Dükkan Açmak

Kosgeb kredisi nasıl alınır? 2017 Yılı Sıfır Faizli Kobi Desteği

Kosgeb kredisi nasıl alınır? 2017 Yılı Sıfır Faizli Kobi Desteği

KOSGEB KREDİSİ NEDİR? NASIL ALINIR?

KOSGEB KREDİSİ; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Kosgeb Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlınca verilen Kredilerdir. 2017 yılı içerisinde de daha önce ki yıllarda verildiği miktarları ile (50 bin hibe + 100 bin geri ödemesiz) verilmeye devam etmektedir.

Eğer işyeri açmak isteyen bir girişimci iseniz, KOSGEB isimli Devlet Kuruluşuna mutlaka başvurmalı ve girişiminiz ile ilgili size özel teşvik ve desteklerden faydalanabilirsiniz. İşyeri açacaksınız veya işinizi büyütmek istiyorsunuz. Herhangi bir yerden finansman temin ederek, işleri biraz daha yoluna koyma çabası içerisindesiniz. Kosgeb ve hibeleri yüzlerce yazı okudunuz ancak kafanızdaki soru işaretlerine bir türlü yanıt bulamadınız.

DUYURULUR: 2016 yılı itibariyle 30 bin lira olan hibe kredi 50 bin liraya, 70 bin lira olan faizsiz kredi ise 100 bin liraya yükseltilmiş ayrıca 70 saatlik eğitim 32 saate düşürülmüştür. 19 ARALIK’tan itibaren ise Küçük KOBİ’lere ve esnafımıza 50 bin liraya kadar sıfır faizli kredi verilecektir. 

Kosgeb’in hibe kredi vermediği sektörler

Kosgebin hibe kredi verdiği sektörleri internet sitesinde incelemeniz mümkün. Ancak sık sorulan sorulardan bazılarına yanıt vermek gerekirse, KOSGEB hayvancılık yapmak isteyenlere büyükbaş veya küçükbaş hayvan alımı için, rentecar açmak isteyenler için araç alım kredisi, otobüs firması kurmak isteyenler için otobüs kredisi, aracılık hizmetleri yapan işyerleri, emlakçılık, muhasebecilik, alkollü içecek hizmetleri sunan sektörlere kosgeb hibe kredi verilmemektedir.

1- Kosgeb ne kadar hibe kredi verir?

Kosgeb tarafından desteklenen sektörlere 50.000 TL. karşılıksız geri ödemesiz, 100.000 TL. sıfır faizli (faizsiz geri ödemeli) hibe kredi verilmektedir.

2- Kosgeb kredisi almak için gerekli şartlar nelerdir?

Kosgeb’ den girişimcilik kredisi alabilmek için tek şart KOSGEB tarafından düzenlenen Girişimcilik Eğitimine katılmış olmak gereklidir. 32 saat süren bu eğitim sonunda girişimcilere sertifika verilmektedir. (2016 yılında eğitim süresi 70′ den, 32’ye düşürülmüştür.

3- Hiç parası olmayanlar Kosgeb’den para alabilir mi?

Kosgeb Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı  anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılabileceği gibi, kosgeb tarafından hiçbir müşteriye, işyeri açmak için para verilmez. KOSGEB’in amacı, işyeri açan girişimcileri DESTEKLEMEKTİR.

4- Hibe ile iş kurmak mümkün mü?

Kosgeb tarafından hiçbir girişimciye işini kurması için böyle bir para verilmemektedir. Kosgeb hibe krediler bir işyeri kuruluş sermayesi değildir. Kosgeb hibe krediler girişimcileri destekleme amaçlıdır. Kosgeb’in mantığı;

İşini kur, tüm harcamaları faturalandır ve yaptığın tüm masrafların %70′ ini KOSGEB’ den geri al. (Bu oran cinsiyete ve bölgeye göre değişiklik göstermektedir.)

5- Kosgeb destekleri kişiye göre değişir mi?

Kosgeb erkeklerde %70, bayanlarda %90 oranında destek sağlamaktadır. (Bölgelere göre değişiklik gösterir)

6- Kosgeb verdiği parayı nakit olarak verir mi?

Kosgeb tarafından verilen para iş planı kabul gören girişimcinin, faturalandırdığı giderler içindir. Verilecek para para, istenildiği takdirde girişimciye hizmet sağlayan firmanın hesabına da aktarılabilir. Veya girişimciye ödenir.

7- Banka borcu olanlar hibe kredi alabilir mi?

Kosgeb’ in herhangi bir banka ile bağlantısı bulunmamaktadır. Ancak KOSGEB’ den alınacak 100.000 TL. geri ödemeli kredi için, Devlet tarafından teminat mektubu istenmektedir. Bu teminat mektubu bankadan veya kredi garanti fonundan alınabilmektedir. Bankaya kredi borcunuz var ise, banka tarafından başvurunuza yapılan değerlendirme sonucunda tarafınıza teminat mektubu verilmeyebilir. Bu durumda kredi borcunuzun olması size engel olabilir. Ancak banka kosgeb tarafından verilen 50.000 TL. hibe krediye karışmaz.

Teminat mektubu alamayan girişimcilere destek olmak amacıyla kurulmuş olan kredi garanti fonuna başvuruda bulunabilirler. Kosgeb’ de bu fonun ortağıdır. Bu fonun başvurunuzu uygun görmesi durumunda teminat mektubu alabilirsiniz.

Teminat mektubu aldıktan sonra, fatura ve teminat mektubu ile birlikte kosgebe başvurmanız durumunda, kosgeb tarafından 70.000 TL. ye kadar olan 0 faizli geri ödemeli krediniz tarafınıza ödenebilmektedir.

8- KOSGEB tarafından denetleme yapılır mı?

Kosgeb tarafından yapılan destekler sonrasında, destek alan girişimciler KOSGEB yetkileri tarafından 3 yıl boyunca denetlenir. 3 yıl boyunca normal şartlarda işletmenizi kapatamazsınız. İflas vb. olağanüstü durumlar hariçtir. Girişimci tarafından, yasal olmayan bir şekilde kosgebden alınan kredi ile satın alınan malzemelerin satılması, kötüye kullanılması veya benzeri bir kötü niyetli davranış tespit edildiğinde, Kosgeb tarafından verilen tüm kredi tutarı, faizi ile birlikte girişimciden geri alınmaktadır. Bu paranın geri ödenememesi durumunda, icra yoluna başvurulmaktadır.9- Esnaflar KOSGEB Kredisi alabilir mi?

Kosgeb tarafından mevcut işletmesi olan, halen çalışmakta olan girişimciler için kosgeb tarafından verilen destekler bulunmaktadır. Bu destekleri kosgeb internet sitesinden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Ancak KOSGEB’ in asıl amacı, yeni iş kurmak isteyen girişimcileri desteklemektir. Bu nedenle faal durumda işyeri olan girişimciler, işyerini kapatarak, yeni bir işyeri açmayı, bu işyeri için iş planı hazırlayarak kosgeb’e başvurmayı düşünebilirler.

Şahıs firması olan girişimciler firmalarını şirkete dönüştürerek, kosgebe başvuruda bulunabilirler. Firmanın statüsü değiştiğinden ve yeni bir vergi numarası olacağından, yeni bir işletme vasfı taşıyacağından şirket kurarak kosgebe başvuruda bulunulabilir.

10- Kosgeb kursu hangi illerde verilmektedir? Sertifikalar Tüm Türkiye’ de geçerli midir?

Kosgeb tarafından düzenlenen girişimcilik kursu Ülkemizin, tüm illerinde verilmektedir.  İstanbul’da alınan bir KOSGEB girişimcilik kursu sertifikası ile Ağrı’ da kosgeb hibe kredi başvurusu yapılabilir.

11- Kosgeb’ den arıcılık büyükbaş veya küçükbaş hayvancılık için kredi alınabilir mi?

Hayvancılık kredileri Tarım Bakanlığı ile ilgili olduğundan genelde bu tür krediler Tarım Bakanlığı destekli olarak Ziraat Bankasından alınabilmektedir. Bu sebeple inek, koyun, keçi, arı, hayvan alımı için kosgeb kredisi verilmez. Ancak hayvancılık yapmak amacıyla alınacak araç ve ekipman desteği KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Örneğin süt sağma makinesi, süt muhafaza tankı, mandıra malzemeleri gibi işler için kosgeb kredisi alınabilir.

12- Kosgeb kredisi bankadan mı alınır?

Kosgeb kredilerinin herhangi bir banka ile ilgisi bulunmamaktadır. Bankaların iş kurmak için vermiş oldukları desteklerin Kosgeb ile ilgisi yoktur. Kosgeb Devlet Kurumudur.

13- Bankalar tarafından kosgeb kredisine icra gönderilebilir mi?

Girişimcinin borçları için, bankalar tarafından kosgeb‘ den alınan destekler veya kurulan iş yerleri için icra vasıtasıyla icra emri gönderilebilir.

14- Kosgeb’ in maksimum ödeyebileceği kredi ne kadardır?

Kosgeb 50.000 TL. geri ödemesiz, hibe kredi 100.000 Geri ödemeli 0 faizli kredi Toplamda maksimum 150.000 TL. kredi vermektedir. Ancak kosgeb erkekler için %70, bayanlar için %90 oranında destek sağlamaktadır. Bu sebeple ;

50.000 TL. hibe kredi alabilmek için, 70.000 TL. civarında bir fatura,

100.000 TL. alabilmek için ise, 130.000 TL. civarında bir faturanızın olması gereklidir.

Bu krediler haricinde, ileri düzeyde, halkın yararı için yeni bir makine veya yeni bir icat geliştirilmiş ise, bu ürün insanoğlu için çok değerli bir nitelikte ise, Kosgeb tarafından bu miktarların üzerinde kredi imkanı sağlanabilmektedir. Tabi diğer kredilerde olduğu gibi bu krediyi alabilmek için iş planınızın kosgeb tarafından onaylanması şarttır.

15- Kosgeb ticari araç için kredi verir mi?

Kosgeb ticari araç için kredi vermemektedir. Ayrıca rentacarlar için araç alımı kredisi verilmez. Ancak rentacarların diğer giderleri (ofis, büro giderleri vb.) için destek sağlanmaktadır. Kosgeb iş makinesi kredisi vermektedir.

16- Faal durumda olan bir işyeri için hibe kredi alınabilir mi?

Faal durumda olan bir işyeri için ( devir ) destek vermemektedir. Ancak ve ancak işyeri sahibi kapanış verirse, girişimci tarafından işyeri yeniden açılırsa kredi alınabilir. Kapanış verilen iş yerinin içinde bulunan makine ve gerekli teçhizatlar 3 yaşından küçükse, yani 3 yıldan daha yeni ekipmanlar ise, bu ekipmanların parası kosgeb’den alınabilir. Ancak cihazlar veya makineler 3 yıldan daha fazla kullanılmış ise bu ekipmanlar kosgeb kredi ödemez.

17- Diğer kurumlardan alınan girişimcilik belgeleri geçerli midir?

Halk Eğitim Merkezlerinden veya başka birimlerden alınan Girişimcilik belgeleri ile kosgeb hibe kredisi alınamaz. Uygulamalı girişimcilik kursunun kosgeb tarafından verilmesi şarttır.

18- Kosgeb başka hangi giderleri öder?

Kosgeb yurtdışı gezileri, fuar araştırmaları gibi giderlerin, %50 sini, Reklam giderlerinin %50′ sini,

İşyerinde çalışan 4 yıllık üniversite mezunu personelin maaşının %50′ sini 20 ay boyunca karşılar. (1000 TL. ye kadar)

19- Kosgeb destekleri kaç yıldır ve destek alan girişimci bir daha başvurabilir mi?

Kosgeb hibe krediler ve diğer destekler 3 yıl sürelidir. Bu destekler 3 yılda bir revize edilmektedir. 3 yıl sonunda girişimci tekrardan kosgeb’e müracat edebilir.

20- KOSGEB tarafından verilen sıfır faizli kredi ne zaman geri ödenmeye başlar?

Kosgeb’ den alınan 100.000 TL. kredi 2 yıl sonra geri ödenmeye başlar ve 8 eşit taksitle 3 ayda bir geri ödenir. 

Sizde işyeri açmak ve iş kurmak için kosgeb başvurusu yapabilirsiniz. Eğer uğraşmak istemez iseniz, size en uygun banka kredilerini tavsiye edebiliriz. Başka bir tercih hakkınız kalmıyor. Hayırlı işler, bol güneşler dileriz.

2016 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB üzerinden KOBİ’lere 50  bin lira faizsiz kredi verdi. Bu destek 2017 yılında tekrar verilecek. Bunun için esnaflarımızın KOSGEB veri tabanına kayıt işlemini şimdiden gerçekleştirmeleri ve beyannamelerini güncellemeleri gerekiyor. Faizsiz esnaf kredisi çekmek isteyen KOBİ’lerin faizsiz kredileri bankalar tarafından ödenecek ve ilk 12 ay ödemesiz dönem ve daha sonra 8 taksitle 3 ayda bir ödenecek. 2017 yılında verilecek olan KOSGEB KOBİ İşletme Desteği 50 bin lira sıfır faizli kredisi için bu sayfadan detayları öğrenebilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 69 YORUM
 1. akıncılar mah kuş şok no 37 dedi ki:

  oncelikle boyle imkan verdiginiz icin sogolun ben tesisatciyim showrom magazasi acmak istiyorum kalorifer kazan daireleri fankoil hatları tesisatla ilgili hersey

 2. akıncılar mah dedi ki:

  su tesisat katkaloriferi kazan daireleri fankoil hatları diranaj boruları sovrom mazasi

 3. Vinç operatör dedi ki:

  Merhaba sepetli platform vinç almak istiyorum Kosgeb destek verirmi

 4. Büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum kedi işimi kurmak istiyorum yardımcı olmanızı istiyorum dedi ki:

  Yasin

 5. Büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum kedi işimi kurmak istiyorum yardımcı olmanızı istiyorum dedi ki:

  Yardım edermisiniz

 6. Butik açmak istiyorum dedi ki:

  Bayan Giyim üzerine bütün açmak istiyorum

 7. ercan dedi ki:

  sayin kosgeb yoneticeleri ben holandada kalmaktayim konyanin kulu koyunde 40 donumluk tarlami 25 donumunu badem agaci 5 donumunu bodur elma diktim etrafinada cit ve cam agaci diktim agaclar neredeyse ucuncu yasina girecek coban evim suyum ve hayvan barinagi hepsi var ama devletten hic bir yardim alamadim bana birazda olsa hibe veya ufak bir kredi imkani verirseniz sevinirim bu poreje koye ornek oldu elektirigim yok jeneretorle idare ediyorum yardimci olursaniz temeli turkiyeye donecegim vatanima hizmet edecegim bir kac kisiyede is imkani verecegim on donum bos orayada salma yumurta tavukculugunu yapmak istiyorum veya sut isletmesini yapamayi dusunuyorum bu isi gercek yapanlara yardimci olamiyorsaniz oda sizin vicdaniniza birakiyorum bir de ciftligi yerinde gorurseniz memnun olurum cunku holandanin teknigine esinlenerek yaptim artik takatim kalmadi karari siz dusunurlere birakiyorum saygilarimla

 8. Büyük baş hayvancılık dedi ki:

  Yardımcı olursanız iyi olur bizde bi iş sahibi oluruz bir iş kurarız

 9. Büyük baş hayvancılık dedi ki:

  Ciflik kurmak istiyorum

 10. Büyük baş hayvancılık dedi ki:

  Büyük baş hayvancılık işini yapmak istiyorum

 11. Toplu taşıma dedi ki:

  Öğrenci servisi almak istiyorum

 12. serviscilik dedi ki:

  işci taşımak için araba alacağız

 13. Hayvancilik dedi ki:

  Hayvancılık yapacam

 14. isguvenligi malzemeleri satış firmasi dedi ki:

  İsguvenligi malzemeleri satış firması kurmak istiyorum. Kosgeb 50 binlik destek verirmi acaba.

 15. Organik tavuk çiftliği dedi ki:

  Organik tavuk çiftliği yetiştirme k istiyorum bunun için kurs süresi ne kadar sürer

 16. Ayşegül dedi ki:

  Girisimcilik sertifikası ni afyonda alıp istanbulda kullanabiliyor muyuz

  1. Mustafa Sarıkaya dedi ki:

   tabi ki ayşegül hanım sertifika 81 ilde geçerli

   1. Maden dedi ki:

    merhaba madencilik üzerine bir şirkette çalışıyorum. Şirket Kosgebin sağlamış olduğu hangi desteklerden faydalanabilir ?

 17. İp halat üretimi dedi ki:

  Merhaba,

  Yurtdışında ip,halat üretimi kurmak istiyorum.Makinalari Türkiye’den tedarik edeceğim.Kosgebten yararlanabilir miyim?

 18. ekojojik sertifikalı antibakteriyel kovan üretimi dedi ki:

  diğer bir projemiz

  ero antibakteriyel sertifikalı palet üretimi

 19. Çiğ kofte dükkanı dedi ki:

  Yeni çiğköftem bayili alıp çiğ köfteci açmak istiyorum .girisimcilik kursuna başvurdum koskep desteklerini bekliyorum

İŞ BAŞVURUSU YAP (TEL.NO YASAK)