Dükkan Açmak

Hayvancılık kredisi nasıl alınır?

Hayvancılık kredisi nasıl alınır?

2017 yılında köye yerleşip hayvancılık yapmak isteyen, koyun ve inek sürüsüne yeni hayvan almak isteyen çiftçiler için hayvancılık kredisi nasıl alınır sorusunu cevapladık. Eğer Türkiye Cumhuriyetinde hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, Devlet gücüyle veya özel finans kuruluşları ile bu işe başlayabilirsiniz. Tarım ve hayvancılık bakanlığı haricinde Türkiye’de birkaç kurum ve kuruluş Çiftçilere hayvan desteği vermektedir. Bu kuruluşlar haricinde ZİRAAT BANKASI (hayvan kredisi veren tek devlet bankası) ve özel bankalarda 2017 yılında da, çeşitli faiz oranları ile kredi imkanı sağlamaktadır. Bankadan kredi çekerek inek ve koyun almak isteyen, arı yetiştirip bal satmak isteyen, hindi, ördek, kaz satın almak veya tavuk çiftliği açarak et pilici yetiştirmek, organik yumurta üretimi yapmak istiyorsanız önce devlet teşviklerine sonra, ziraat bankasına en son ise özel bankalara müracaat etmeniz gerekiyor.


Aşağıdaki video ile başlamanızı öneririz, hayvan kredisi çekmeden önce bir amaç belirlemelisiniz.


Küçükbaş hayvan kredisi nasıl alınır?

Bir ailenin hayvancılık ile uğraşması için en az 100 koyuna bakması ve yüz koyun alabilecek miktarda kredi çekmesi tavsiye edilmektedir. Hayvancılık kredisi kullanarak 100 koyun alan bir üretici koyunların yılda 2 defa kuzulaması nedeniyle bir yıl içersinde 130 x 2 = 260 civarında kuzu sahibi olacaktır. (bazı koyunlar çift kuzulayacaktır) Buda hayvan sayısının bir yıl içerisinde 360′ a çıkarılması demektir.

hayvancılık kredisi hesaplama

Koyun kredisi çekenlerin para kazanmak için yegane amaçları budur. Keçi kredisinde ise tek amaç süt gelirdir. Çünkü keçiler yılda bir kez yavrularlar, ancak sütleri koyun sütünden daha değerli olup, daha pahalıya satılabilmektedir.

100 koyunun hayvan üreticilerine ortalama maliyeti 27 bin lira olarak hesaplanmaktadır. Bu masraf yaşadığınız yerin kış mevsimine ve hayvanların cinsine göre değişiklik gösterecektir. Özellikle kredi çekmeden önce bu masrafların gider kalemi olarak işlenmesi hayvan üreticilerin zarar etmesini birebir engelleyecektir. 50 bin lira ile kredi çekerek bu işe giren üreticilerin miktarı 100 bin yapmaları mantıklıdır. 100 bin lira hayvan kredisi hesaplama tablosunu inceleyebilirsiniz.

Hayvan otlaklarının durumu da çekeceğiniz koyun kredisine birebir etki edecektir. Çünkü bir dönüm arazide 6 koyun otlayabilmektedir. 100 koyun için 60 dönüm bir araziye ihtiyaç duyarsınız ki, mera ve arazideki otlarında 6 günde bir büyüdüğünü hesaplarsanız, arazinizi 6 parçaya bölüm hayvan otlatmalısınız. Köylerde büyük arazisi olanlar için bu bir problem teşkil etmemektedir. Ancak kendi arazisinde tel örgü çekerek koyun keçi otlatmak isteyenler kredi çekmeden önce yem giderlerine çok dikkat etmelidirler.Keçiler koyun gibi yavrulama (kuzulama) geliri ile para kazandırmadıklarından, süt gelirlerinin yüksek olması nedeniyle, çok süt veren cinsten keçilerin beslenmesi tavsiye edilmektedir. (saanen keçisi)

Koyun kredisi çeken bir çiftçi 1 yıl sonunda koyunları satması durumunda 260 kuzunun tanesi 250 liradan hesap edilir ise yıllık kazancı 65 bin liradır. Bu paradan 25 bin lira yem parası, çoban gideri ve diğer giderler düşüldüğünde geriye kalan parayı hesaplayabilirsiniz. Bu hesabı yapmamızın nedeni ödeyemeyeceğiniz miktarlarda hayvan kredisi çekmemeniz içindir. küçükbaş hayvan kredisi hesaplama işlemini inceleyebilirsiniz. Küçükbaş hayvan kredisi çekmek istiyorsanız eğer bizimde sizlere birkaç tavsiyemiz var. TKDK’ nın hayvan kredisi verdiğini hepiniz biliyor olmalısınız. İnceleyin.

Ziraat bankası süt hayvanı ve besicilik kredisi veriyor. Yıllık faiz oranı %5. Tüm bankalardan daha uygun. Başvurmak için banka şubesine gitmeniz gerekiyor. İnternetten başvuru yapılamıyor. Bu bankalar haricinde

 • Akbank tarım,
 • Denizbank tarım ve hayvancılık,
 • Şekerbank çiftçi destekleme,
 • İş bankası Üretici Destekleme kredileri veriyor.

Hayvan kredisi hesaplama

Kuzulu koyun fiyatı 2016 yılı itibariyle 650 TL. civarında 100 koyun almak için 65 bin lira civarında paraya ihtiyacınız var. Yine ineğin tanesinin 4.000-6.000 Tl. arasında olduğunu düşünürseniz 10 inek için yine aynı miktarlarda paraya ihtiyacınız var. 100 koyun veya 10 inek aynı paradır. Hayvan kredisi alırken bu duruma dikkat etmenizi öneririz.

Büyükbaş sığır, dana, düve, malak besleme kredisi veren bankalar ve devlet kurumları

Türkiye’nin en uygun büyükbaş hayvan kredisi veren tek bankası ZİRAAT Bankasıdır. Yukarıda koyun ve keçi besleme işini detayları ile anlattık. Şimdide inek kredisi çekmek isteyenler için büyükbaş işine bir bakalım. Ülkemizde büyükbaş hayvan kredisi çekerek süt ineği besleyerek para kazanan sayısı oldukça azdır. Bu sebeple Türkiye’de daha çok inek dana düve besicilik işi yapılmaktadır. Süt işi çok para bırakmadığı gibi, Meziyetli bir olarak görülmektedir. İnek kredisi çekecek arkadaşlar için kısaca bir hesaplama işlemi yapalım.Büyükbaş hayvanlar ülkemizde ortalama 15 ile 18 yıl arasında yaşarlar. Büyükbaş hayvanlar yılda bir defa buzağı verirler. Türkiye’de daha çok holstein diye yazılıp hoştan diye okunan (Bknz. hoştan ineği) cinsten hayvan beslenmektedir.

Bu hayvan günde ortalama 23 kg. süt verebilmektedir.  Buda günlük 26 lira süt getirisi ve kârı demektir. Holstein ineğinin günde 16 lira tutarında yem yediğini hesaplanırsa günlük net kâr oranı 5 TL. civarındadır. 10 inek besleyen bir işletme yem giderleri düşüldüğünde günlük 50 lira para kazanacak bu da aylık 1.500 TL. civarında bir paraya denk gelecektir. Hiç parası olmadan büyükbaş hayvan kredisi çekerek bu işe girenlerin,

 • Ahır, dam, barınak çiftlik binası yapım ve tadilat giderleri,
 • Süt sağma makinesi, tankı alet ve edavat giderleri,
 • Çoban, temizlik personeli, veteriner ve yardımcı hizmetli giderleri,
 • En önemlisi yem giderleri (Bu hayvan günlük 6-7 çeşit konsantrasyon geri kalanı kaba yem)
 • 3.750 liradan 10 inek toplamda 37.500 TL. inek parası gideri tutacaktır. Kısaca en az 50 bin lira sermaye harcayarak aylık 1.500 TL. para kazanmak ister misiniz sorusunu akla getirmektedir. Ortalama 17 yıl sonra yatırılan parayı amörti eder.

Büyükbaş besi hayvancılığına gelince bu işin çok farklı yöntemleri vardır. Kısa yemleme, Tam yemleme, Merada besleme ve semirtme, Silaj ve kesif yem ile besleme gibi yöntemlerdir. Bu konuya çok fazla girmeden büyükbaş hayvan besiciliğinin süt hayvanı beslemekten çok daha karlı olduğunu belirterek kredi çekecek olanların besi hayvanı kredisi çekmesini tavsiye ederiz.

Örnek hayvan projesi: BÜYÜKBAŞ HAYVAN PROJESİ sizler için..

Ziraat bankası büyükbaş hayvan kredisi çekmek için ayrıntılı bilgileri buradan hesaplayın. Büyükbaş hayvan kredisi hesaplama formunu inceleyin.

27/09/2016 Güncelleme

Tarım Bakanlığı 2017 senesi içerisinde çiftçilere 30 bin lira Tarım ve Hayvancılık Hibesi verecek. Bu hibe için 15.000 köye kesin dönüş yapmak isteyen genç çiftçiler tercih edilecek. Proje için 450.000.000 TL. ödenek ayrıldı. İnternette peşinatsız, faizsiz hayvan kredileri okumuş olabilirsiniz ancak şuan ülkemizde 2 kuruluş hayvan kredisi veriyor. Bunlardan ilki Ziraat Bankası olup faiz oranı %0,41 ‘dir. 2. Kurum ise TKDK olup bu kuruluşun destekleri küçük çiftçiler için değildir. 2017 yılının desteklerini beklemeniz tavsiye edilmektedir.

Hayvancılık Kredisi 2017 yılı

2017 yılında Milli Tarım Projesi dahilinde, çiftçilerimize 30 bin lira tutarında genç çiftçi projesi 2017 günü destekleme verileceği değerlendiriliyor. Esnaf ve sanatkarlara verilen 50 bin lira faizsiz kredi sonrasında hayvancılık için de 30 bin lira başlangıç hibesi ile birlikte Ziraat Bankasınca faizsiz hayvan kredisi verileceği düşünülüyor.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 169 YORUM
 1. şırnak/ güçlükonak/Taşkonak köyü dedi ki:

  Merhaba
  Siirt köylerinde kalmaktayım bende büyük baş havan kredisi başvurmak istiyorum destek olabilirmisiniz.

 2. Gebze Tepeköy dedi ki:

  Daha önce büyükbaș besi hayvanlarına babamla bakmaya basladım ve ozaman 11 yasındaydım ondan sonra sağım hayvancılık yaptık yani inek düve baktık sonra koyun besledik kücük bas hayvancılık yaptık ama ailem bırakmak istedi benimde durumum olmadığı icin bıraktım simdi ise ben tekrar o isi yapmak istiyorum cünkü sevdiğim ve severek yaptığım tek iștir hayvancılık

 3. İstanbul dedi ki:

  Şu anda aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren bir firmada satınalma sorumlusu olarak çalışıyorum,
  Zooteknistim
  28.07.1976 İstanbul doğumluyum

 4. istanbul arnavut köy dedi ki:

  Erzurum luyum Daha önce hayvancılık yaptım istanbula geldim bıraktım şimdi gine yapmak istiyom hayvan almak istiyorum

 5. Kırşehir dedi ki:

  Hayvancılık yapmak istiyorum nasıl kredi çekeri

 6. İstanbul esenyurt dedi ki:

  Daha önce şoförlük yaptim 16 yasimdaiken keçilerini var di şuan yaşim 42 tekrar keçi yetiştiriciliği yapmak istiyorum bu konuda bilgilendirilirsem memnunolurum İstanbul dan tasinmayi düşünüyorum karadenize

 7. merkez dedi ki:

  yozgatın merkez koyun de buyuk bas hayvan cılık yapmaktayın ama yayvanım 3 tane 10 yapmak ıstıyorum nasıl yardımcı olabılırsınız

  1. merkez dedi ki:

   10 hayvan kıredısı almak ıstıyorum yerım var

 8. Kagizman dedi ki:

  Ben daha önce pazarda çalıştım anlarda ama şuan Kars kagizman yellikiran köyünde hayvancılık yapıyor um

1 5 6 7
İŞ BAŞVURUSU YAP (TEL.NO YASAK)