Dükkan Açmak

Kosgeb hibe verilen sektörler

Kosgeb hibe verilen sektörler

Devlet destekli işyeri açma kredisi verilen sektörler

Son yıllarda, girişimciler için kosgeb kredileri oldukça popüler. İşyeri açmak isteyenlerin birçoğu kosgeb kredilerinden faydalanmayı amaçlıyor. Kosgeb iş planı kabul gören girişimcilere, belirli oranlarda hibe krediler vererek ekonominin canlanmasını, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesini amaçlıyor. Bu makalemizde ana başlıklar halinde kosgeb tarafından hibe destek kredisi verilen sektörlerden bahsedeceğiz. Öncelikle KOSGEB nedir? Bu konuya değinelim.

Kosgeb nedir?

Kosgeb küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı anlamına gelmektedir. Kosgeb 1990 yılında 3624 Sayılı Kanun ile İmalat Sanayi İşletmelerinin ekonomideki yerlerinin geliştirilmesi amacıyla kurulmuş bir kamu kuruluşudur. Kosgeb’in 1990-2009 yılları arasında imalat sanayi Kobi’lerine yönelik yapmış olduğu çalışmalar takdirle karşılanmış ve 2009 yılında imalat sanayi dışında yer alan sektörlerdeki Kobi’lerin de geliştirilmesi görevi Kosgeb’e verilmiştir. 18 Eylül 2009 Tarihinde alınan Bakanlar Kurulu Kararı ile, Kosgeb’in geliştirilmesinden sorumlu olduğu Kobi sektörleri belirlenmiştir.

Kosgeb hibe kredi verilen sektörler

Madencilik ve taş ocakçılığı

Kosgeb tarafından hibe kredisi desteği verilen maden ve taş ocakçılığı sektörleri şunlardır; Kömür ve linyit çıkartılması, Taş kömürü madenciliği, Taş kömürü madenciliği, Linyit madenciliği, Linyit madenciliği, Ham petrol ve doğal gaz çıkarımı sektörleridir.

Ham petrol çıkarımı

Ham petrol çıkarımı Doğal gaz çıkarımı Doğal gaz çıkarımı Metal cevherleri madenciliği, Demir cevherleri madenciliği, Demir cevherleri madenciliği, Demir dışı metal cevherleri madenciliği, Uranyum ve toryum cevherleri madenciliği sektörüdür.Kosgeb hibe verilen sektörler

Diğer demir dışı metal cevherleri madenciliği,

Diğer madencilik ve taş ocakçılığı Kum, kil ve taş ocakçılığı Süsleme ve yapı taşları ile kireç taşı, alçı taşı, tebeşir ve kayağantaşı (arduvaz-kayraktaşı) ocakçılığı Çakıl ve kum ocaklarının faaliyetleri; kil ve kaolin çıkarımı Başka yerde sınıflandırılmamış madencilik ve taş ocakçılığı Kimyasal ve gübreleme amaçlı mineral madenciliği, Turba çıkarımı Tuz çıkarımı Başka yerde sınıflandırılmamış diğer madencilik ve taş ocakçılığı Madenciliği, destekleyici hizmet faaliyetleri Petrol ve doğal gaz çıkarımını destekleyici faaliyetler Petrol ve doğal gaz çıkarımını destekleyici faaliyetler Madencilik ve taş ocakçılığını destekleyici diğer faaliyetler Madencilik ve taş ocakçılığını destekleyici diğer faaliyetler sektörleridir.

İmalat sektöründe hibe kredi verilen sektörler

Gıda ürünlerinin imalatı Etin işlenmesi ve saklanması ile et ürünlerinin imalatı Etin işlenmesi ve saklanması Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması Sebze ve meyvelerin işlenmesi ve saklanması Patatesin işlenmesi ve saklanması Sebze ve meyve suyu imalatı Başka yerde sınıflandırılmamış meyve ve sebzelerin işlenmesi ve saklanması Bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağların imalatı Sıvı ve katı yağ imalatı Margarin ve benzeri yenilebilir katı yağların imalatı Süt ürünleri imalatı Süthane işletmeciliği ve peynir imalatı Dondurma imalatı Öğütülmüş tahıl ürünleri, nişasta ve nişastalı ürünlerin imalatı Öğütülmüş hububat ve sebze ürünleri imalatı Nişasta ve nişastalı ürünlerin imalatı Fırın ve unlu mamuller imalatı Ekmek, taze pastane ürünleri ve taze kek imalatı Peksimet ve bisküvi imalatı; dayanıklı pastane ürünleri ve dayanıklı kek imalatı Makarna, şehriye, kuskus ve benzeri unlu mamullerin imalatı Diğer gıda maddelerinin imalatı Şeker imalatı Kakao, çikolata ve şekerleme imalatı Kahve ve çayın işlenmesi Baharat, sos, sirke ve diğer çeşni maddelerinin imalatı Hazır yemeklerin imalatı Homojenize gıda müstahzarları ve diyetetik gıda imalatı Başka yerde sınıflandırılmamış diğer gıda maddelerinin imalatı Hazır hayvan yemleri imalatı Çiftlik hayvanları için hazır yem imalatı Ev hayvanları için hazır gıda imalatı sektörlerine hibe kredi verilmektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
  1. Abdullah Sarı Yozgat/Sorgun/Aydınlıkevler Mahallesi. dedi ki:

    Kültür mantarı yetiştiriciliği için destek varmı? Detaylarını paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla.

İŞ BAŞVURUSU YAP (TEL.NO YASAK)