Reklam
Dükkan Açmak

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

KOSGEB KREDİSİ NEDİR? NASIL ALINIR?

KOSGEB KREDİSİ; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Kosgeb Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlınca verilen Kredilerdir. 2017 yılı içerisinde de daha önce ki yıllarda verildiği miktarları ile (50 bin hibe + 100 bin geri ödemesiz) verilmeye devam etmektedir. 2018 yılında da aynı bütçe ile verileceği ve 70 bin hibe ve 150 bin lira faizsiz krediye çıkarılmayacağı değerlendirilmektedir.

Eğer işyeri açmak isteyen bir girişimci iseniz, KOSGEB isimli Devlet Kuruluşuna mutlaka başvurmalı ve girişiminiz ile ilgili size özel teşvik ve desteklerden faydalanabilirsiniz. İşyeri açacaksınız veya işinizi büyütmek istiyorsunuz. Herhangi bir yerden finansman temin ederek, işleri biraz daha yoluna koyma çabası içerisindesiniz. Kosgeb ve hibeleri yüzlerce yazı okudunuz ancak kafanızdaki soru işaretlerine bir türlü yanıt bulamadınız.

DUYURULUR: 2016 yılı itibariyle 30 bin lira olan hibe kredi 50 bin liraya, 70 bin lira olan faizsiz kredi ise 100 bin liraya yükseltilmiş ayrıca 70 saatlik eğitim 32 saate düşürülmüştür. Faizsiz Krediye Hak Kazananlar hemen protokol ile anlaşma yapan bankalara başvuru yapabilir.

Kosgeb’in hibe kredi vermediği sektörler

Kosgebin hibe kredi verdiği sektörleri internet sitesinde incelemeniz mümkün. Ancak sık sorulan sorulardan bazılarına yanıt vermek gerekirse, KOSGEB hayvancılık yapmak isteyenlere büyükbaş veya küçükbaş hayvan alımı için, rentecar açmak isteyenler için araç alım kredisi, otobüs firması kurmak isteyenler için otobüs kredisi, aracılık hizmetleri yapan işyerleri, emlakçılık, muhasebecilik, alkollü içecek hizmetleri sunan sektörlere kosgeb hibe kredi verilmemektedir.

1- Kosgeb ne kadar hibe kredi verir?

Kosgeb tarafından desteklenen sektörlere 50.000 TL. karşılıksız geri ödemesiz, 100.000 TL. sıfır faizli (faizsiz geri ödemeli) hibe kredi verilmektedir. Bu yeni girişimci desteği programına ilişkin bir destek olup, bunun haricinde 10’dan fazla farklı programlarda destek sağlanmaktadır.

2- Kosgeb kredisi almak için gerekli şartlar nelerdir?

Kosgeb’ den girişimcilik kredisi alabilmek için tek şart KOSGEB tarafından düzenlenen Girişimcilik Eğitimine katılmış olmak gereklidir. 32 saat süren bu eğitim sonunda girişimcilere sertifika verilmektedir. (2016 yılında eğitim süresi 70′ den, 32’ye düşürülmüştür.)

3- Hiç parası olmayanlar Kosgeb’den para alabilir mi?

Kosgeb Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı  anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılabileceği gibi, kosgeb tarafından hiçbir müşteriye, işyeri açmak için para verilmez. KOSGEB’in amacı, işyeri açan girişimcileri DESTEKLEMEKTİR.

4- Hibe ile iş kurmak mümkün mü?

Kosgeb tarafından hiçbir girişimciye işini kurması için böyle bir para verilmemektedir. Kosgeb hibe krediler bir işyeri kuruluş sermayesi değildir. Kosgeb hibe krediler girişimcileri destekleme amaçlıdır. Kosgeb’in mantığı;

İşini kur, tüm harcamaları faturalandır ve yaptığın tüm masrafların %70′ ini KOSGEB’ den geri al. (Bu oran cinsiyete ve bölgeye göre değişiklik göstermektedir.)

5- Kosgeb destekleri kişiye göre değişir mi?

Kosgeb erkeklerde %70, bayanlarda %90 oranında destek sağlamaktadır. (Bölgelere göre değişiklik gösterir) Bu bölgeleri http://www.kosgebkredisi.com/ sitesinden inceleyebilirsiniz.

6- Kosgeb verdiği parayı nakit olarak verir mi?

Kosgeb tarafından verilen para iş planı kabul gören girişimcinin, faturalandırdığı giderler içindir. Verilecek para para, istenildiği takdirde girişimciye hizmet sağlayan firmanın hesabına da aktarılabilir. Veya girişimciye ödenir.

7- Banka borcu olanlar hibe kredi alabilir mi?

Kosgeb’ in herhangi bir banka ile bağlantısı bulunmamaktadır. Ancak KOSGEB’ den alınacak 100.000 TL. geri ödemeli kredi için, Devlet tarafından teminat mektubu istenmektedir. Bu teminat mektubu bankadan veya kredi garanti fonundan alınabilmektedir. Bankaya kredi borcunuz var ise, banka tarafından başvurunuza yapılan değerlendirme sonucunda tarafınıza teminat mektubu verilmeyebilir. Bu durumda kredi borcunuzun olması size engel olabilir. Ancak banka kosgeb tarafından verilen 50.000 TL. hibe krediye karışmaz.

Teminat mektubu alamayan girişimcilere destek olmak amacıyla kurulmuş olan kredi garanti fonuna başvuruda bulunabilirler. Kosgeb’ de bu fonun ortağıdır. Bu fonun başvurunuzu uygun görmesi durumunda teminat mektubu alabilirsiniz.

Teminat mektubu aldıktan sonra, fatura ve teminat mektubu ile birlikte kosgebe başvurmanız durumunda, kosgeb tarafından 70.000 TL. ye kadar olan 0 faizli geri ödemeli krediniz tarafınıza ödenebilmektedir. 2017 yılında KGF’ye ilaveten TESKOMB ile de anlaşma yapılmış olup, teminat için bu kuruluşa da başvuru yapılabilmektedir.

8- KOSGEB tarafından denetleme yapılır mı?

Kosgeb tarafından yapılan destekler sonrasında, destek alan girişimciler KOSGEB yetkileri tarafından 3 yıl boyunca denetlenir. 3 yıl boyunca normal şartlarda işletmenizi kapatamazsınız. İflas vb. olağanüstü durumlar hariçtir. Girişimci tarafından, yasal olmayan bir şekilde kosgebden alınan kredi ile satın alınan malzemelerin satılması, kötüye kullanılması veya benzeri bir kötü niyetli davranış tespit edildiğinde, Kosgeb tarafından verilen tüm kredi tutarı, faizi ile birlikte girişimciden geri alınmaktadır. Bu paranın geri ödenememesi durumunda, icra yoluna başvurulmaktadır.

9- Esnaflar KOSGEB Kredisi alabilir mi?

Kosgeb tarafından mevcut işletmesi olan, halen çalışmakta olan girişimciler için kosgeb tarafından verilen destekler bulunmaktadır. Bu destekleri kosgeb internet sitesinden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Ancak KOSGEB’ in asıl amacı, yeni iş kurmak isteyen girişimcileri desteklemektir. Bu nedenle faal durumda işyeri olan girişimciler, işyerini kapatarak, yeni bir işyeri açmayı, bu işyeri için iş planı hazırlayarak kosgeb’e başvurmayı düşünebilirler.

Şahıs firması olan girişimciler firmalarını şirkete dönüştürerek, kosgebe başvuruda bulunabilirler. Firmanın statüsü değiştiğinden ve yeni bir vergi numarası olacağından, yeni bir işletme vasfı taşıyacağından şirket kurarak kosgebe başvuruda bulunulabilir.

10- Kosgeb kursu hangi illerde verilmektedir? Sertifikalar Tüm Türkiye’ de geçerli midir?

Kosgeb tarafından düzenlenen girişimcilik kursu Ülkemizin, tüm illerinde verilmektedir.  İstanbul’da alınan bir KOSGEB girişimcilik kursu sertifikası ile Ağrı’ da kosgeb hibe kredi başvurusu yapılabilir.

11- Kosgeb’ den arıcılık büyükbaş veya küçükbaş hayvancılık için kredi alınabilir mi?

Hayvancılık kredileri Tarım Bakanlığı ile ilgili olduğundan genelde bu tür krediler Tarım Bakanlığı destekli olarak Ziraat Bankasından alınabilmektedir. Bu sebeple inek, koyun, keçi, arı, hayvan alımı için kosgeb kredisi verilmez. Ancak hayvancılık yapmak amacıyla alınacak araç ve ekipman desteği KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Örneğin süt sağma makinesi, süt muhafaza tankı, mandıra malzemeleri gibi işler için kosgeb kredisi alınabilir.12- Kosgeb kredisi bankadan mı alınır?

Kosgeb kredilerinin herhangi bir banka ile ilgisi bulunmamaktadır. Bankaların iş kurmak için vermiş oldukları desteklerin Kosgeb ile ilgisi yoktur. Kosgeb Devlet Kurumudur. Sadece programlardan destek almaya hak kazanan vatandaşlar, sonradan anlaşmalı bankalarda protokolde geçen kredilere başvuru yapabilmektedir.

13- Bankalar tarafından kosgeb kredisine icra gönderilebilir mi?

Girişimcinin borçları için, bankalar tarafından kosgeb‘ den alınan destekler veya kurulan iş yerleri için icra vasıtasıyla icra emri gönderilebilir.

14- Kosgeb’ in maksimum ödeyebileceği kredi ne kadardır?

Kosgeb 50.000 TL. geri ödemesiz, hibe kredi 100.000 Geri ödemeli 0 faizli kredi Toplamda maksimum 150.000 TL. kredi vermektedir. Ancak kosgeb erkekler için %70, bayanlar için %90 oranında destek sağlamaktadır. Bu sebeple ;

50.000 TL. hibe kredi alabilmek için, 70.000 TL. civarında bir fatura,

100.000 TL. alabilmek için ise, 130.000 TL. civarında bir faturanızın olması gereklidir.

Bu krediler haricinde, ileri düzeyde, halkın yararı için yeni bir makine veya yeni bir icat geliştirilmiş ise, bu ürün insanoğlu için çok değerli bir nitelikte ise, Kosgeb tarafından bu miktarların üzerinde kredi imkanı sağlanabilmektedir. Tabi diğer kredilerde olduğu gibi bu krediyi alabilmek için iş planınızın kosgeb tarafından onaylanması şarttır.

15- Kosgeb ticari araç için kredi verir mi?

Kosgeb ticari araç için kredi vermemektedir. Ayrıca rentacarlar için araç alımı kredisi verilmez. Ancak rentacarların diğer giderleri (ofis, büro giderleri vb.) için destek sağlanmaktadır. Kosgeb iş makinesi kredisi vermektedir.

16- Faal durumda olan bir işyeri için hibe kredi alınabilir mi?

Faal durumda olan bir işyeri için ( devir ) destek vermemektedir. Ancak ve ancak işyeri sahibi kapanış verirse, girişimci tarafından işyeri yeniden açılırsa kredi alınabilir. Kapanış verilen iş yerinin içinde bulunan makine ve gerekli teçhizatlar 3 yaşından küçükse, yani 3 yıldan daha yeni ekipmanlar ise, bu ekipmanların parası kosgeb’den alınabilir. Ancak cihazlar veya makineler 3 yıldan daha fazla kullanılmış ise bu ekipmanlar kosgeb kredi ödemez.

17- Diğer kurumlardan alınan girişimcilik belgeleri geçerli midir?

Halk Eğitim Merkezlerinden veya başka birimlerden alınan Girişimcilik belgeleri ile kosgeb hibe kredisi alınamaz. Uygulamalı girişimcilik kursunun kosgeb tarafından verilmesi şarttır.

18- Kosgeb başka hangi giderleri öder?

Kosgeb yurtdışı gezileri, fuar araştırmaları gibi giderlerin, %50 sini, Reklam giderlerinin %50′ sini,

İşyerinde çalışan 4 yıllık üniversite mezunu personelin maaşının %50′ sini 20 ay boyunca karşılar. (1000 TL. ye kadar)

19- Kosgeb destekleri kaç yıldır ve destek alan girişimci bir daha başvurabilir mi?

Kosgeb hibe krediler ve diğer destekler 3 yıl sürelidir. Bu destekler 3 yılda bir revize edilmektedir. 3 yıl sonunda girişimci tekrardan kosgeb’e müracat edebilir.

20- KOSGEB tarafından verilen sıfır faizli kredi ne zaman geri ödenmeye başlar?

Kosgeb’ den alınan 100.000 TL. kredi 2 yıl sonra geri ödenmeye başlar ve 8 eşit taksitle 3 ayda bir geri ödenir. 

Sizde işyeri açmak ve iş kurmak için kosgeb başvurusu yapabilirsiniz. Eğer uğraşmak istemez iseniz, size en uygun banka kredilerini tavsiye edebiliriz. Başka bir tercih hakkınız kalmıyor. Hayırlı işler, bol güneşler dileriz.

2016 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB üzerinden KOBİ’lere 50  bin lira faizsiz kredi verdi. Bu destek 2017 yılında tekrar verilecek. Bunun için esnaflarımızın KOSGEB veri tabanına kayıt işlemini şimdiden gerçekleştirmeleri ve beyannamelerini güncellemeleri gerekiyor. Faizsiz esnaf kredisi çekmek isteyen KOBİ’lerin faizsiz kredileri bankalar tarafından ödenecek ve ilk 12 ay ödemesiz dönem ve daha sonra 8 taksitle 3 ayda bir ödenecek.

06 ŞUBAT 2017 ÖNEMLİ GÜNCELLEME

Kosgeb Başkanı Sayın Recep Biçer artık girişimcilik destek programı kapsamında işyeri açmak isteyen kişilerin sertifika aldıktan sonra işyeri açmadan önce KOSGEB’e hibe kredi başvurusu yapabileceklerini anlattı. Bu değişiklik ile artık 50 bin hibe ve 100 bin faizsiz krediden yararlanmak isteyenlerin önce işyeri açma mecburiyetleri kaldırıldı. Uygulama ile;

 1. İş kurmak isteyen girişimci önce sertifikasını alacak.
 2. Sertifika aldıktan sonra KOSGEB’e başvuru yapıp form dolduracak.
 3. Başvuru formunun doldurulmasından sonra KOSGEB kişinin işletmesini sektör, kar oranları ve benzeri kriterlere göre değerlendirecek ve RED veya KABUL onayı verecek.
 4. Talebi kabul edilen girişimci 90 gün içerisinde Kosgeb veritabanı kaydı yapacak.
 5. Veritabanı kaydından sonra taahhütname imzalayacak.
 6. 90 gün içinde bu işlemleri tamamlamayan girişimcilerin talepleri reddedilecek.
 7. Her girişimci iş projesi ile en fazla 3 kez destek başvurusu yapabilecek ve 1 defa girişimcilik destek programından yararlanabilecek.

2017 YILI SIFIR FAİZLİ 50 BİN LİRA KREDİ DESTEĞİ PROGRAMI

2017 Yılında Esnafımız için yeni bir sıfır faizli işletme desteği kredisi başlatıldı. Bu kapsamda KOSGEB 460 bin 167 esnafın başvurusunu onayladı ve bazı esnaflarımıza 20 bin, bazılarına ise 50 bin lira faizsiz kredi kullanmaya hak kazandınız şeklinde SMS gönderdi. Krediye hak kazanan esnaflarımız, anlaşma yapılan 9 banka şubesine (Ziraat Bankası, Vakıf, Halkbank, Qnb Finansbank, Denizbank, İş Bankası, Garanti,  Yapı Kredi ve Akbank) başvuruda bulunarak öncelikle ÖN ONAY almaktalar.

Ön onay aşaması sonrasında eğer işletmenin KOSGEB KOBİ kaydı yoksa, faizsiz krediden yararlanamıyor. Bu sebeple bankadan ön onay alanlar veri tabanı kaydı ve beyanname güncelleme işlemlerini gerçekleştiriyor.

kosgeb kredisi alma süreci 2017

kosgeb kredisi alma süreci

Kosgeb’in ve bankanın onay verdiği işletmelere 28 ŞUBAT 2017 tarihinden itibaren KOSGEB kredisi dağıtılmaya başlandı. Yukarıda ki görselde KOSGEB Merkezince yayımlanan kredi alma sürecine dair safhalar görüntülenmektedir.

2017 Yılında iş kurmak için veya hali hazırla hizmet veren işletmesi için başvuru yapmak isteyen esnaflarımıza özel olarak 2017 Yılı Başvuru Kılavuzu yayınlandı. Buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bu yıl içerisinde sigorta acenteleri de, KOSGEB Desteklenen sektörler içerisine dahile edildi. Artık bu acentelerde Nace kodları arasında yer aldıklarından destek için başvuru yapabiliyorlar.

İşletmeniz için bu desteğin başvuru süresi dolmuş olsa da, diğer Devlet destekleri ve KOSGEB kredilerine istediğiniz zaman başvuruda bulunabilir, Kobi yatırımınıza finansman sağlayabilirsiniz.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 90 YORUM
 1. Kocaeli karamürsel dedi ki:

  Daha önce tersanade gemi üzerine montaj ustasıyım ve işimden cıkartılldım ve bir tütün malzemesi nargile üzeri dükkan açacağım devir edecek 15 bin istiyor ve ben talip oldum bana kıredi verirmi saygılar bana 20 bin verirmi
  Saygılar

 2. DİYARBAKIR/MERKEZ dedi ki:

  mimarım. 3dmax, archicad, autocad ,lumion, photoshop ve revit programlarını kullanıyorum.

 3. SAKARYA dedi ki:

  Ben yaz ve kışlık olarak sıbyan kursu açmak istiyorum 6 yıllık hocalık tecrübem var belgenizi ve desteğinizi almam için yardımcı olabilirmisiniz?

 4. ankara dedi ki:

  ben elktrik teknisyeniyim şirket kurup işyapmak istiyorum KOSGEB nasıl yararlana bilirim

 5. İzmir karşıyaka dedi ki:

  İzmir Alsancak ne var Salih İşgören turizm otelcilik lisesi mezunuyum seyahat acenta ve tur operatörü bölümü mezunuyum bu alanda stajlar yaptım turlar ve tatiller sattim.daha sonra kendi işimi kurdum oto yıkama bayiliği aldım oto temizlik hizmetleri ve oto alım satım işiyle uğraştım.arabardan iyi anlarim.Fakat su an dükkanimi kapattım ve issizim.insan ilişkilerim çok iyidir

 6. ATAŞEHİR/ İSTANBUL-ATAŞEHİR dedi ki:

  Yaklaşık otuz yıla yakın kozmetik ürünleri ve parfümeri üzerine üretim satis pazarlama ve depocu olarak calisdim 1977 tarihinde başlayıp 1996 yılına kadar uzun sure kendı isim yani aile işi idi 1996 dan sonra da başkalarının yanında calisdim bu yıllar arasında eğitim amaçlı kısa süreli iş sonları olup yaz tatillerinde ve aralarda aynı ise devem etmissin. Fakat ilk defa kendime ait bir mağaza açmak ve tic aret yapmak istiyorum.konsept değişiklikleri yapıp kuru gıdalar üzerine dusuncem var çünkü kozmetikte lux tüketim olduğundan çok kazanç olmadı.ama gıda sektörü dahada iyi gelir sağlıyor üreticiden tüketiciye kuru bakliyat dükkanı … koskep e nasıl başvurmak gerekir ve koskep bu nla ilgilendirmiyor.

 7. Büyükçekme dedi ki:

  Lojistik firmamız kurmak istiyorum

 8. GAZİANTEP dedi ki:

  daha önceden otomotiv tamircisiydim.şimdi otomotiv yedek parça üzerine iş yerim var.ben ÖZEL OTOMOTİV SERVİSİ AÇMAK İSİTİYORUM (TAMİR.ELEKTRİK KAPAORTA BOYA DÖŞEME VE YOLYARDIMI) KÖSGEB DESTEĞİ ALABİLRİMİYİM. şu anda da şahsi vergi mukelefiyim . yardımlarınız içi şlimdiden teşekkür ederim

  1. Uşak/Sivaslı dedi ki:

   İlk okul çağımdan bu güne kadar bütün tatillerimde ve okul sürecinden sonrasında süreklice baba mesleğim olan inşaat yapıcılığında çalışarak çıraklı kalfalık ve ustalık sürecimi tamamladım. Yaşım 23 kendi işimi kurdum bütün kalıp malzeme vede techizatlarımı aldım faturalandırdım.Girişimcilik kursuna giderek belgemi aldım.Sadece proje hazırlama kısmım kaldı bu konuda teknik yardım almak istiyorum.

 9. Tekirdag suleymanpasa dedi ki:

  Gida uzerine calistim. Market sektorunde vegiyim satis elemanligi yaptim.

 10. KAYSERİ dedi ki:

  Daha önce düğün salonunda çalıştım ve kendime ait isyeri acmak istiyorum yasim 19 mali sıkıntım var kendi paramı kazanmak istiyorum sizce yardım edilebilirmi par averirmisiniz

 11. Yüreğir dedi ki:

  Çalışan bir marketi devir almayı düşünuyorum kosgebin bana nasıl bir faydası olabilir

 12. MANİSA KIRKAĞAÇ dedi ki:

  Sanayi de traktör tamirci sinde çalıştım maden de çalıştım

 13. Ankara dedi ki:

  selam ben ekmek arasi kofte ve cikogte salonu acmak istiyorum aceba kosgeb kiredi verirmi cok istiyorun cocuklarim ve gelecegim icin insallah olumlu olur saygilar.

 14. Patnos dedi ki:

  Öğretmen türk dili ve edebiyatı . 4 yıllık tercübe

 15. İstanbul gaziosmanpas dedi ki:

  Ben magazaciyim yaklasik 10 yilidr perkande sektrndym yaptgm isler magaza danismanlgnla basldi daha sonra magaza mudurlugne kadar devam etti

 16. LÜLEBURGAZ dedi ki:

  Marangoz çelik kapi montajı laminant parke mobtajimutfak dolabı üretimi amerikan kapi uretimi

 17. Ankara mamak dedi ki:

  Temizlik Ürünleri plastik ürünleri satmak icin dukkan acmak istiyorum bunun icin destek alabilirmiyim

 18. ERZURUM MERKEZ dedi ki:

  DAHA ÖNCE 3 YILLIK BİR İŞ YERİNDE AŞÇILIK YAPTIM
  EV YEMEKLERİ SU BÖREĞİ, MANTI, KETE İŞİNDE UZMANIM KÜÇÜK BİR İŞ YERİ AÇMAK İSTİYORUM
  BANADA DESTEK VERİRMİSİNİZ
  YELİZ KARACA

 19. Selcuklu dedi ki:

  Bayan kuaför dükkanı açmak istiyorum kosgeb destek verir mi eşim icin

  1. Büyükçekme dedi ki:

   Kırk senedir LOJİSTİK işi yapıyorum şimdi ise kendi şirketimiz kurmak istiyorum

 20. Selcuklu dedi ki:

  Demir dograma dükkanı açmak istiyorum kosgeb destek verirmi

BİR YORUM YAZ