Dükkan Açmak

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Eğer Türkiye Cumhuriyetinde hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, Devlet gücüyle veya özel finans kuruluşları ile bu işe başlayabilirsiniz. Tarım ve hayvancılık bakanlığı haricinde Türkiye’de birkaç kurum ve kuruluş Çiftçilere hayvan desteği vermektedir. Bu kuruluşlar haricinde ZİRAAT BANKASI (hayvan kredisi veren tek devlet bankası) ve özel bankalarda 2017 yılında da, çeşitli faiz oranları ile kredi imkanı sağlamaktadır. Bankadan kredi çekerek inek ve koyun almak isteyen, arı yetiştirip bal satmak isteyen, hindi, ördek, kaz satın almak veya tavuk çiftliği açarak et pilici yetiştirmek, organik yumurta üretimi yapmak istiyorsanız önce devlet teşviklerine sonra, ziraat bankasına en son ise özel bankalara müracaat etmeniz gerekiyor.

Küçükbaş yetiştiriciliği?

Bir ailenin hayvancılık ile uğraşması için en az 100 koyuna bakması ve yüz koyun alabilecek miktarda kredi çekmesi tavsiye edilmektedir. Hayvancılık kredisi kullanarak 100 koyun alan bir üretici koyunların yılda 2 defa kuzulaması nedeniyle bir yıl içersinde 130 x 2 = 260 civarında kuzu sahibi olacaktır. (bazı koyunlar çift kuzulayacaktır) Buda hayvan sayısının bir yıl içerisinde 360′ a çıkarılması demektir.

hayvancılık kredisi hesaplama

Koyun kredisi çekenlerin para kazanmak için yegane amaçları budur. Keçi kredisinde ise tek amaç süt gelirdir. Çünkü keçiler yılda bir kez yavrularlar, ancak sütleri koyun sütünden daha değerli olup, daha pahalıya satılabilmektedir.

100 koyunun hayvan üreticilerine ortalama maliyeti 27 bin lira olarak hesaplanmaktadır. Bu masraf yaşadığınız yerin kış mevsimine ve hayvanların cinsine göre değişiklik gösterecektir. Özellikle kredi çekmeden önce bu masrafların gider kalemi olarak işlenmesi hayvan üreticilerin zarar etmesini birebir engelleyecektir. 50 bin lira ile kredi çekerek bu işe giren üreticilerin miktarı 100 bin yapmaları mantıklıdır.

Hayvan otlaklarının durumu da çekeceğiniz koyun kredisine birebir etki edecektir. Çünkü bir dönüm arazide 6 koyun otlayabilmektedir. 100 koyun için 60 dönüm bir araziye ihtiyaç duyarsınız ki, mera ve arazideki otlarında 6 günde bir büyüdüğünü hesaplarsanız, arazinizi 6 parçaya bölüm hayvan otlatmalısınız. Köylerde büyük arazisi olanlar için bu bir problem teşkil etmemektedir. Ancak kendi arazisinde tel örgü çekerek koyun keçi otlatmak isteyenler kredi çekmeden önce yem giderlerine çok dikkat etmelidirler.Keçiler koyun gibi yavrulama (kuzulama) geliri ile para kazandırmadıklarından, süt gelirlerinin yüksek olması nedeniyle, çok süt veren cinsten keçilerin beslenmesi tavsiye edilmektedir. (saanen keçisi)

Koyun kredisi çeken bir çiftçi 1 yıl sonunda koyunları satması durumunda 260 kuzunun tanesi 250 liradan hesap edilir ise yıllık kazancı 65 bin liradır. Bu paradan 25 bin lira yem parası, çoban gideri ve diğer giderler düşüldüğünde geriye kalan parayı hesaplayabilirsiniz. Bu hesabı yapmamızın nedeni ödeyemeyeceğiniz miktarlarda hayvan kredisi çekmemeniz içindir.

Ziraat bankası süt hayvanı ve besicilik kredisi veriyor. Yıllık faiz oranı %5. Tüm bankalardan daha uygun. Başvurmak için banka şubesine gitmeniz gerekiyor. İnternetten başvuru yapılamıyor. Bu bankalar haricinde

 • Akbank tarım,
 • Denizbank tarım ve hayvancılık,
 • Şekerbank çiftçi destekleme,
 • İş bankası Üretici Destekleme kredileri veriyor.


Hesaplama İşlemi

Kuzulu koyun fiyatı 2016 yılı itibariyle 650 TL. civarında 100 koyun almak için 65 bin lira civarında paraya ihtiyacınız var. Yine ineğin tanesinin 4.000-6.000 Tl. arasında olduğunu düşünürseniz 10 inek için yine aynı miktarlarda paraya ihtiyacınız var. 100 koyun veya 10 inek aynı paradır. Hayvan almak için kredi çekerken alırken bu duruma dikkat etmenizi öneririz.

Büyükbaş hayvancılık sektörü

Türkiye’nin en uygun büyükbaş hayvan kredisi veren tek bankası ZİRAAT Bankasıdır. Yukarıda koyun ve keçi besleme işini detayları ile anlattık. Şimdide inek kredisi çekmek isteyenler için büyükbaş işine bir bakalım. Ülkemizde büyükbaş hayvan kredisi çekerek süt ineği besleyerek para kazanan sayısı oldukça azdır. Bu sebeple Türkiye’de daha çok inek dana düve besicilik işi yapılmaktadır. Süt işi çok para bırakmadığı gibi, Meziyetli bir olarak görülmektedir. İnek kredisi çekecek arkadaşlar için kısaca bir hesaplama işlemi yapalım.Büyükbaş hayvanlar ülkemizde ortalama 15 ile 18 yıl arasında yaşarlar. Büyükbaş hayvanlar yılda bir defa buzağı verirler. Türkiye’de daha çok holstein diye yazılıp hoştan diye okunan (Bknz. hoştan ineği) cinsten hayvan beslenmektedir.

Bu hayvan günde ortalama 23 kg. süt verebilmektedir.  Buda günlük 26 lira süt getirisi ve kârı demektir. Holstein ineğinin günde 16 lira tutarında yem yediğini hesaplanırsa günlük net kâr oranı 5 TL. civarındadır. 10 inek besleyen bir işletme yem giderleri düşüldüğünde günlük 50 lira para kazanacak bu da aylık 1.500 TL. civarında bir paraya denk gelecektir. Hiç parası olmadan büyükbaş hayvan kredisi çekerek bu işe girenlerin,

 • Ahır, dam, barınak çiftlik binası yapım ve tadilat giderleri,
 • Süt sağma makinesi, tankı alet ve edavat giderleri,
 • Çoban, temizlik personeli, veteriner ve yardımcı hizmetli giderleri,
 • En önemlisi yem giderleri (Bu hayvan günlük 6-7 çeşit konsantrasyon geri kalanı kaba yem)
 • 3.750 liradan 10 inek toplamda 37.500 TL. inek parası gideri tutacaktır. Kısaca en az 50 bin lira sermaye harcayarak aylık 1.500 TL. para kazanmak ister misiniz sorusunu akla getirmektedir. Ortalama 17 yıl sonra yatırılan parayı amörti eder.

Büyükbaş besi hayvancılığına gelince bu işin çok farklı yöntemleri vardır. Kısa yemleme, Tam yemleme, Merada besleme ve semirtme, Silaj ve kesif yem ile besleme gibi yöntemlerdir. Bu konuya çok fazla girmeden büyükbaş hayvan besiciliğinin süt hayvanı beslemekten çok daha karlı olduğunu belirterek kredi çekecek olanların besi hayvanı kredisi çekmesini tavsiye ederiz.

Örnek hayvan projesi: BÜYÜKBAŞ HAYVAN PROJESİ sizler için..

Tarım Bakanlığı 2017 senesi içerisinde çiftçilere 30 bin lira Tarım ve Hayvancılık Hibesi verecek. Bu hibe için 15.000 köye kesin dönüş yapmak isteyen genç çiftçiler tercih edilecek. Proje için 450.000.000 TL. ödenek ayrıldı. İnternette peşinatsız, faizsiz hayvan kredileri okumuş olabilirsiniz ancak şuan ülkemizde 2 kuruluş hayvan kredisi veriyor. Bunlardan ilki Ziraat Bankası olup faiz oranı %0,41 ‘dir. 2. Kurum ise TKDK olup bu kuruluşun destekleri küçük çiftçiler için değildir. 2017 yılının desteklerini beklemeniz tavsiye edilmektedir.

Genç çiftçi projesi tamamlandı. 16 bin gencimize 30’ar bin lira destek verilmesi kararlaştırıldı. Bu yıl itibariyle eğer geri ödemesiz hibe almak istiyorsanız sadece TKDK’ya başvurabilirsiniz.

Bunun dışında en düşük faizli krediyi Ziraat Bankası veriyor. Ziraat’e başvurun!

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 183 YORUM
 1. Vanlı dedi ki:

  Bende hayvancılık yapmak istiyorum yerim var madi sıkıntım var bana yardımcı olmak isteyen kimse yok mu

 2. Dede öz dedi ki:

  Büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum arazimvar ama sermayem yok şuanda özel sektörde çalışmaktayım nasıl yardımcı ola bilirsiniz

 3. Selami dedi ki:

  Koyume sonmek istiyorum ama imkanım olmadıgından donus yapamıyorum lutfen bana yardımcı olun bende koyumde sevdiyim cifciliye kavusayım

 4. Yavuzeli dedi ki:

  Büyük baş hayvan kredisi almak istiyorum yerim var yardımcı olursanız sevinirim

 5. orhan şen dedi ki:

  büyük baş hayvan yapmak istiyorum özellikle etlik/ elmalı antalya

 6. ahmet dedi ki:

  Kayseriden selamlar kapalı sistem açık sistem yerimiz var bizde hayvan kiredisi alabilirmiyiz saygilarla

 7. Kecioren ANKARA dedi ki:

  Ilk isim çiftçilik şimdiki isim özel bir şirkette gıda sektöründe çalışıyorum

 8. Angara dedi ki:

  Çocukluğumdan 30 yaşlarımın ortasına kadar keçi güttüm. Keçi işini iyi bilirim. Ama maalesef bırakıp İstanbul’a gelmek zorunda kaldım. Keçileri kaçırdım. Tekrar köye dönmek ve sevdiğim işi yapmak istiyorum. İstanbul yerin dibine gitsin. Kim istiyorsa onun olsun. Ben köyüme dönmek istiyorum.

 9. Tokat dedi ki:

  Hayvancılık yapmak isdiyorum ama maddi gücüm YÖK arazi var ama maddi gücüm YÖK Nası yapmalıyım çiflik kurmak isdiyorum 30dönüm tek yerim var yardımcı olurmusunuz.

  1. Murat dedi ki:

   Merhaba kardeşim bende tokatlıyım yalovada yaşıyorum bana ulaşırsan yardımcı olurum

   1. kemal dedi ki:

    Bende tokatliyim küçükbaş hayancilik yapacağım kâr ortağı olacak bir kişiye ihtiyacım var görüşmek isteyenler bana ulassin lütfen ağır ve kalacak yer var tokatta yapacağım bu isi ciddi olan arasın lutven

 10. Buyukorhan dedi ki:

  Kasap ve telekom

 11. Erzincan Çayırlı ilçesinde dedi ki:

  Ben önceden hayvancılık yapıyordum köyden istanbula geldim şimdi tekrar köye dönmek istiyorum benim köyde arazim var traktörüm var malzemeleriyle beraber yerim müsait yanlız hayvan ahırlarım yıkılmış ben nasıl devlet tarafından kredi alabilirim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 12. Şanlıurfa dedi ki:

  Çifcilik

 13. şırnak/ güçlükonak/Taşkonak köyü dedi ki:

  Merhaba
  Siirt köylerinde kalmaktayım bende büyük baş havan kredisi başvurmak istiyorum destek olabilirmisiniz.

 14. Gebze Tepeköy dedi ki:

  Daha önce büyükbaș besi hayvanlarına babamla bakmaya basladım ve ozaman 11 yasındaydım ondan sonra sağım hayvancılık yaptık yani inek düve baktık sonra koyun besledik kücük bas hayvancılık yaptık ama ailem bırakmak istedi benimde durumum olmadığı icin bıraktım simdi ise ben tekrar o isi yapmak istiyorum cünkü sevdiğim ve severek yaptığım tek iștir hayvancılık

 15. İstanbul dedi ki:

  Şu anda aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren bir firmada satınalma sorumlusu olarak çalışıyorum,
  Zooteknistim
  28.07.1976 İstanbul doğumluyum

 16. istanbul arnavut köy dedi ki:

  Erzurum luyum Daha önce hayvancılık yaptım istanbula geldim bıraktım şimdi gine yapmak istiyom hayvan almak istiyorum

 17. Kırşehir dedi ki:

  Hayvancılık yapmak istiyorum nasıl kredi çekeri

 18. İstanbul esenyurt dedi ki:

  Daha önce şoförlük yaptim 16 yasimdaiken keçilerini var di şuan yaşim 42 tekrar keçi yetiştiriciliği yapmak istiyorum bu konuda bilgilendirilirsem memnunolurum İstanbul dan tasinmayi düşünüyorum karadenize

 19. merkez dedi ki:

  yozgatın merkez koyun de buyuk bas hayvan cılık yapmaktayın ama yayvanım 3 tane 10 yapmak ıstıyorum nasıl yardımcı olabılırsınız

  1. merkez dedi ki:

   10 hayvan kıredısı almak ıstıyorum yerım var

 20. Kagizman dedi ki:

  Ben daha önce pazarda çalıştım anlarda ama şuan Kars kagizman yellikiran köyünde hayvancılık yapıyor um

1 5 6 7
BİR YORUM YAZ