Dükkan Açmak

Kosgeb kredisi nasıl alınır

Kosgeb kredisi nasıl alınır

10 maddede kosgep kredisi almanın yolları

Bu makale de sizlere kosgep kredisi nasıl alınır, nereye başvurulur, şartları nelerdir, gerekli evraklar ve belgeler nelerdir konularını ve makale içeriğinde kosgep kredisi almak için yapılması gerekenler madde madde anlatılmıştır.

Kosgep kredisi almak için kurs tarihlerini tespit edin

Kosgep kredisi almak için öncelikle Kosgep girişimcilik sertifikası sahibi olmalısınız. Bu sertifikayı alabilmek için 32 saatlik Kosgep uygulamalı eğitimlerine katılmanız gerekmektedir. Eğitimlere kayıt olmak için kosgeb kurs tarihlerini inceleyerek DETAY bölümünde belirtilen iş birliği yapılan kurumlara kurs başvurusu yapmalısınız. Kosgep uygulamalı girişimcilik eğitimleri programına ulaşabilirsiniz.

70 saatlik eğitim 32 saate çekilmiştir.

Kosgep başvurusu yapmak için iş planı hazırlayın

32 saat süren kosgep girişimcilik eğitimde, kosgep iş planı nasıl hazırlanır? konularında eğitim verilir. İş planında bulunması gereken hususlar nelerdir? Kosgep veri tabanına nasıl kayıt olunur? Kosgep iş planı hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Gibi konular ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Bu kapsamda öğrenmiş olduğunuz bilgiler ile bir iş planı hazırlayarak kosgep’ e başvurmanız gerekmektedir. Kosgep’ e başvurmayı hedeflemiş iseniz, hali hazırda bir iş planınız mevcut olmalıdır. Tek yapmanız gereken iş planınızı kosgep’ in istediği şekle sokmanızdır. Eğer iş planı hazırlamayı bilmiyor iseniz, bu konuda danışmanlık hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Kosgep kredi başvurusunun onay süreci

Kosgep’ e hazırlamış olduğunuz iş planını eğitimde anlatıldığı şekilde sunmanız gerekmektedir. İş planı hem internet üzerinden kosgep veri tabanına aktarılmalı hemde 2 suret dosya halinde çıktı alınarak kosgep hizmet merkezlerine sunulmalıdır. Bu işlem sonrasında kosgep tarafından iş planınızda gerekli incelemeler yapılacak ve incelemeler sonucunda iş planınızın uygun görülüp görülmediği tarafınıza bildirilecektir. Kosgep iş planınızı tamamen reddedebileceği gibi, bazı değişiklikler yapılmasını da isteyebilir. Eğer KOSGEP tarafından bazı değişiklikler yapılması istenir ise bu size bir rapor halinde bildirilir. Raporda belirtilen, yapmanız gereken düzeltmeleri yaptıktan sonra iş planınızı yeniden kosgep’ e sunmalısınız. Bu işlem sonrasında onay süreci yeniden başlar ve kosgep iş planınızı yeniden kontrol eder. Değişiklikler Kosgep veri tabanına da işlenir. Kosgep tarafından iş planınıza onay verildiğinde; almanız gereken makineleri, kurmayı planladığınız tesisi, açmayı düşündüğünüz iş yerini açabilirsiniz.

Kosgep kredi miktarı ne kadardır?

Kosgep yeni girişimci desteği projesi kapsamında, 50 bin lira hibe kredi 100 bin lira 0 faizli kredi vermektedir. Esnaflar, ev hanımları, terör mağdurları ve benzeri alanlarda verilen kosgep kredileri hariçtir.

Kosgep kredisi nereden alınır?

Kosgep tarafından iş planı onaylanan girişimcilere verilmekte olan 50 bin lira devlet destekli hibe kredi ve 100 bin lira sıfır faizli hibe kredi iş planında belirtilen firmalara veya girişimcinin giderlerini ödemek için açacağı banka hesabına yatırılır. Kosgep’ i dolandırarak para almayı daha sonra bu parayı başka işlerde kullanmayı düşünen dolandırıcılar olması nedeniyle, kosgep hizmet merkezleri giderleri faturalı olması kaydıyla belirtilen usul ve şekilde ödeme yapar. Hiç kimse, sahte bir iş planı ile başvuru da bulunarak, sahte veya eş dosttan alınan faturalar ile kosgep hibe kredisi alamaz. Kosgeb denetmeleri bu konuda denetimler gerçekleştirmektedir.

Kosgep kredisi geri ödeme planı

Kosgep tarafından verilmekte olan 50 bin lira hibe kredi devlet desteği ile geri ödemesiz verilmektedir. 100 bin lira hibe kredi ise 2 yıl sonra ödenmeye başlanır ve 8 eşit taksitle 3 ayda bir geri ödenir.

Kosgep hibe kredisi ile işyeri açılır mı?

Kosgep hibe krediler, sıfırdan iş kurmak için verilen hibe krediler değildir. Kosgep Devlet Desteği ile girişimcileri destekleyen bir kredidir. Kosgep’ in mantığı şudur; İş planı yap, işini kur, harcamalarını faturalandır ve yaptığın tüm masrafların %70’ ini KOSGEP’ den geri al.

Kosgep kredisi alan girişimcilerin denetlenmesi

Devlet destekli kosgep hibe kredisi kullanan kişiler, yapılan destekler sonrasında, yetkililer tarafından 3 yıl boyunca denetime tabi tutulur. Kosgep desteği ile açılan bir iş yeri 3 yıl boyunca (iflas vb. durumlar hariç) kapatılamaz. Eğer girişimci kosgep’ den almış olduğu hibe krediyi kötü amaçla kullanırsa veya aldığı makine ve teçhizatları satar, tahrip eder ve kötüye kullanırsa, kosgep tarafından yapılan tespit sonrasında verilen tüm destekler faizi ile birlikte geri alınır.

Kosgep kredisi hakkında bilinmesi gerekenler

 • Kosgep canlı hayvan alımı için kredi vermez.
 • Kosgep iş kurmak için parası olmayan kişilere iş kurmak için peşin ödeme yapmaz.
 • Kosgep desteklemesi %70’ e kadardır. Eğer paranız yok ise, malzemeleri aldığınız firmalar ile kosgep desteği sonrasında ödeme yapmak üzere anlaşabilirsiniz.
 • Banka borcu olanlar kosgep kredisi almak için teminat mektubu vermek zorundadır.
 • Halen çalışmakta olan iş yerleri de kredi alabilir. Kosgep esnaflara özel kredi vermektedir.
 • Kosgep kredisi bankalardan alınamaz. Bankaların kosgep kredisi vermek gibi bir yetkisi yoktur. Ancak bazı bankalar tarafından kosgep anlaşması yapılır. Bu bankalardan kosgep destekli kredi alınabilir.

Kosgep kredisi kimlere verilir

Size kosgep kredisi çekeceğini söyleyen kişilere paranızı kaptırmayın. Kosgep hakkında saçma sapan web sitelerinden okuduğunuz yazılara inanmayın. Eğer bu konu hakkında sorunuz var ise makalemizin alt bölümüne yorum yaparak sorabilir veya KOSGEB iletişim hattını (444 1567) arayarak öğrenebilirsiniz.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. benim iş yerim var büyütmek istiyorum dedi ki:

  benim bir işyerim var büyütmek istiyorum kredi çekebilirmiyim

 2. Abdullah Küray Nazlı dedi ki:

  Buyuk bir ciftlik kurmak istiyorum bana yardimci olun

 3. yakup halğalı dedi ki:

  yeni bir işyeri binası ya apmak istiyorum kosgepten nasıl yararlnabilirim ayriyeten devlet pilan ve pırojede ne tür yardımcı olabilir buna yönelik bir kolaylık varmı

 4. selahattin macit dedi ki:

  iş kurmak istiyurum desteğinize ihtyacım var

 5. yilmaz koyuncu dedi ki:

  mantigi basit ayni avrupa fonlarindan kullanilan krediler gibi ve tum sartlarida ayni. iyi bir is plani ile gercekten bir cok insan faydalana bilir. ancak sunuda soylemekte fayda var turkiyede her ne yapmak isterseniz isteyin her sokakta bulursunuz. benim sizlere tavsiyem kendinize guvendiginiz bir sektor icin bu is planini kurmanizdir. ve nerde kuracaginiza cok dikkat etmenizdir. buyuk sehirlerde risk daha fazladir tavsiyem kurmak istediginiz isin konumunuda cok dikkatli belirlemeli ve analizinizi cok iyi ve dikkatli bir bicimde yapmanizdir .

 6. özkan şahan dedi ki:

  iş yeri açmak istiyorum kredi kullanmak istiyorum

 7. dukkanacmak dedi ki:

  Hocam Allah yardımcınız olsun. KOSGEB kredi veriyor ancak teferruatı oldukça fazla. Tabi imkansız diye birşey yok. Söylenenleri yaparsanız sizde kosgeb hibe kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Buraya yorum yazmakla olmaz. makaleyi okuyun. söylenenleri yapın.

 8. mehmet mutlu dedi ki:

  Selam kim bu mesaji okuyorsa bakin en korktugum sey banka faizi bu desdek ge cok ihtiyacim guzelde purojem var banka faizine girmek istemiyorum cunku bide bunun hesabi var. Once allah c.c sonra siz ler duyun feryadimi bana yardim edin allahin izniyle vesile olun hayir dua mi alin sevgiler memet

  1. Anonim dedi ki:

   İş yerim var ama kosgebten destek almak istiyorum nasıl ala bilirim

İŞ BAŞVURUSU YAP (TEL.NO YASAK)