Reklam
Dükkan Açmak

Faizsiz KOSGEB işletme kredisi başvuru sonuçları

Faizsiz KOSGEB işletme kredisi başvuru sonuçları

Kosgeb sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği başvuruları ne zaman açıklanacak?

Bu sabah itibariyle başlatılan  Sıfır faizli 50 bin lira Kobi kredisi Kobiler tarafından olumlu karşılandı ve Kosgebin il Başkanlıkları na başvuru yapanlar uzun kuyruklar oluşturdu. Kobiler tarafından faizsiz 50 bin lira krediye yoğun bir talep söz konusu. Peki bu kredi nedir ve şartları nelerdir adım adım başvuru işlemleri ve şartlarını yazarak bu krediyi tanıtalım.

Kosgeb İşletme kredisi faiz desteği nasıl alınır?

Kredinin tam adı Kosgeb Sıfır Faizli işletme kredisi faiz desteği dir. Kosgeb tarafından anlaşılan bankalardan verilecek olan 50 bin lira Kobi kredisinin faiz desteğinin Kosgeb tarafından karşılanacağı bir destek programıdır. Söz konusu destek ile verilen 50 bin lira kredinin ilk 12 ayı geri ödemesiz verilirken kalan kısmı da 3 er aylık dönemler itibarıyla ödemeli toplam 36 ay vadeli olarak geri ödenecek şekilde kredi uygulamasıdır. Kosgeb ile anlaşmalı bankalardan kullanılacak hali hazırda 9 banka olan Vakıflar bankası, Halkbankası KGF, Denizbank, Akbank, Yapı kredi bankası, İşbankası QNB Finansbankası ile yapılan kredi pazarlığı sonucunda 50 bin lira kredi verilecek olup kredinin faizinin tamamını Kosgeb’in karşılayacağı bir kredi desteğidir. İşletmeler kredi anlaşmasını bankalar ile yapacak dolayısıyla Kosgeb desteğine başvurarak denetlemelerden sonra  onay alan işletmeler ve listeler belli olduktan sonraki işlemlerin tamamen bankalar ile  Kobiler arasında yürütülecek. Bankalar süreçten  müşterisi olan Kobilere gerekli tanıtım hizmetlerini vermekte ve bilgilendirmektedir. Bankaların yapacağı değerlendirmeler sonrasında faizsiz kredi finansmanı uygun görülen Kobiler ‘e sağlanacak.

Faizsiz kobi kredisi başvuruları başladı

Faizsiz kobi kredisi başvuruları başladı

50 bin lira faizsiz kobi kredisi başvuru süreci nasıl ilerleyecek?

Kosgeb Sıfır faizli işletme kredisi faiz desteğinden yararlanmak için süreç nasıl işleyecek? Kosgeb desteğinden yararlanmak içim Kobiler başvuruları nasıl  yapacak bu süreçte başvuru sistemi nasıl olacak Kobileri neler bekliyor?

Faizsiz KOSGEB işletme kredisi ile ilgili başvurular bugün itibarıyla başladı ve işletme kredisi faiz desteği alacak olan işletme sahipleri işletmelerini sisteme kayıt ettirmeye ve destekten yararlanmak için başvurularını yapmaya 21 Aralık Çarşamba gününe kadar devam edecekler. Kosgeb tarafından destek programı açıklanır açıklanmaz işletmelerinin sisteme kayıtlarını ve kobi beyannamelerini dolduran işletmeler 21 Aralık Çarşamba günü son başvuru tarihi olan son güne kadar işlemlerini aralıksız yapabilecekler. Yaşanan yoğun ilgiden kaynaklı olarak sistem ara sırada eror verse de işlemler için giriş sayfası yenileme işlemini sık sık tekrarlayarak beyanname güncelleme işlemleri ve kayıt işlemleri sürdürülebilecek.

Destekten yararlanabilmek için Kosgeb veri tabanına kayıt ve beyannamelerin güncel olması şartını yerine getiren işletme ve Kobiler 50 bin lira faizsiz 12 ay geri ödemesiz toplam 36 ay vadeli kobi kredisi almak için destek başvurusunda da onay almaları gerekli.

Kosgeb Sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği başvurusu sayfası üzerinden başvuruda  bulunmak isteyen Kosgeb kayıt işlemini tamamlamış kobi beyannamesi güncel işletmeler sifirfaiz.kosgeb.gov.tr üzerinden kayıtlarda işletme için verilen Kullanıcı adı ve Şifresini yazarak sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru formunu işletme ile ilgili bilgileri ve alanları doldurduktan sonra onay için bekleyecek.Onaylanma süresi son başvuru tarihinden sonra 24 saat içinde Perşembe günü sonuçlandırıldıktan sonra açıklanacak denetlemeleri Kosgeb yetkilileri yaparak Bakanlık tarafından il için oluşturdukları kontenjana göre başvuruları sıralandırılarak Kosgeb müdürlüğünce onay işlemi tamamlanacak. Kosgeb yetkililerinin işletme denetlemeleri uzun sürmeyecek 24 saat içinde onay işlemleri tamamlanarak işletmelerin ön onay süreleri tamamlanarak listeler açıklanacak.

Faizsiz KOSGEB işletme kredisi başvuru sonuçları 22 Aralık PERŞEMBE günü açıklanacak. Listelerde onay alan işletme ve KOBİLER anlaşmalı bankaların yolunu tutacak.

Onay alan işletmeler anlaşmaları bankalara başvuru yaparak kredi alabilecek

Kosgeb faizsiz kredi veren bankalar listesi

Kosgeb faizsiz kredi veren bankalar listesi

Hali hazırda 9 bankaya başvuru yapılacak olup bankalar bu süreçten haberdar olduğu için Kosgeb desteği almak için ön onay alan işletmelerden sistemden aldıkları çıktılar ile bankalara başvuru yaparak bir de bankaların başvurularının değerlendirme sürelerini bekleyerek uygun görülen işletmelere finansman desteği verilmiş olacak.

Kosgeb faiz desteğini almak için kısa bir tekrar yapacak olursak; Öncelikle Kobiler Kosgeb sistemine kayıt ve beyanname güncelleme işlemlerini tamamladıktan sonra sifirfaiz.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden Sıfır faizli kredi faiz desteği başvurularını kayıtlarda aldıkları Kullanıcı adı ve şifresini yazarak giriş yaptıktan sonra işletme ile ilgili bilgileri ve alanları doldurduktan sonra başvurularını tamamlayarak sonuçların açıklanacağı 22 Aralık Perşembe günü listelerden onay almaları halinde anlaşmalı 9 bankadan birisine veya kobiler çalıştığı bankalara sistemden aldıkları çıktı ile başvuruda bulunarak bundan sonraki süreçte bankalar ile Kobiler kendi aralarında başvuru ve değerlendirme sürecini yürütecekler..

Kosgeb  50 bin lira faizsiz kredi alacak olan işletmelerin değerlendirme süreçleri 26 Aralık ta başlayarak 31 Ocak 2017′ de değerlendirmeler sonuçlandırılarak bankaların uygun gördükleri Kobi’ lere bankanın kendi insiyatifinde karar vereceği miktar ve kredi almaya müsait olup olmama gibi konular halinde Kobilerde teminat talep edilerek 50 bin lira faizsiz kredi finansmanı 15 bin kobinin yararlanabileceği şekilde bankalar aracılığıyla verilmiş olacak. Kosgeb onayı almış olmak bankalar için önemli olmayıp bankalar uygun gördükleri Kobilere işletme kredisi verecek. Burada bankaların Kobinin siciline ve kredi almaya müsait olup olmadığına bakılacağı konuşuluyor. Kredi notu yüksek olan Kobilere kredilerinden  kredi notu düşük olan Kobilere oranla daha kolay yararlanabilecek.

Kosgeb 50 bin lira faizsiz kredi geri ödemeleri nasıl yapılacak?

Faizsiz KOSGEB işletme kredisi başvuru sonuçları ile onay alarak anlaşmalı bankalardan da  değerlendirmelerde onay alan Kobilere verilecek olan 50 bin lira faizsiz kredinin ilk yılı ödemesiz dönemli olarak verileceğinden Kobiler ilk yıl ödeme yapmayacak. İlk 12 aydan sonraki başlayacak ödemeli dönemde ise 24 ayda 3′ er aylık taksitlerle ödeme yaparak toplam 36 ay vadede kredinin tamamını ödemiş olacaklar. Kobiler 50 bin lira kredi için ilk yıl ödemesiz dönemden sonra kalan 24 ayda 3’er eşit taksitler halinde 3 ayda bir 6250 TL şekilde ödeme yapacak bu şekilde ise  6.250.00 TL/3 : 2.083,33 TL aylık taksit ödemeleri yaparak 36 ayda toplam 3 yılda ödemeleri tamamlayacak şekilde yararlandırılacak.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gazi Antep dedi ki:

    Elektirik ve elektronik bölümü mezunuyum

BİR YORUM YAZ