Reklam
Dükkan Açmak

Kosgeb hibe kredi şartları nelerdir 2017

Kosgeb hibe kredi şartları nelerdir 2017

Yeni iş kurmak isteyen gençlere KOSGEB tarafından verilmekte olan devlet destekli krediler, Kobi’ler için verilen KOBİ proje destek programı İşbirliği Güçbirliği destek programı, genel destek programı, kredi faiz destekleri ve 50 bin lira hibe 100 bin liraya sıfır faizli devlet destekli KOSGEB kredileri devlet destekleridir. Koskep kurulduğu günden bugüne kadar iş kurmak isteyen girişimcilere ve işini büyütmek isteyen esnaf ve sanatkarları çeşitli hibe kredileri destekleme kredileri vermektedir bu kredilerden bazıları geri ödemesiz Kredi iken bazıları ise sıfır faizli devlet destekli krediler den oluşmaktadır.AK Parti hükümeti tarafından verilmekte olan 50 bin lira hibe kredi ve yüz bin lira geri ödemesiz KOSGEB kredisi oldukça popülerdir iş kurmak isteyen tüm girişimciler 50.000 lira hibe kredi ve 100 bin lira 0 faizli devlet destekleme kredisini almak istemektedir Peki bu kredileri almak için neler yapılması gerekir. KOSGEB hibe krediler hangi sektörlere veriliyor KOSGEB hibe kredi almak için nereye başvurulur 2017 yılında KOSGEB genel destek programı iyilik destek programı ve kredi faiz desteği kapsamında verilen krediler inceleyelim.

KOSGEB hibe kredi nasıl alınır?

KOSGEB hibe kredi başvurusu yapmak için öncelikle KOSGEB tarafından verilmekte olan uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmalısınız Bu egitimler KOSGEB’in internet sitesinde duyurular bölümünde eğitim duyuruları alanında bildirilmektedir KOSGEB Adana’dan Afyonkarahisar’da Amasya’da Balıkesir’de Bilecik’te Bingöl’de Bursa’da Denizli’de Erzurum’da Eskişehir’de Gaziantep’te Hatay’da stanbul’da İzmir’de Kahramanmaraş’ta Karabük’te Kilis’te Kastamonu’da Malatya’da Manisa’da Mersin’de Muğla’da Sakarya’da Samsun’da Şanlıurfa’da Tekirdağ’da Trabzon’da ve Tokat’ta uygulamalı girişimcilik eğitimleri verecektir. Bu eğitimlere katılmak için size en yakın KOSGEB hizmet Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak uygulamalı girişimcilik eğitimine kursiyer olarak kız olmanız gerekmektedir eğitimler 32 saatten oluşmaktadır verilen KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimleri sonunda sizlere KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası verilmektedir Ayrıca bu kurslarda sizin nasıl Kosgeb iş planı hazırlamanız gerektiği hakkında ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Bu bilgiler dahilinde bir iş planı hazırlayarak KOSGEB hizmet müdürlüklerine hazırlamış olduğunuz iş planını sunmanız gerekmektedir.

KOSGEB hibe kredi verilen sektörler

KOSGEB tarafından iyi bir iş planı hazırlayan girişimcilere KOSGEB tarafından onay alabilecek şekilde iş planı hazırlayarak bu iş planını KOSGEB’e sunulan girişimcilere 50 bin TL hibe ve 100 bin lira 0 faizli kredi verilecektir. Hazırlayacağınız iş projeleri genel anlamda KOSGEB tarafından değerlendirilecektir. En popüler olan hibe kredi alan sektörler ise genelde Bulunduğunuz bölgede bulunmayan veya ihtiyaç duyulan sektörler ile ilgilidir. Örneğin yaşadığınız Senmtte 10 bakkal dükkanı var iken yeni bir bakkal dükkanı açmak için KOSGEB başvuru da bulunur iseniz hibe kredi almanız zor olacaktır. KOSGEB daha çok genç girişimcilerin daha önce yapılmayan yeni girişimcilik projelerini değerlendirmektedir. Ancak hibe kredi almak için icat edilmeyen bir projeyi de yapmanız gerekmektedir. Esas olan şey projenin KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitiminde anlatıldığı şekilde hazırlanmasıdır.

2017 yılında KOSGEB tarafından girişimcilik destek programı kapsamında verilen hibe krediler

Girişimcilik destek programı 2017 yılında 50 bin TL hibe kredi 100.000 TL sıfır faizli KOSGEB devlet destekli Kredi verilecektir. Bu programdan yararlanmak isteyen işletmelerin KOSGEB’in internet sitesinde ki KOSGEB veritabanına kayıt olması ve KOSGEB müdürü ne iş planı ve ilgili belgeler ile birlikte başvuru yapması gerekmektedir.

Kosgeb iş geliştirme merkezi desteği

2017 yılında verilecek olan kobi’lere işletme geliştirme koçluğu destek alındığı ulaşım Finans kaynaklarına ve kredileri erişim imkanı uygun koşullarda iş yeri mekanı ortak ofis ekipmanı ve Ofis hizmetleri sunmak amacıyla kullanacak bir iş geliştirme merkezi nin kuruluş ve işletme giderlerine KOSGEB tarafından destek sağlanmaktadır.

2017 yılında gençlere verilecek olan yeni Girişimcilik desteği

Bu destekten uygulamalı girişimcilik eğitimine KOSGEB genç girişimci geliştirme programı nı küçük ölçekli işletme kurma danışmanlığı desteği programını tamamlayan eğitime veya programı katı olduğunu belgeleyen ve işletmesini Kuran Genç Girişimciler ile üçgende yer alan işletmeler yararlanabilir yine destek başvurusunda bulunacak işletmenin Türk Ticaret kanununda tanımı gerçek veya tüzel kişi statüsünde kurulmuş olması ve girişimcinin 2017yılı başvuru tarihi itibariyle son bir yıl içerisinde aynı faaliyet konusunda vergi mükellefiyetinin bulunmaması gerekmektedir kendisine ait gerçek kişi statüsünden başka bir işletmecinin bulunmaması gerekmektedir.  Ayrıca bu kişinin Başka bir işletmeye kurum ve kuruluşlar Sosyal Güvenlik Kurumu tütün yerine tabi olarak çalışmaması şarttır.2017 yılında verilecek olan KOSGEB yeni girişimci desteğinin unsurları süresi ile kredi üst limitleri

Geri ödemesiz işletme kuruluş desteği 2000 lira, Kuruluş dönemi makine teçhizat ofis donanım ve yazılım desteği geri ödemesiz 18 bin TL, 2017 yılı işletme giderleri desteği 30 bin lira verilmektedir. Bu giderler toplandığında gençlere verilmekte olan 50 bin lira hibe kredi miktarı bulunmaktadır.Yine KOSGEB tarafından 100 bin lira geri ödemeli sıfır faizli sabit yatırım desteği verilecektir. 2017 yılı KOSGEB hibe kredi ve sıfır faizli kredi desteklerinizi önemli bir konu ise destek oranlarıdır. Bu destek oranları birinci ve ikinci bölgede yüzde 60 üçüncü dördüncü beşinci ve altıncı bölgede yüzde 70 oranında Iğdır bir ve ikinci bölgelerde kadın girişimci Gazi birinci derecede şehit yakını veya engelli girişimciye yüzde 80 oranında uygulanmaktadır yine kadın girişimci Gazi birinci derecede şehit yakını ve veya engelli girişimciye üçüncü dördüncü beşinci ve altıncı bölgelerde bu uygulama yüzde 90 olarak yapılmaktadır.

Kosgeb iş geliştirme merkezi desteklerinden kimler başvurabilir?

Bu destekleri belediyeler üniversiteler Kalkınma birlikleri Özel İdare eder meslek kuruluşları ve Kar amacı gütmeyen Kooperatifler başvuruda bulunabilir. İş geliştirme merkezi Kosgeb kuruluş desteği süresi en fazla 18 ay, İş geliştirme merkezi işletme desteği süresi ise en fazla 36 aydır.

2017 yılı kosgep yatırım teşvik uygulamalarında bölgeler

KOSGEB hibe kredileri hakkında bilgiler verirken bölgelerden bahsettiğimizi fark etmiş olmalısınız. 19 Haziran 2012 tarihli  Resmi Gazete de yatırımlarda devlet yardımları hakkındaki bakanlar kurulu kararı yayınland. Bu karara göre ülkemizin tüm illerin bölgelere ayrıldı. Şimdi sizlere KOSGEB tarafından verilen hibe kredileri esas olmak üzere bölgeleri sayacağız.

KOSGEB 1. bölge

Birinci bölgede yer alan iller Ankara Antalya Bursa Eskişehir İstanbul İzmir Kocaeli ve Muğla dır.

Koskep 2. bölgede yer alan iller

İkinci bölgede yer alan iller Adana Aydın Bolu Çanakkale Denizli Edirne Isparta Kayseri Kırklareli Konya Sakarya Tekirdağ ve Yalova dır.

3. bölge

Yatırım teşvik uygulamalarında belirlenen üçüncü bölge illeri Balıkesir Bilecik Burdur Gaziantep Karaman Karabük Mersin Manisa Samsun Trabzon Uşak ve Zonguldak illeridir.

4. bölge

KOSGEB’in dördüncü bölge olarak belirlemiş olduğu iller Artvin Afyonkarahisar Amasya Bartın Çorum Düzce Elazığ Erzincan Hatay Kastamonu Kırıkkale Kırşehir Kütahya Malatya Nevşehir Rize Sivas illeridir.

5. Bölge

Beşinci bölgede bulunan iller Aksaray Adıyaman Bayburt Çankırı Erzurum Giresun Gümüşhane Kahramanmaraş Kilis Niğde Ordu Osmaniye Sinop Tunceli Tokat’ta Yozgat’ tır.

KOSGEB altıncı bölge yatırım teşvik desteklemeleri

Altıncı bölgede belirlenen iller Ağrı Ardahan Batman Bingöl Bitlis Diyarbakır Hakkari Iğdır Kars Mardin Muş Siirt Şanlıurfa Şırnak Van Bozcaada ve Gökçeada ilçeleridir. KOSGEB hibe ve sıfır faizli kredi başvurusu tüm KOSGEB hizmet merkezlerinden yapılabilmektedir. Eğer iş planı hazırlama ile ilgili yeterli bilgiye sahip değilseniz, Kosgeb iş planı hazırlamak için danışmanlık hizmeti sunan firmalardan faydalanabilirsiniz. İnternet sitemiz üzerinden kosgep devlet destekli kredileri hakkında ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

50 bin lira hibe 100 bin faizsiz kredi desteği

KOSGEB destekleri ve eğitimleri hakkında yapmış olduğu bir uyarıya göre KOSGEB destekleri ve eğitimleri ücretsiz olarak verilmektedir eğitim ve destekler için sizden herhangi bir ücret karşılığı proje hazırlanması konusunda başvuruda bulunan cep telefonlarınıza mesaj gönderen firmalara itimat edilmemesi gerekmektedir. Zira KOSGEB tarafından hiçbir kullanıcıya bu şekilde mesaj gönderilememektedir. KOSGEB’in hiç bir danışman firma veya kuruluş ile bir hizmet Anlaşması bulunmamaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimleri ve destekleri ile ilgili ücret talep eden kişi ve kuruluşlar bizzat mağdur olan kişiler tarafından savcılığa bildirilmesi tavsiye edilmektedir. Eğer KOSGEB kredileri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyor iseniz, KOSGEB’in hizmet numarası olan 444 15 67 numaralı telefonu arayarak KOSGEB hibe kredilerini öğrenebilirsiniz.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. batman dedi ki:

  Terzilik atölye ev tekstili

 2. Adana seyhan dedi ki:

  Gunes enerj su tesisat isi

 3. Adana seyhan dedi ki:

  Adanada enerni atolyesi isletmesi toptan perakende bakkal isi

 4. Borçka dedi ki:

  Ahçılık temizlikcilik kaleufercilik garsonculuk temizlikte yetenekliyim

 5. Borçka dedi ki:

  Garsonluk.ahci yardımı.kaleufer yakma ve temizlik islerinde çalıştım.tecrubeliyim her iside rahatlıkla yapa bilirim

 6. Gaziantep dedi ki:

  Elektrik bobinaj elektrik ve oto aksesuar işlerinde çalıştım ilk işim özel firmada elektiri otomasyon bobinaj ve makina bakim işlerinde eyitildim sandiviç panel üreten firmada makina bakım onarım cisiydim sonra eğlence merkezinde bakım onarım elektrik ci siydim oto aksesuar ve oto ses sistemleri aksesuar yenileme işleri yaptim

 7. Butik açmak dedi ki:

  Hibeli 50000 ve 100000 faizsiz olmak üzere 150000 mi oluyor acaba

 8. kadir dedi ki:

  daha icat edilmemiş ne olabilirki

 9. fatih yanik dedi ki:

  Ben yararlanmak isterim

 10. tuğba dedi ki:

  bu girişimcilik sertifakasının illa 2016 yılında mı almak gerekiyor 2014 yılında aldığım kosgeb girişimcilik sertifikası duruyor proje sunmadım sadece sertifikayı aldım duruyor şimdi değerlendirmek istiyorum olurmu acaba ?

  1. goksembul dedi ki:

   kosgeb sertifikaları bildiğim kadarıyla 2 yıllık yani 2 yıl kullanmazsanız 3.yıl tekrar o eğitimi almak zorundasınız.

  2. ghk dedi ki:

   girişimcilik belgeniz geçerlidir bende 2011 yılnda aldım benimde geçerliymiş

BİR YORUM YAZ