Dükkan Açmak

Müşteri çekmenin yolları

Müşteri çekmenin yolları

Müşteri kazanma taktiği

Mağazanıza, dükkanınıza, işyerinize, internetteki sanal mağazanıza müşteri neden gelmez, neden diğer firmalar tercih edilirken, satış oranlarınız bir türlü yükselmez. Neden hiçbir zaman arzuladığınız hedeflediğiniz satış oranlarına yükselemezsiniz. Müşteriler neden gelmez.  Neden sizi tercih etmez.

Dükkana mağazaya işyerine müşteri çekmek

Dükkanınızı, mağazanızı, işyerinizi açtınız. Herkes gibi sizde para kazanmayı hedefliyorsunuz. Ancak işleriniz bir türlü beklediğiniz gibi gitmiyor. Para kazanamıyorsunuz veya kazancınız beklediğiniz gibi değil. Gelin bu konuyu örneklerle açıklayalım.

Örneğin Kocaeli Karamürsel ilçesinde bir giyim mağazası açtınız. Mağazanız tabiri caizse çarşının göbeğinde. Bu mağazaya gelmesi muhtemel olan müşterileri saymak gerekirse;

  1. Giyim ürünlerine ihtiyacı olupta, dükkanın önünden geçen tanımadığımız müşteriler
  2. Eş dost tanıdık bildik müşteriler
  3. Bir kampanya dahilinde ucuz ürünler satıldığını duyup, gelen müşteriler.

Saydığımız üç maddeye dükkanınızın veya mağazanızın konumuna ve çeşitine göre eklemelerde bulunabilirsiniz. Anlatmak istediğimiz konu şu; Dükkanınıza işyerinize mağazanıza bu saydığımız maddeler haricinde müşteri gelmesi mucizedir. Eğer siz bu saydıklarımız dışında kalan müşterilerin mağazanızı ziyaret etmeleri ve bu şekilde para kazanmayı hedefliyorsanız, hüsrana uğrayabilirsiniz.

Müşteri toplamanın yolları

Müşteri kazanmak için yukarıda saymış olduğumuz potansiyel müşterilerimizi dükkanımıza çekmek için bir fark oluşturmanız gereklidir. Müşterinin sizi tercih etmesi için bir nedeni olmalıdır.

Müşteri neden bizi tercih etmeli

Mağaza, işyeri dükkan açmamızın tek nedeni para kazanmaktır. Müşteri gelirse para kazanabiliriz. Müşterilerin gelmesi içinse tercih edilmeliyiz. Bu sebeple müşterilerin bizi tercih etmesini isteriz. Ancak müşterinin bizi tercih etmesi için geçerli kriterler vardır. Bu kriterlere deyinmeden önce kendimize şu soruyu sormalıyız

Müşteriler neden benim işyerimi tercih etsin?

Ben olsam şuan satmakta olduğum ürünleri nereden alırdın?

Tercih sebebi olmak

Tercih sebebi olabilmek için müşteri gibi düşünerek, alışveriş yapmak isteyenlerin sizi tercih etmeleri için bazı sebepler oluşturmanız gereklidir. Bu sebeplere örnek vermek gerekirse;

  • Kaliteli ürünler satılması

Kaliteli ürünler almayı tercih eden müşteriler işyerinizde bu kritere önem verir. Üç kuruş daha fazla para harcar ancak kaliteden vazgeçmez.

  • Güleryüzlü hizmet

Bazı müşteriler gittikleri işyerlerinde güleryüzlü hizmet beklerler. Ne satılırsa satılsın, bir “Hoş geldiniz buyrun nasıl yardımcı olabilirim” gibi bir hitap tarzı onların alışveriş etmeleri için yeterli bir sebeptir.

  • Tanıdık olmak

Bazıları ise fiyatı, kalitesi, popülerliği veya işverenin müşteriye hitap tarzı nasıl olursa olsun, tanıdığı bildiği ve sevdiği firmadan ucuza veya pahalıya alışveriş yaparlar. Bu firmalardan yaptıkları alışverişlerde “tanıdığım kazansın” mantığını yürütüler. Onlar için önemli olan tanıdıklarının para kazanmasıdır. Yıkılamayan en kalıtsal durumlardan biridir.

  • Ucuz ürünler satmak

Bazı müşteriler ise ekonomik sebepler nedeniyle kalitesi nasıl olursa olsun, ucuz ürünleri tercih ederler, 10 liraya satılan bir ürünü 3 liraya alabiliyorlar ise, nerede ve kimin tarafından satıldığı onlar için önemli değildir. Elbet hiç kimse kalitesiz kötü ürünler almak istemez ama ekonomik şartlar nedeniyle buna mecburdurlar.

  • Ulaşım kolaylığı

Evine işyerine yakın olan mağazaları işyerlerini dükkanları tercih eden müşteriler çoğunluktadır. Bir kilo yoğurt almak için birçok müşteri 5 km. Uzaktaki mağazaya gitmeyi tercih etmez. Yakında bulunan mağazada yoğurt pahalı dahi olsa, mesefesi nedeniyle biraz daha fazla ödemeye razı olur. Ulaşım kolaylığı nedeniyle bu mağazayı tercih eder.

Sizde eğer müşteri çekmek, işlerinizi hızlandırmak, cironuzu yükseltmek istiyorsanız, müşterilerinizin dükkanınıza gelmesi için bu ve buna benzer bir fark oluşturmalısınız.

Siz olsanız nerden alışveriş yapardınız?

Empati denen yöntemi kullanarak, müşteri gibi düşünürseniz, olaya bir adım daha yaklaşırsınız. Hiç kimse, a firmasında 10 liraya satılan bir ürünü b firmasından 15 liraya almak istemez. Ya da hiç kimse, müşterisine hoş davranmayan, yüzüne bile bakmayan bir giyim mağazasından alışveriş yapmak istemez. Belki istediği ürün oradadır, fiyatıda uygundur ama sırf o suratı asık tezgahtarı görmemek için 10 lira fazla öder ve diğer firmayı tercih eder.

Müşteri çekme yöntemleri

Müşteri çekme yöntemleri, müşteri kazanma taktikleri, müşteri çekme duası, müşteri gibi düşünme, İşyerine müşteri neden gelmez, müşteri kazanmak konulu birçok makale okumuşsunuzdur. Bu makalelerin bir çoğunda bir kampanya düzenlemenizi ve elinizde kalan stoğunuzda bulunan ürünleri daha ucuza satarak işlerinizi hızlandırmanızı, animasyon ekibi kiralayarak dikkat çekmenizi bu şekilde müşteri potansiyelinizi yükseltmenizi tavsiye edenler olmuştur. Bu tür faaliyetler gerçekten de müşteri kazanmak için olumlu şeylerdir. Ancak biz böyle şeylerin ileri vadeli olarak sabit müşteri kazandırmayacağını düşünmekteyiz.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte ürünlerini pazarlamak isteyen kişilerin yöntemleri, teknikleri ve stratejileri de değiştir. Artık ürün satmak isteyen firmalar müşterilere kapıdan bacadan camdan vb. Her noktadan ulaşabiliyorlar. Telefonlar edip ürün satmak istediklerini söylüyorlar. Elektronik posta ile ulaşıyorlar, otomobillerin camına broşür bırakıyorlar. Bunun gibi birçok yöntemle müşteriye ulaşıyorlar. Çarşı da camında “İNDİRİM, KAMPANYA” yazmayan hemen hemen hiçbir işyeri yok. Tüm mağazalar fiyatlarını % 70 oranında indirmiş. Ancak fiyatlar yine aynı.

Müşteri tarafından baktığınızda, artık halk bu durumun farkında. İndirim dedikleri şeyin, önce bindirim, sonra indirim olduğunu biliyorlar.

İnsanları kandırarak biryere varamazsınız. Beş para etmeyecek bir ürünü, ederinden fazla bir fiyata müşterinize en fazla bir defa satabilirsiniz. Kazandığınız fazladan 5 Tl. para sizi ihya etmez. Aksine bir çok müşteriyi kaybetmenize yol açar. En iyi reklamın tavsiye olduğunu unutmayın.

Elle tutulur birşeyler yapın. Giyim ürünleri satıyorsanız, gerçekten kaliteli ürünler sattığınızı ispatlayın. En iyisini satın veya piyasada en iyi ürünü en uygun fiyata verin. Bu durumu da işyerinizin camına büyük harflerle KAMPANYA yazmak yerine müşterileriniz ile paylaşın.

Peki nasıl olacak ta, en iyi ürünü en uygun fiyata satacaksınız. En iyi gömlek, en popüler marka olan değildir. En iyi gömlek kumaşı ve dikimi en iyi olanıdır. Araştırma yapın. İnternette sizin bilmediğiniz toptan kaliteli ürünler satan birçok firma var.

Müşteri çekmenin yolları

Müşteri kazanmak istiyorsanız, müşteri gibi düşünün ve elle tutulur, gözle görülür birşeyler yapın, empati kurun, ikili ilişkilerinizi geliştirin, çalışanlarınızı diksiyon kursuna gönderin, güleryüzlü olun, oldurun.

Hayırlı kazançlar dileğiyle.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İŞ BAŞVURUSU YAP (TEL.NO YASAK)