Dükkan Açmak

İşyeri açmak için gerekli evraklar

İşyeri açmak için gerekli evraklar

Dükkan açmak için neler gerekir

Ülkemizde, her ne kadar elektronik imza ve sistem üzerinden modernizasyon işlemleri hızla ilerlese de iş yeri açmak isteyenler için ilgili makamlar tarafından bir gerekli evrak istenmektedir. Dükkan Açmak web sitesi olarak bu makalemizde, İşyeri açmak için gerekli evraklar listeledik. Başvuracağınız makama göre ilgili belgeleri makalemizin devamında bulabilirsiniz.

İşyeri dükkan veya mağaza açmak için gereken evraklar;

İşyerinizi açabilmek için Vergi dairesi, SGK (Bağkur), Belediye, Ticaret odaları veya Esnaf odaları, ve Muhasebeciye başvuruda bulunmanız gereklidir. Ayrıca işyeriniz özel bir kanun veya yönetmelik kapsamında olan bir işyeri ise ilgili mevzuatta belirtilen şartları yerine getirmeniz şarttır. Örneğin dükkanınız gıda ile ilgili ise Türk Gıda Kodeksi, emlak dükkanı ise TSE 11816 gibi.

Vergi dairesine yapılacak başvuru ve gerekli evraklar

İş yerinizin bulunduğu bölgedeki vergi dairesine müracaat ederek gerçek usulde işe başlama formu doldurması gereklidir.

Gerçek usulde işe başlama formunda;

    * Gerçek kişilerde mükellef (işyerini açacak kişi) tarafından imzalanır.

    * Muhasebeciler aracılığıyla düzenlenmesi halinde, bildirim bu kişiler tarafından imzalanır.

İşe başlama bildirim formunun ekinde;

    * Noter onaylı imza sirküleri

    *Onaylı nüfus cüzdanı sureti, (İş yeri sahibinin vergi dairesine kendisinin başvurması halinde nüfus cüzdanının fotokopisi vergi dairesinde görevli bir memur tarafından aslı ile karşılaştırılarak “Aslının Gibidir” şeklinde tasdik edilir.)

    *İkametgah ilmühaberi (muhtarlıktan ve nüfus müdürlüğünden alınabilir.)

    *Dükkana ait kira kontratı veya tapu fotokopisi (Dükkan kendinize aitse tapu fotokopisi veya kira ise kira kontratının fotokopisi)

Gerekli belgeler  ve başvuru evrakları tamamlandıktan sonra vergi dairesinde görevli bulunan yoklama memuru verilen bilgileri denetler ve doğruluğu onaylandıktan sonra vergi levhası teslim alınır.

    *Fatura ve irsaliye evrakları bastırılır.

İşyeri açmak için gerekli evraklar arasında belediyelere yapacağınız başvuruda gerekli belgelerden bahsedelim.

Belediyeye yapılacak başvuru ve gerekli evraklar;

İş yerinizi açmadan önce bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurarak gerekli evraklar hakkında bilgi almanızda yarar var. Bazı belediyelerde farklılık gösterebilmektedir.  Tüm iş yerleri için (gıda giyim emlak vs.) Belediyelere yapılacak başvuruda gerekli evraklar ve başvuru şekli işyeri açma ve çalışma ruhsatı isimli makalemizde ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Belediyeden tatil günleri çalışma ruhsatı da alabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumuna Bağkura yapılacak başvuru ve gerekli evraklar;

* İşyeri açanlar zorunlu bağkur sigortalısı olmak zorundadır. Bağkur’lu olmayı gerektiren faaliyetle birlikte başlar. İşyeriniz sigortalı veya emekli birinin üzerine değilse bağ-kur sigortalısı olmanız gereklidir. Bağ-Kur’a kayıt ve tescilin yapılabilmesi için ilgili Bağ-Kur İl Müdürlüklerine başvurulup, alınacak Bağkur giriş bildirgesinin ilgili dairelere onaylatılması ve onay sonrasında Bağ-Kur İl Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir.  Sgk işyeri açılış bildirgesini indirmek için tıklayınız.

Ticaret odasına kayıt ve gerekli evraklar;

İşyeri tescili ve ilan hakkındaki mevzuat;

Türk Ticaret Kanununun 42.ve Ticaret Sicili Tüzüğünün 13.maddesi gereğince,

Her tacir,ticari işletmenin açıldığı günden itibaren on beş gün içinde ticari işletmesini ve seçtiği ticaret ünvanını,işletme merkezinin bulunduğu yer ticaret siciline tescil ve ilan ettirmeye mecburdur.

Her tacir kullanacağı ticaret ünvanını ve bunun altına atacağı imzayı notere tasdik ettirdikten sonra sicil memuruna tevdi etmeye mecburdur.Tacir hükmi şahıs ise ünvanla birlikte onun namına imzaya salahiyetli kimselerin imzaları da notere tasdik ettirilerek sicil memuruna verilir.

Merkezi Türkiye’de bulunan ticari işletmelerin şubeleri de bulundukları yerin ticaret siciline tescil ve ilan olunur.

Ticaret Odasına Kayıt hakkındaki mevzuat (5174 sayılı kanunun);

Ticaret siciline kayıtlı tacir ve bu Kanuna göre sanayici sıfatını haiz tüm gerçek ve tüzel kişilerle şubeleri ve fabrikaları,bulundukları yerin bu Kanun gereğince mensup olacakları odalarına veya ajanlıkları na kaydolmaya mecburdurlar.

Sermayesinin tamamı Devlete ve özel idarelere veya belediyelere veya bunların ortaklığına ait olan iktisadi müesseselerle bunların şubeleri,özel kanun veya sözleşme ile kurulmuş olup,Devletin ve özel idarelerin veya belediyenin iştiraki bulunan tüzel kişiliğe haiz müesseseler veya bunların şubeleri ve fabrikaları bulundukları yerlerin odalarına kaydolunmaya mecburdurlar.

Yukarıdaki mevzuat gereğince yapılacak başvuru ve gerekli evraklar;

Ticaret Siciline Tescil İçin Gerekli Evraklar :

*Gerçek kişilerde;

    *İki Adet İmza Beyannamesi

    *Vergi Levhası Fotokopisi

    *Kira Kontratı(kiracı için) veya Tapu Fotokopisi(dükkan sahibi için)

    *Tutulan Ticari Defterin Noter Tasdik Kısmın Fotokopisi

    *İkametgah İlmuhaberi (Resimli Muhtardan veya nufüs müdürlüğünden)

    *Nüfus Kağıdı Örneği (Resimli Muhtardan ve Noterden )

    *Taahhütname ( Oda Tarafından Verilen)

    *Ticaret odasından Verilen Matbu Dilekçe

Esnaf ve Sanaatkarlar Odasına Kayıt ve gerekli başvuru evrakları;

 • Vergi levhası fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi (resimli)
 • 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamına alınan il ve mesleklerde faaliyette bulunacak esnaf ve sanatkarlardan ustalık belgesi veya satış elemanlığı belgesinin bir örneği.
 • Araç sahibi olan esnaflardan araç ruhsatlarının bir fotokopisi
 • Sicil ilan bedeli dekont örneği
 • Sicil harç bedeli dekont örneği

İşyeri açmak için gerekli evraklar

Esnaf ve sanatkarlar tarafından sicil müdürlüğüne ibraz edilecek 3 adet vesikalık fotoğraf ile ustalık belgesi fotokopisi sicil müdürlüğü marifetiyle ilgili esnaf ve sanatkarlar odasına intikal ettirilecektir. İşyeri açmak için gerekli evraklar isimli yazımızda;

Ticari araç sahibi esnaf ve sanatkarların (kamyoncu, minibüsçü, otobüsçü, taksici, servis aracı işletmecisi vb.) sicil ve oda kayıtları sırasında araç ruhsatlarının bir fotokopisini ibraz etmeleri gerekir.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamına alınan il ve mesleklerde faaliyette bulunacak esnaf ve sanatkarlardan ustalık belgesi veya satış elemanlığı belgesinin bir örneği istenir.

Bu belgeleri hazırlayarak, ilgili makamlara başvuruda bulunabilirsiniz. İlgili makam tarafından, yeni çıkan mevzuat gereğince, yeni belgeler veya artık talep edilmeyen belgeler olduğu söylenebilir.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
 1. BURSA ÇELİK KAPI DÜNYASI dedi ki:

  SELAMLAR BEN BURSA’DAN YILDIRIM ERDOĞAN KENDİ BÖLGESİNDE ÇALIŞACAK ÇELİK KAPI SATIŞ TEMSİLCİLERİ ARIYORUM ADAYLARDA YAŞ SINIRI YOKTUR EMEKLİDE OLABİLİR İNŞAAT TADİLAT İŞLERİ İLE İLGİLİ USTALARA YAKIN OLMASI TERCİH SEBEBİDİR SAHA ÇALIŞMASINA YATKIN İKNA KABİLİYETİ YÜKSEK VE MÜŞTERİ DİYALOGLARINDA BAŞARILI İSENİZ BOŞ OTURMAYIN DERİM HAYALLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMENİN ZAMANI GELDİ DEMEKTİR ARAYIN GÖRÜŞELİM…RABBİM ÇALIŞANI SEVER HAMD OLSUN… İYİ BİR ÇALIŞMA YAPTIĞINIZDA SİZE ALLAH RAZI OLSUN DİYECEKLER …EN GÜZEL KAZANÇ BUDUR İNANIN PARA İKİNCİ PLANDA KALIYOR…

  1. Merzifon dedi ki:

   Iyi günler ben 22 yaşındayım amasyada yaşıyorum bi işyeri yada bayilik gibi biselyer düşünüyorum

 2. KDZ EREĞLİ dedi ki:

  SELAMLAR BEN KDZ.EREĞLİDEN BÜLENT ARKAN YAŞ 37 TECRÜBELİ TIR ŞÖFÖRÜYÜM GEREKLİ TÜM BELGELERİM MEVCUTTUR YURT DIŞI ÇALIŞABİLİRİM İŞ AHLAKI VE DİSİPLİN BENİM İÇİN ÖNEMLİDİR SOSYAL HAKLARI MEVCUT KURUMSAL BİR YERDE ÇALIŞMAK İSTİYORUM

 3. Istanbul dedi ki:

  Rent A car açmak istiyorum kaç para tutar ,?

 4. Sakarya dedi ki:

  Plaja 100 m yakında yeme içme fesfood dükkanı acasım var Gerekli belgeler nedir kac para tutar ?

 5. KIRKLARELI LULEBURGAZ dedi ki:

  Merhabalar konfeksiyon teksil iş yeri acmak istiyorum.küçuk bir konfeksiyon.gerekli olan evraklar neler bu konuda yardimci olabilirmisiniz

 6. KIRKLARELI LULEBURGAZ dedi ki:

  Iyi akşamlar küçük bir konfeksiyon iş yeri acmak istiyorom.ciraklik halk egitim kalfalik belgem var.teksil üzerine şirketlere bagli calismak istiyorum.yardimci olurmusunuz ne yapmam gerekli küçük bir teksil konfeksiyon is yeri acmam icin.tesekkurler

 7. Agda salonu dedi ki:

  Agda dukkani acmak istiyorum gerekli belgeler nerden alinir lutfen yardimci olun hicbir bilgm yok bu konu da hangi belgeler sart

 8. Tuhafiye Dükkanı dedi ki:

  Giyim üzerine kışları bin yazları ikibinbesyuz kisilik bir yerde dukkan acmak istiyorum bulundugumuz yer buyuksehir belediyesine bagli bu yer icin uymam gereken prosedur nedir. İsimi en kısa yoldan nasıl hallederim.

 9. börger KİMNFG dedi ki:

  hayallerimizide satmadıkya ERDAL TOSUN…..TANRI RRAHMET EYLESİN

 10. Plajda küçük masaj salonu dedi ki:

  Plajda temiz titiz saygı çerçevesi içinde sadece beylere masaj hizmeti için dükkan açmak için n gerekli acil gorus yazarsanız sevinirim .

  1. tolga dedi ki:

   mali müşavirim isterseniz mail adresinden ulaşıp bilgi alabilirsiniz

 11. nazmi bayram dedi ki:

  Merhaba pastane açma isteğim var, görme engelliyim bir muhasebeci kanalı ile çalışsam işlerim dahamı hızlı yapılır? cevabınızı bekliyorum SAYGILAR.

 12. süs eşyaları dedi ki:

  bu işlemlerde ne kadar ücret ödeyecegiz

 13. Dogalgaz tesisat ve sutesisati dedi ki:

  Dogalgaz ve sihhi tesisat dukkani acmak istiyorum nakitim yok .ne yapmaliyim

 14. Ayhan dedi ki:

  Slm arkadaşlar ben nakliyat evden eve şirketi açmak istiyorum ama nala açılır ya

İŞ BAŞVURUSU YAP (TEL.NO YASAK)