Dükkan Açmak

Ramazanda para kazanmanın yolları

Ramazanda para kazanmanın yolları

Ramazan ayında para kazanma yöntemleri

Her ay olduğu gibi, işine önem veren, gelişime açık işyerleri her zaman para kazanmaya devam eder. Buna karşın, gelişime açık olmayan, masa başında oturmayı sevip gelişim için herhangi bir faaliyet sergilemeyen esnaf ve girişimciler ise, bu ay büyük kayba uğrarlar. Bu nedenle gelişime açık olup, sezonun gerektirdiği şekilde işimizi ve işyerimizi konumlandırmamız gereklidir.

Ramazanda para kazanmak

Ramazan ayında diğer aylardan farklı olarak, ülkemiz genelinde, oruç ibadeti icra edilir. Bu ibadet gereğince, sahur ve iftar vakitlerinde gıda tüketimi yapılır ve diğer zamanlarda insanlar ya iftar vaktinin gelmesini beklerler, veya iftar sonrasında oruçlu iken yapamadıkları şeyleri yapmakla yani, birşeyler yemekle geçirirler. Bu sebeple diğer günler yoğun olarak çalışan, gıda satışı yapan, bakkalar, marketler, kahvehaneler, cafeler, pastaneler, lokantalar, restaurantlar, çay ocakları vb. yerlerin satış oranları ve çalışma saatleri büyük bir değişikliğe uğrar. Bu işyerleri ramazanda para kazanmanın yollarını araştırmaktadır.

Ramazan ayında gıda satışı yapan işyerleri

Ramazan ayında dükkanı kapatan birçok lokanta görürüz. Bazıları tadilat işlerini bu dönemde yapar, bazıları ise iftarda ve sahurda müşterilerine hizmet vermeye devam eder. Hepimiz biliyoruz ki, insanlar birşeyler yemeden ve giyinmeden yaşayamazlar. Bu sebeple gıda ve giyim para kazanmak isteyenlerin en büyük hedefleridir.

Ramazanda seyyar satıcılık

Ramazan ayında yukarıda bahsettiğimiz gibi, seyyar satıcılarda güzel para kazanırlar. En çok tatlı, mısır gibi ürünler ramazan ayında satılır. Özellikle iftar saatine az süre kala, tulumba tatlısı satışı kadar para kazandıracak seyyar bir iş olamaz. Ramazan ayında kılınan teravih namazı sonrasında, cami önlerinde satış yapan birçok seyyar satıcı görürüz. Para kazanmak için, sadece biraz düşünmek, insanların ihtiyaçlarını tespit etmek ve bu kapsamda bir iş planı hazırlamak yeterlidir.

Ramazanda oruçlu düşünün

Oruç tutan bir insan, hepimizin bildiği gibi, özellikle iftar saatine yakın saatlerde marketlerde, çarşıda, yiyecek ne görse, hepsini almak ister. İftar saati geldiğinde sanki hiç doymayacak gibi düşünür ve gücünün yettiğince alışveriş yapar. Bu nedenle lokantalar ve cafeler hariç gıda ürünleri satışı yapan işyerleri ramazan ayında en büyük hasılatını iftar saatine yakın saatlerde yaparlar. Eğer sizde gıda ürünleri satışı yapan bir işyerine sahipseniz, ramazan ayında, insanların sıkça ziyaret ettiği yerlere, ramazan ayında çok tüketilen, hurma, tatlı, kahvaltılık gibi ürünleri ön plana çıkarmalısınız. Eğer bir lokantanız veya restaurantınız var ise ve ramazanda para kazanmak istiyor iseniz, iftar ve sahur saatinde bir ramazan kampanyası yapmanızı tavsiye ederiz. Ramazan fix menüsü, ramazan kampanyası, ramazan sofrası gibi değişik isimler kullanarak çeşitli menüler oluşturabilir, kampanyanızı broşürler veya internet vasıtasıya müşterilerinize duyurabilir ve ilgi çekebilirsiniz.

Ramazanda cafeler ve çay ocakları

Üç beş yıl önce Ramazan ayını Erzurum’ da karşılamıştım. İftar saati sonrasında çarşı merkezinde bulunan çay ocaklarının hemen hemen tümünde, semaverler yanar ve duman altında, kıtlama şeker ile tüketilen çayın tadını halen hatırlarım. Geleneksel, ilgi çekici ve dahiyane bir fikir bu. Boş yer bulmak imkansızdı. Peki siz ramazan para kazanmanın yollarının çok zor olduğunumu düşünüyorsunuz.

Ramazanda giyim ürünleri satışı

Ramazan ayında, giyim ürünleri diğer günlere nazaran daha az satılır. Ancak insanlar giyinmek zorundadır ve giyim sektörü olmazsa olmazlardandır. Bu nedenle özellikle ramazan bayramına yönelik stoklamalar ve hazırlıklara başlamış olmanız gerek. Bilindiği gibi bayramlar giyim sektörünün en çok satış yaptığı günlerdendir. Bu nedenle ramazan ayında iftarı bekleyenlerin bazıları giyim mağazalarını ziyaret ederek vakit geçirmek isterler. Onları ramazan ayına layık güler yüzle karşılamanız ve ramazan ayı isimli kampanyalar düzenleyerek para kazanabilirsiniz. Ayrıca halen Ramazan Bayramı için bir çalışma yapmamış iseniz, hemen başlamanızı tavsiye ederim.

Ramazan ayında para kazanmanın yolları okadar çok ki, siz yeter ki isteyin. Tabi gece sahura kadar kahvehanede oturup, sahur yemeğini yedikten sonra ikindiye kadar uyumayı tercih ediyor iseniz, para kazanma fikrini unutun gitsin.

Bereketli ramazanlar ve hayırlı kazançlar dileğiyle.

ETİKETLER:
BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. kırıkhan/hatay dedi ki:

    Restorant .sıhhı tesısat sofor doğalgaz tesısat truzım kalorufor kazanı atesciligi

İŞ BAŞVURUSU YAP (TEL.NO YASAK)