteri grupları ve markalaşmış bir firmaları vardır. Bu firmalar kuruldukları bölgede iyi satış yaparlar ve kâr oranları yüksektir. Yapmakta oldukları işin büyümesi tüm Türkiyeye veya yurdun belli bölgelerine yayılmasını isterler. Bu sebeple bayilik ve franchise verirler. Bayilik alan kişilerden belirli oranlarda isim kullanım hakkı, kâr ortaklığı, veya başka kalemlerde para alırlar. Hem firmaya ait ürünler satılır, hemde satış yapan firmaların kazançlarına ortak olurlar. Bayilik sayısı büyüdükçe, kazançları daha da çoğalır. Bu sebeple firmalar gelir elde etmek adına verdiklerin bayilik karşılığında para talep ederler. Bazı firmalar  ise, gerçekten işletmecisine sabit bir gelir getirir. Bilinen bir firmanın yeni bir şubesinin açılması yeni bayisinin oluşturulması o firmayı yeni açılan bir firmaya oranla, reklam yapmak, piyasada prestij oluşturmak zorunda bırakmadan direk olarak para kazanmaya başlamasını sağlar. Sektörde prestij sahibi bir firmanın adını kullanarak yeni bir işyeri (bayilik) açan kişi ise, o firmanın prestiji sayesinde sabit bir gelir elde eder. İşte bayilik ücreti alınmasının nedeni budur. Ücretsiz bayilik veren firmalar da bu durum farklıdır.

Firmalar neden ücretsiz bayilik verir

Ücretsiz bayilik veren firmalar ın genel itibariyle amaçları, firmadan bayilik almak için yoğun ilgi olmaması, büyümeyi hedefleme, Ülkenin her köşesine ulaşabilme amacı, daha fazla sayıda bayi açarak işleri büyütme amacı olarak sıralanabilir. KOSGEB DESTEKLİ BAYİLİK VEREN FİRMALAR hibe kullanarak işyeri sahibi olmanızı sağlar.

Bayilik almadan önce girmeyi düşündüğün sektör hakkında ayrıntılı bir araştırma yapmak zorundasınız. Bu kapsamda size ücretsiz bayilik veren firmanın satış marjını, kâr oranını net olarak bilmeniz gereklidir. Öyleki sadece bilinen bir firma olduğu için ayrıca ücretsiz bayilik verdiği için, bilmediğiniz bir işe girişmek, sizi kötü bir sona sürükleyebilir. Bu kapsamda, ücretsiz bayilik veren firmalar ile anlaşmadan önce, işyeri açarken yaptığınız gibi sıkı bir araştırma yapmalısınız. Dükkan açmak istediğiniz sektörde, size bayilik verecek firmaları ve bu firmaların sizlere sunduğu avantajları ve dezavantajları, bayilik ücretlerini, şartlarını masaya yatırıp, satış oranları ve kâr marjlarını da değerlendirerek iyi bir karar vermeniz tavsiyemizdir. Bazı firmalar vardır ki, ürünlerini satabilmeniz için bayilik almanız gerekmez. (Genelde gıda ürünleri, nalburiye ürünleri vb.) Çeşit olması adına bilinen markaların ürünlerinin bulundurulması mantıklıdır. Ancak sermayesiz bayilik veren firmalar hakkında ön yargılı düşünmeden önce mutlaka iyi bir araştırma yapın.

Bayilik almanın avantajları nelerdir?

Bayilik almanın avantajları olarak aşağıdaki maddeler sayılabilir;

 • Belirli oranlarda kar marjı: Extra bir yatırım yapmadan belirli oranlarda kar marjına sahip olursunuz.
 • Popülarite olanağı :  Bayilik veren firmaların popüler olmaları nedeniyle işyeriniz bu popülariteden faydalanır.
 • Popülarite olanağı : İşyerinizde genel anlamda her sezon bayilik veren firmaların ürünlerini satacağından, ürün ve moda araştırması veya yeni durumlara uyumluluk için herhangi bir harcama yapmanıza gerek kalmayacaktır.
 • Reklam : Büyük bir firmadan bayilik aldıysanız, işyerinizin de sattığınız ürünlerin reklamı firma tarafından yapılacaktır.

Bayilik almanın dezavantajları

 • Bayiye bağımlıklık : Dükkanın dizaynından tutunda, sattığınız ürünlere kadar işyerinizin her bölümünde bayiye bağımlısınız. İstediğiniz herşeyi yapamazsınız. Bu sizin kendi işyeriniz de bir çalışan gibi görünmenize neden olacaktır.
 • Konsept değişikliği :  Kendi işyerinizde işler iyi gitmediği zaman bir kampanya veya satılan ürünlerin değişikliği gibi bir yöntemle birşeyler yapmaya çalışabilirsiniz. Ancak bayiler için bu söz konusu değildir. Firmanın prensiplerinin dışına çıkamazsınız.

Bayilik veren firmalar ile anlaşarak herhangi bir firmanın bayisini açanlar için daha birçok madde sayılabilir ancak, kendi işyerinizde başkasının işini yapıyor olmanız, en büyük dezavantaj olduğunu bilmenizi isterim.

Hangi firmalar bayilik ücreti istemiyor?

Web sitemizin bayilik veren firmalar bölümünde birçok ücretiz bayilik veren firma bulmanız mümkündür. Bu firmalar bayilik için herhangi bir ücret talep etmese de, bayilik şartnamelerini incelemenizi tavsiye ederiz. Yeni bir işyeri açmak, dükkan açmak, umut verici olsa da, borca batarak işyerinizi kapatmak ta bir okadar zordur. Bu nedenle seçiminizi yaparken iyi düşünün iyi karar verin. Ülkeyi dolaşın, aynı işi yapanlar ile görüşün, bayileri gezin, en çok tercih edilen ürünleri araştırın. Fikir edinin, öğrenin. Tüm bu araştırma sonucunda Zararlı çıkmazsınız. Tercih sizin.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Sanliurfa dedi ki:

  24 yıldır tekstil üzerin e üretim yapmakta olan bir firmada muhasebe müdürlüğü yapmaktayım. Kanunlardan hesaplardan biktigim için kendimi yeni bir iş kurmak istiyorum. Tekstil makinalari yedek parça ve yağları konusunda çevre ve pazar sıkıntım yok sadece yeterli sermayem yok. Sektörde sevilen ve herturlu referansı verebilirim.

 2. Sanliurfa dedi ki:

  Tekstil üzerine üretim yapmakta olan bir firmada
  Muhasebe müdürlüğü yapmaktayim

 3. torbalı dedi ki:

  Merhaba ben serap. İzmir’in torbalı ilçesindeyim. Burda tesettür giyimde tek firma var ve maalesef 150.000 nüfuslu bir ilçe için oldukça yetersiz. Üstelikte çok pahalı olduğu için talep az. Tesettür giyim bayiliği istiyorum ve daha öncede çalıştığım bir departman. Ayrıca bende tesettürlüyüm. Ve çevremdeki herkes tesettürlü bu konuda çok mağdur. Başka ilçelere gidip alışveriş yapıyorlar. Bunun için yardımcı olursanız sevinirim.

 4. sancaktepe dedi ki:

  Daha önce ön muhasebe ve sekreterlik yaptım.Şimdi bayilik alıp dükkan açmak istiyorum.
  maalesef sermayem yok bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 5. Seyhan dedi ki:

  Kına ve sabun paketleme istiyorum cevap bekliyorum ınşallah yorumlarımızį bir an önceokuyup bize dönersiniz

 6. ankara dedi ki:

  bayilik almak istiyorum

 7. giyim üzerine dedi ki:

  Giyim bayan üzerine erkek de olabilir bayilik istiyorm bende ücretsiz olarak sermaye m yok issisizmm kendi işimi yapmak istiyorm artık ve tecrübem var

 8. Keleş motaj iş dedi ki:

  Motaj iş yapmakistiyom evdeyim bana ulasa bıllırsınız

 9. Çiğ köfte dedi ki:

  Ücretsiz bayilik almak istiyorum

 10. Çiğ köfte dedi ki:

  Bayilik almak istiyorum

 11. Tekstil dedi ki:

  Baayilik istiyorum

 12. Tekstil dedi ki:

  Bayilik almaak istiyorum giyim tesettür gibi ücretsiz bayilik almak istiyorum

 13. her türlü ücretsiz bayilik dedi ki:

  Gida sektöründe calıştım bayilik almak istiyorum suan issizim ve hic bir sernayemde yok artık kendi isimi yapmak istiyorum ve girişimciyim kalkamıyacağım yükünde altına girmem….

 14. Davetiye katlama şeker kına katlama kalem montaslama dedi ki:

  Gıda üzerine dönerci gibi iş yapmak istiyorum ama param yok gıda işleri yapmak istiyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz

 15. farketmez dedi ki:

  Ücretsiz bayilik veren firma arıyoruz ekip ve aracımız mevcut

 16. tekstil giyim bay ve bayan cocuk dedi ki:

  Almanyada Baby ve bayan cocuk giyim üzerine bayilik veren firmalar ariyorum lütfen Bana Mail yazin.

 17. Kına paketleme veya sabun paketleme dedi ki:

  Evde iş yapmak istiyoruz.

  1. Kına paketleme veya sabun paketleme dedi ki:

   Bu isi seviyorum ve yapmak istiyorum

 18. gıda restaurant lokanta fast food.... dedi ki:

  Merhaba ben Ahmet kirdar gida sektorunde is yapmak istiyorum nasil yardimci olabilirsiniz.Iyi gunler

 19. hakan sert dedi ki:

  bayilik almak istiyorum

  1. Sabun paketleme dedi ki:

   Size dönüldü mu

İŞ BAŞVURUSU YAP (TEL.NO YASAK)