Dükkan Açmak

Meslek lisesi mezunlarına 150 bin lira kosgeb kredisi

Meslek lisesi mezunlarına 150 bin lira kosgeb kredisi

Liselilere Kosgeb’den 150 bin lira yeni işyeri açma kredisi desteği 2016

MEB ile KOSGEB arasında bir protokol yapıldı. Bu protokol gereğince Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesine bağlı, herhangi bir liseden mezun olan öğrenci UGE. katılmadan 150 bin lira işyeri açma kredisi alabilecek. Elektrik, torna-tesviye, matbaa, bilgisayar, sağlık, seramik, bakım ve onarım bölümünü bitiren Lise mezunları bu uygulama sayesinde sevdalı oldukları meslekleri icra edebilecekler ve iş kurarken devlet desteğinden yararlanabilecekler. Bu uygulama KOSGEB kurulduğu günden bugüne kadar, gençlere verilen destekler içinde, lise seviyesine uygulanan ilk girişim niteliğini taşıyor.

Protokol Mesleki Eğitim Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ile KOSGEB Müdürü Sayın Recep Biçer arasında imzalandı.

Meslek liselerinin hangi bölümleri KOSGEB kredisi alabilecek?

Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol gereğince, Makine, Uçak modelleme, Büro yönetimi, Yiyecek içecek hizmetleri, Ulaştırma, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme, tarım, seramik ve cam bölümü, sanat ve tasarım, sağlık, raylı sistemler, radyo ve televizyon, plastik, pazarlama ve perakende, müzik aletleri, muhasebe ve finansman, motorlu araçlar bakım ve onarım, meteoroloji, metalürji, metal, matbaa, laboratuvar hizmetleri, konaklama ve seyahat, kimya, inşaat, hayvan sağlığı, hasta ve yaşlı hizmetleri, halkla ilişkiler, güzellik ve saç bakım, grafik ve fotoğraf , giyim üretim, gıda, gemi yapımı alanı, gazetecilik, endrüstriyel elektronik ve elektrik, el sanatları, eğlence hizmetleri, denizcilik, çocuk gelişimi, biyomedikal cihaz, bahçecilik, ayakkabı be saraciye, aile ve tüketici bilimleri, ahşap teknolojisi bölümlerinde okuyan Meslek Lisesi öğrencileri mezuniyetlerinde 150 bin lira işyeri açma kredisi alabilecek.

Liseliler hangi sektörlerde iş kuracaklar?

Meslek lisesi mezunları öncelikle kendi branşlarında iş kuracaklar. Kendi branşları haricinde iş kuranların taleplerinin kabul görmeyeceği değerlendiriliyor. Bu uygulama, mesleklerin yok olmasını önlemek amacıyla yapıldığı değerlendiriliyor. Bu sebeple, kaynakçı kaynak dükkanı, tornacı, torna tesviye dükkanı açacak.

İşyeri açan liseliler Üniversite okuyamayacaklar mı?

Liseliler, hem kredi alıp işlerini kurucaklar, hemde Üniversite eğitimlerine devam edebilecekler.

Liseli iş kurma desteği hangi program dahilinde verilecek?

50 bin yeni işyeri geri ödemesiz hibesi ve 100 bin 0 faizli kredi YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ kapsamında uygulanacak ve uygulamalı girişimcilik eğitimine gerek kalmaksızın lise öğrencilerine direk olarak kredi verilebilecek.

Mezun olan öğrencileri herhangi bir belge verilecek mi?

Mesleki liseden mezun olan öğrenci, diploması ile birlikte UGE katılım belgesini teslim alacak. Bu belge ile iş kurmak için proje geliştirip kosgep başvurusu yapabilecek. Bu belgeyi almak isteyen sivil vatandaşlar, anlaşmalı kurumlarda boş kontenjan bularak kursa katılmayı amaçlıyorlar. Ancak birçok kişi kursların dolu olmasından dolayı kursa katılamıyor. Kosgeb kurs programının yıllık yapılması nedeniyle de bir sonraki yıla sarkan bu uzun bekleyiş sonunda iş kuracakların büyük bölümü banka kredilerine yöneliyor.

İş kurmak istiyorum ama param yok

En çok KOSGEB başvurusu hiç parası olmayan ve kosgeb tarafından destek değilde, peşin para ödenmesi yönünde ki başvurular olduğu görülüyor. Yüzlerce kişi iş kurmasına rağmen, halen kosgeb’den karşılıksız geri ödemesiz para almaya çalışan ve dolandırmayı amaçlayan birçok kişi mevcut. Kosgeb bu sebeple, kredi vereceği kişileri ince elekten geçiriyor.

Lise öğrencilerine kosgeb neden kredi veriyor?

Meslek liselerinin öğrenim sonunda sosyal hayata atılan gençlerin bir çoğu mesleki eğitim almış olmaları sebebiyle, uzmanı oldukları alanda iş bulma sıkıntısı yaşayabilmektedirler. Bazıları çok bilgili ve yetenekli olmasına rağmen maddi olanaksızlıklar yüzünden iş kuramamaktadır. Kosgeb Müdürü sayın Recep BİÇER bu soruna el atarak, parası olmayan meslek sahibinin de iş kurabilmesini amaçladığını belirtiyor. Mesleki eğitimin boşa gitmesini istemiyoruz diyen sayın BİÇER tüm lise mezunlarını, mezuniyet sonrasında iş kurmak için KOSGEB hizmet merkezlerine davet ediyor.

Meslek lisesinden mezun olmayan, esnaf, ev hanımı ve yeni girişimcilerin ise, 32 saatlik 4 modülden oluşan kursa gitmeleri ve sertifika almaları gerekiyor. Bu sertifika olmadan kosgep desteği alınamıyor. Eğer sertifikanız var ise, sitemiz üzerinden desteklerin nasıl alınacağı ve örnek projeler hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

KOSGEB – MEB ARASINDA İMZALANAN PROTOKOLÜN MADDELERİ

  • Protokol hem Okul Müdürlüklerine hemde Kosgeb Hizmet birimlerine çeşitli görev ve ödevler yüklemiş.
  • Okul Müdürlükleri ve Kosgeb hizmet birimleri koordineli olarak çalışacaklar ve Girişimcilik eğiminin verilmesini sağlayacaklar.
  • Okullarda verilecek Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini Kosgeb birimleri denetleyecek ve uygun bulmaları durumunda onaylayacak.
  • Katılımcıların UGE. belgelerini elektronik ortamda KOSGEB yetkileri onaylayacak.
  • Kosgeb birimleri afiş, broşür, dergi ve seminerle Girişimcilik kültürünün oluşumuna katkı sağlayacak.
  • Okullarda verilecek derslerin içeriği, KOSGEB girişimcilik destek programı dahilinde oluşturulacak.
  • Müfredat değişmedikçe MTEGM tarafından yeni başvuru yapılması gerekmeyecek.
  • Meslek lisesi öğrencilerine meslek lisesi ogrencisi kurs katılım belgesi düzenlenecek.

PROTOKOL METNİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İŞ BAŞVURUSU YAP (TEL.NO YASAK)